Изобилието от шоколад по рафтовете на магазините радва окото на неговите любители (а това болшинството от хората), но пък точно затова изборът на добър шоколад не е толкова лесен.
Днес има много имитиращи продукти, продукти с много добавки и дори някои от тях нямат почти нищо общо с истинския шоколад. Ако искате да опитате истински качествен шоколад, трябва да се научите да го разпознавате. Да видим как.
Проучете състава на шоколада
Най-ценните съставки на истинския шоколад са какаовото масло и какаовата маса. Ако на опаковката пише, че са включени, значи това не е имитиращо сладкарско блокче, а истински шоколад.
Някои производители мамят и заменят какаовото масло с други растителни мазнини (палмово или кокосово масло) или използват еквивалент на какаовото масло. Тази дума крие много вещества, като масло от сал, масло от ший. Продукт, който ги съдържа, не може да се счита за шоколад.
Вместо какаова маса може да се добави какао на прах. Това намалява цената на продукта, но влошава вкуса, полезността на шоколада намалява.
Соевият лецитин също често се среща в истинския шоколад. Счита се за естествена съставка, не е вредна и в разумни дози не влияе на качеството на продукта. Лецитинът действа като сгъстител и се използва за улесняване на работата с шоколада по време на производствения процес.
Аромати, оцветители, подобрители на мирис и вкус в качествен продукт не трябва да има. Добрият шоколад също съдържа много малко или никаква захар и е много здравословен.
Що се отнася до добавките, няма правила кое върви по-добре с шоколада и кое по-лошо, всичко е въпрос на вкус. Добавят се лиофилизирани (студено сушени) плодове, които запазват всичките си микроелементи, цитрусови корички (лимон, портокал), сол, ядки, стафиди, както и подправки - черен пипер, канела, ванилия. Още се добавят кремове, ликьори, карамел, набухнал ориз, вафлени кори, бисквитки. Някои производители са усвоили много смели комбинации, като шоколад със сирене или бекон или пък с люти чушки, които са популярни сред гастрономите.
Белият шоколад се отличава малко по своя състав. Качественият бял шоколад трябва да съдържа какаово масло, пълномаслено мляко на прах, соев лицетин, захар и натурална ванилия.
Вижте срока на годност на шоколада
Стандартният срок на годност на класическия шоколад е 12–18 месеца. Но ако продуктът е с добавки, трябва да помислите какъв пълнеж съдържа. Млечните суфлета, кремовете, вафлите и сушените плодове намаляват срока на годност.
Разгледайте външния вид на шоколада
Основните характеристики на висококачествения шоколад са гладка лъскава повърхност. Ако плочката е матова, възможно е при производството да са използвани суровини с ниско качество. Или продуктът е претърпял някакво външно въздействие: той се е разтопил или, обратно, е замръзнал.
При разчупване структурата на блокчето трябва да е хомогенна, ако не е аерошоколад.
Понякога се случва на гърба на блокчето шоколад да има малки ивици. Това е добър знак. Казва, че продуктът е приготвен по правилна технология, няма или има малко соев лецитин.
Сивото покритие, стратифицираната структура, неравностите на формите показват, че шоколадът най-вероятно е бил съхраняван неправилно.
Вземете шоколада в ръка
Истинският шоколад се топи много бързо. Но ако омекне веднага щом го вземете, това не е добър знак. Най-вероятно продуктът не е бил правилно темпериран по време на производството. Темперирането е процесът на кристализация на какаовото масло в шоколада, който протича по определен модел.
Шоколадът трябва да се разтопи в ръцете ви, но не веднага, а след известно време. Ако шоколадът изобщо не се разтопи, не оставя никакви следи, това също е лош знак. Съставът му най-вероятно съдържа много лецитин, който променя структурата на продукта.
Добрият шоколад се начупва с характерното хрускане. Това предполага, че съдържа какаово масло и какаова маса.
Опитайте го
Често на езика се усеща наличието на растителни мазнини. Ако шоколадът има вкус на машинно или техническо масло, това е признак за съдържание на палмово масло. Винаги трябва да има баланс между вкусно и здравословно. Ако почувствате дисбаланс, нещо необичайно, дискомфорт в процеса на опитване на супер скъпи продукти, значи нещо не е наред.
Съхранение на шоколад
Също така е важно да се обърне внимание на условията за съхранение на шоколада, тъй като те до голяма степен влияят върху качеството на продукта.
Оптимални температурни показатели за съхранение на шоколад са от 7 до 18 °C. Ако температурният режим е нарушен, върху плочката може да се появи белезникаво покритие.
Продуктът трябва да се съхранява на място, защитено от пряка слънчева светлина. Не е желателно да се съхранява шоколад в хладилника, тъй като температурата там, като правило, е по-ниска от препоръчителната.
Каква трябва да бъде опаковката на шоколада
За запазване на характеристиките на качествения шоколад се изисква фолио или flow-pack - специализирано фолио, което също предпазва шоколада от нараняване и слънчева светлина. Отгоре - хартия или картон.
Заключение
Добрият шоколад изглежда добре и е съставен от малко и прости съставки - какаово масло, какаова маса и не задължително - соев лицетин. Малко захар, ванилия или друга качествена добавка са въпрос на предпочитание и вкус. Важното е да хапването му да ви доставя удоволствие!
Вижте още колко издържа шоколадът, защо побелява шоколадът и какво ще стане, ако изядете шоколад с изтекъл срок на годност.
Коментари