Какаото е онази суровина, без която приготвянето на шоколад не би било възможно. Използвано от предците ни още преди хиляди години, какаото днес е един от най-пълноценните дарове на природата, служещи за хранителен продукт. Какао всъщност се наричат зърната на каковото дърво, което идва от Южна Америка. Днес като какао повечето от нас разпознават стритите и преработени семена на дървото под формата на ароматен прах. Думата какао идва от езикът на Ацтеките, от тамошната дума cacahuatl, което означава какаово зърно. От там е произлязло испанското cacao.
История на какаото
Може да проследим отглеждането и използването на какао назад до 14 век, когато ацтеките го третирали като свещен дар от бог Куатцекоатл. От какаовите зърна те приготвяли напитка, в която прибавяли чили и други подправки. Основните му съставки били всъщност вода, какао, царевица, ванилия и лют черен пипер. По онова време какаото е било достъпно удоволствие само за висшестоящи.
Използвало се дори като разплащателно средство. Разпространението на какаото в Европа става благодарение на испанските конкистадори през 16 век. Доказателство за огромната ценност, която какаовите зърна са представлявали за ацтеките идва от факта, че в гробниците на Монтесума II са открити 25 хиляди стотници какао. В онези средни векове цената на 1 роб се равнявала на около 100 какаови зърна.
Какаото на прах като е резултат от преработените плодове на какаовото дърво от сем. Стеркулиеви. То е вечнозелено растение, високо до 8 м. В диворастящо състояние се среща в Централна и Южна Америка, а се култивира главно в Америка и Африка. За да се получи какао на прах, едрите плодове се подлагат на ферментация, след което се отделят семената.
Днес какаото на прах на пазара се предлага в различни форми, опаковни и състав. Най-чисто е черното, горчиво какао, но повечето продукти, предназначени за напитки са смесени с различни видове брашна (соево, жълъдово и др.). Соево-какаовата смес има 40% натурален какаов прах и 60% соево брашно. В разтворимото сладко какао има добавена захар (царевична, ванилова) и някои подобрители.
Какаото е неизменна част от съвременната кулинария и по-специално от сладкарството. Без него не може да се приготви нито една шоколадова глазура, какаов кекс, торта. Всички шоколадови удоволствие на пазара под формата на бонбони, какаови кексчета и т.н са на базата на какао.
Състав на какаото
100 грама какао на прах съдържа около 37- 40 г въглехидрати.
Колкото по-чисто е какаото, толкова повече полезни съставки съдържа. Какаото е богато на баластни вещества, мед, калий, фосфор, никотинова киселина, магнезий, калций, желязо, цинк и манган. Сред витамините в състава на какаото се срещат витамин A, B1, B2, B3, В5, В12, C, E.
Белтъчните в състава му са от 10 до 25%, а вторичните растителни вещества действат като антиоксиданти и предотвратяват стареенето на кожата и организма като цяло. Именно затова черният шоколад е по-здравословен от млечния или белия и е способен да повиши настроението въпреки по-малкото количество захар.
Какаовите зърна съдържат голям процент масло (бутерумкакао). Самото какаово масло е хомогенна и плътна маса с жълтеникав цвят. Миризма почти няма, но вкусът му е приятен и маслен. Разтапянето на какаовото масло става при температура 30-34 градуса. Съхранението му трябва да става внимателно, за да се избегне гранясването му. Какаото е сравнително богато на белтъчни вещества, количеството на които зависи от сорта. Какаовите зърно съдържат доста въглехидрати, като повечето от тях са скорбяла, разтворими и неразтворими фибри. Много малка част са прости захари.
Съдържанието на танинови вещества в какаото е около 5%. Има още пектинови вещества и много полифеноли, кофеин, но в по-малко количество сравнение с кафе или чай. Важно е да се отбележи наличието на теобромин, който е много лек стимулант с леко диуритично действие. Фенилетиламините в какаото пък са слаби антидепресанти и стимуланти, подобни на произвежданите от самото човешко тяло допамин и адреналин.
Избор и съхранение на какао
В магазинната мрежа, какаото се среща предимно под формата на прах. Прахът от какао трябва да бъде кафяв, със специфичен аромат и вкус. Ще познаете висококачествения какао прах по образуването на суспензия, която в продължение на две минути не бива да се утаява.
Какаото на прах трябва да се съхранява в добре затворени порцеланови или стъклени съдове. Не бива да се оставя в пластмасови съдове, защото етеричното масло в него лесно се изпарява. Трябва да се съхранява при температура около 20 градуса.
Кулинарна употреба на какаото
Какаото има невероятен вкус, поради което намира широка употреба в сладкарството. Най-известното му приложение е в шоколада, но то се използва в редица торти и сладкиши, дребни сладки, кремове и глазури. Използва се и за овкусяване на много студени и топли напитки, вкусът му е неповторим, когато е съчетано с прясно мляко.
Ползи от какаото
Какаовите зърна съдържа полифеноли, антиоксиданти близки до тези във виното. Тези съединения се наричат флаванойди и тях влизат катехин, епикатехин и процианидин. Флавоноидите имат свойството да повишават устойчивостта на капилярите, стимулират сърдечната дейност. Имат диуретично, противовъзпалително и антибактериално действие, а също така влияят на обмяната на йода и калция в организма. Флаванолът е какаото е в състояние значително да подобри кръвообращението в мозъка. Какаото се приема за отличен афродизиак и е полезно за бременните жени.
Теоброминът от своя страна спомага за по-бързото възстановяване на физическите сили на организма, когато се изисква голямо напрежение. Какаовите продукти или просто чаша горещо какао е полезно за хора, извършващи усилен физически труд или онези от нас, които са натоварени с тежък умствен труд. Този благоприятен ефект на какаото се дължи на голямата му калоричност, на малките количества кофеин и най-вече на стимулиращото въздействие на теобромина върху централната нервна система.
Какаото е и отлично средство за съхранение на красотата и здравия вид на кожата. В случая на помощ идва какаовото масло, което е в състояние да премахне грапавостта на кожата. Богато на много полезни съставки, то може да върне еластичността на кожата, перфектно е за сухи колене и лакти. Какаовият екстракт, който се съдържа в много козметични продукти, съдържа защитни антиоксиданти. Можете лесно да си приготвите сами такъв под формата на масло за баня. За целта смесете 100 г какаово масло, 80 г етерично масло от жожоба, които се разтопяват на водна баня и при непрекъснато бъркане се прибавят 15 мл лецитин и около 5-10 капки етерично масло по избор. Получената смес се замразява със формички за лед.
Какаото стимулира производството на хормони. Отдавна е известно, че те контролират пряко настроението ни. В случая какаото се намира в тясна връзка със серотонинът – хормонът на щастието. В какаото се съдържа веществото триптофан, от което в организма ни пряко се синтезира серотонин. Именно затова чаша горещ шоколад или парче шоколад с високо съдържание на какао буквално заповядва на мозъка ни да засили производството на хормона на щастието. Ако ли пък добавите малко сметана в топлата си какаова напитка, то белтъците в нея допълнително стимулират изгарянето на мазнините.
Вреди от какаото
При определени положения и физически състояние какао може да не е препоръчително за прием. Хората с бъбречни проблеми трябва да внимават. В какаото се съдържа оксалова киселина, поради което то е неподходящо за хора, предразположени към образуване на оксалатни пясъци и камъни в бъбреците. В някои случаи какаото може да причини алергии, копривна треска, екземи, мигрена, хемороидални кризи.
Онези от нас, които са с болна жлъчка и черен дроб трябва да внимават с консумацията на какао, защото то е богато на много мазнини. Не е препоръчително в по-големи дози и при някои храносмилателни смущения, като гастрит, ентероколити и др. Ако често пийвате какао без да мислите за количества и дози може би сте предразположени към раздразване на лигавицата на стомаха. Според изследвания 15 г какао на прах, разредено с 300 мл вода, причиняват силна секреторна реакция от страна на стомаха. Ако размесите какаото с прясно мляко, този ефект се смекчава и то се преработва по-бавно.
Коментари