Медът е сред най-масово използваните продукти през зимния сезон, тъй като според редица бабини рецепти, облекчава грипа и настинките.
Доколко обаче медът, който купуваме, е качествен, отговорят експертите.
В рубриката Чети етикета на btv се разяснява най-достоверният начин, с който може да проверявате дали ви продават истински мед.
Методът е да обърнете бурканчето надолу и ако съдържанието вътре потече без проблеми като вода, то най-вероятно това не е истински мед, а стоката е с много ниско качеството.
Не винаги обаче по-течният мед е и по-некачествен. Когато се втечнява при температура от 45 градуса, това е сигнал за качество. Нагряването му над тази температура не се препоръчва, защото така губи полезните си свойства.
Но дори когато се нагрее, истинският мед се стича бавно, а не като вода, коментират експертите.
За да постигнат тази характерна гъстота на истинския продукт много производители прибавят нишесте. През 2013 година асоциация Активни потребители проведоха тест на 10 марки български мед и установиха, че масово се добавя нишесте.
Според Богомил Николов, председател на Асоциацията, най-голямото нарушение при меда в наши дни е, че много производители представят промишлено произведения мед като пчелен.
Въпреки това е препоръчително да четете внимателно етикетите, за да сте сигурни какво купувате.
Специалистите казват, че за последните години производството на мед у нас силно е намаляло. Годишно вече се произвеждат около 5000 тона, а преди това количеството български мед е достигало 10 000 тона.
Коментари