Сладоледът - едно от любимите лакомства на деца и възрастни. Този десерт може да има вкус като шоколад, кафе, ванилия, карамел, плодове, ядки, мента, зелен чай и какво ли още не.
А, знаете ли как да си направите домашен сладолед? . Ако знаете следните тайни за приготвянето му, със сигурност вашето семейство ще оцени високо труда, който сте положили.
Сладоледът се прави от бита сметана, която се смесва с жълтъци, мляко, захар и различни добавки. В някои рецепти за домашен сладолед липсват мляко и жълтъци, в други може да намерите извара и кисело мляко. Въпреки това, във всички методи за приготвяне на домашен сладолед има общи тънкости и тайни.
Използвайте само висококачествени и свежи продукти - натурална сметана, скъп висококачествен шоколад, узрели и сочни плодове. Колкото по-мазни са млечните продукти, толкова по-мек ще се окаже сладоледът, така че изберете сметана от 30% мазнини.
Не забравяйте за сгъстителите, които са важни съставки на десерта, защото те правят текстурата му мека, кадифена и в същото време гъста. Като сгъстители обикновено се приемат желатин, яйчени жълтъци, нишесте или мляко на прах - благодарение на тях сладоледът не се топи дълго време. В противен случай, след 10 минути от топката сладолед в купата ще се получи млечна локва.
Следваща тайна за приготвяне на сладолед - за да получите по-равномерна консистенция, се препоръчва да използвате пудра захар вместо кристална. Преди замразяване сместа трябва да наподобява заквасена сметана по плътност, тъй като твърде течната основа за сладолед в завършен вид ще придобие водниста консистенция.
За да придадете на сладоледа по-пикантен вкус, добавете към него малко коняк, ром или ликьор, разбира се ако ще го консумират само възрастните. Децата се радват на шоколадовия сладолед, такъв с плодове, бисквитки, ядки или плодови сокове. Имайте предвид, че алкохолът леко увеличава времето, необходимо за приготвяне на сладолед у дома, а соковете му придават кремообразна текстура.
Всички течни добавки (сокове, сиропи, алкохол) се добавят към сладолед на етапа на първоначалното смесване на продуктите, но ядките и парчетата плодове е по-добре да се въвеждат след като сладоледът се сгъсти. Ако правите сладолед с желатин, първо го разтворете и едва след това го загрейте.
По време на процеса на замразяване, разбърквайте сладоледа възможно най-често. Ако имате възможност, на всеки 15 минути. Когато стане мек и равномерен, оставете го във фризера за още 3 часа или повече, всичко зависи от температурата. Охладеният сладолед се разбива, за да се отърве от ледените кристали. Времето за втвърдяване също зависи от рецептата, различните видове сладолед имат свои собствени характеристики на приготвяне.
Сладоледът се сервира в красиви купички или чаши, украсен с плодове, ядки, шоколадов чипс, бисквитки, мармалад или стрък мента. Може да изсипете десертни плодове, шоколад, кафе сироп, да поръсите с канела, маково семе или какао на прах. Много оригинално е да сервирате сладолед във вафлени шишарки, на пръчица, в чаши с плодове или под формата на топки в комбинация с различни сладкиши.
Коментари