Знаете ли че, бобът съдържа най-много витамини. Това са В6, В9, В1, В2, витамин A, С, РР, богат е на желязо, магнезий, фосфор, цинк, селен, молибден и на фибри.
Има над 200 вида боб - бял, черен, червен, жълт, шарен и други.
Шареният боб съдържа на 25% от препоръчителната дневна доза фолиева киселина. Който има проблеми с високо кръвно налягане, може да консумира черния боб - той сваля кръвното. Мексикански учени са установили, че той съдържа протеини, които действат като антиоксидант.
Бобът също понижава глюкозата, холестерола и триглециридите. При консумация на зрелия фасул се наблюдава и намаляне нивото на кръвната захар, укрепване на ставите и диуретично действие.
Бобът е богат на много белтъчини - 23.3%, и въглехидрати - 55.5%. Хората, страдащи от проблеми със жлъчката, трябва да избягват консумацията на бобови култури.
Бобовите култури трябва да бъдат добре сготвени, защото, ако са недоварени, съдържат отровни вещества. Ако се получи натравяне, може да усетите силно главоболие, повръщане и поява на жълта кожа.
Бобът има противовъзпалително и диуретично действие. Старият боб лекува болки в ставите особено когато има подуване, има много добро действие при артрит и ревматизъм. Помага и при ишиас, подагра, пясък в пикочния мехур и бъбреците.
Магнезият в боба е едно от веществата, които спомагат за здравето на ставите и костите. Когато в нашия организъм липсва магнезий, ставаме нервни и раздразнителни и тогава сме склонни към диабет и стрес.
Ако не готвите често боб заради газовете в червата, тогава може да го приготвяте с подправки като куркума, мента, джоджен, розмарин и кориандър. Гозбите с тях намаляват газовете, които се образуват в повечето случай.
Коментари