Последната екстра, която американската иновативна компания Uber предложи на българските потребители, бе доставката на сладолед по домовете. Услугата бе предвидена като временна кампания и течеше в летните месеци на вече отминалата 2015-та година. За съжаление, тя се превърна и в последната услуга, която предложи технологичната компания на българския пазар.
#UberIceCream беше активна промоция само в София, която направи столицата част от глобална кампания в стотици градове по света. Цената на #UberIceCream бе 5 лева, като в една порция има 3 кутии сладолед по 125 мл. На повикване можеше да се поръчат до две порции.
Малко след нейното приключване българската Комисия за защита на потребителите обаче глоби Uber с двеста хиляди лева, защото работещите там експерти прецениха, че компанията извършва нелоялна конкуренция с превързването на пътници.
За тези, които не знаят, Uber е технологична компания със седалище в Сан Франциско, Калифорния, създала едноименно мобилно приложение за споделено пътуване, която работи в много градове на няколко страни.
Приложението на фирмата, носещо същото име, спомага за правене на заявки за превозване и изпраща информацията до наетите от нея шофьори. Така пътниците, които бяха решили да ползват услугата, имаха възможност да запазят кола на точно определено място и в точно определено време.
Бизнес начинанието се оказа успешно и в началото на 2015-та американката компания се разрасна в 53 страни и повече от 200 града по целия свят, включително и в София. Услугата Uber се оценява на повече от 40 милиарда щатски долара.
Със средата на миналата година обаче започнаха и проблемите за Uber в България. Няколко протеста на таксиметрови шофьори и жалби до различни институции доведе до глобата от КЗК. В края на септември миналата година Върховният административен съд се произнесе, че предлаганата услуга е незаконна и с това на практика прекрати дейността на компанията в България.
Дейността на Uber не е обект на законово преследване само в страната ни. Нейните услуги са забранени в някои щати на Индия. Дела срещу нея се водят във Великобритания и Испания, а протести на таксиметрови шофьори срещу нея имаше в Германия, Индия, Тайланд, Испания, Франция и Англия.
Коментари