Тапиока

тапиока
Снимка: brjunetka.ru

Тапиока е название, което не е добре познато у нас, защото става въпрос за екзотична култура, родом от Южна Америка. Представлява мънички перли, които се култивират и ядат в тропическите райони. Там те са ценна хранителна съставка заради способността им да растат в бедни почви и да се прибират бързо. Притежават голяма кулинарна гъвкавост и това прави приложението им широко - от супата до десерта. Най-полезна част на растението маниока, от което се добива тапиока е коренът - груб, цилиндричен и кафяв на цвят.

Използваните за декорация топчета често се боядисват и служат за украса. От тях се правят също напитки и сладкиши. Ето още какво може да се научи за този любопитен хранителен продукт, все още неуверен гост у нас от екзотични места.

История и описание на тапиоката

Топчетата от тапиока са бели, полупрозрачни зърна, получени от нишестето на растението маниока. То представлява годен за консумация растителен вид от семейство Euphorbiaceae, което расте в тропически климат и е познато с популярното име маниока.

Маниоката започва да се отглежда в Южна Америка през 4600 година преди Христа. Коренът му бил употребяван от племената, живели на територията на съвременна Бразилия. През 16 век растението е пренесено в Португалия и Испания, а след това се разпространява в Западна Индия, Африка и Азия.

В момента маниоката се отглежда в много страни с тропически климат. Основните доставчици на продукта за световните пазари са Бразилия, Гвиана и държавите, разположени на Антилските острови.

Топчетата от тапиока са с неутрален вкус, попиват лесно вкуса и миризмата на продуктите, в комбинация с които се използват, и това осигурява широкото им приложение в кулинарията.

Използват се като алтернатива на зърнените храни. С тях се подправя супата, готвят се гарнитури, добавят се към сладките или солените ястия. От брашното от тапиока се правят пудинги, напитки, коктейли и дори чайове. Става въпрос за известният бабъл чай. Топките лесно се боядисват в различни цветове, превръщайки се в оригинална украса за празнични ястия.

Производство на тапиока от маниока

Тапиоката представлява бяло до светлосиво на цвят нишесте, получено от грудката на храста маниока.

От суровината се произвежда брашно, нишесте, перли и люспи за различни кулинарни нужди.

За да се получи нишестето, клубените на маниоката се измиват, обелват, пресоват или настъргват, изсушават се и накрая се смилат. След това нишестето се измива с вода или се пресова през сито и се суши, докато е горещо. Поради термичната обработка нишестето е частично във вид на желатин.

Перлена тапиока се нарича тестеното нишесте, пресовано през подходящо голямо сито, което или се изсушава директно, или пада върху постоянно въртяща се гореща плоча, така че нишестето може да изсъхне, като същевременно образува сфери, познатите топки тапиока.

ползи от тапиока

Тапиоката на практика представлява екстракт от скорбяла, получен от корена на растението касава или маниока.

Хранителна стойност на тапиоката

Тапиоката се използва в цял свят като част от диети за отслабване и здравословно хранене, защото предлага уникален състав, в който блестят въглехидратите, витамините, минералите и много органични съединения, тоест има богат хранителен състав.

Тапиоката е богата на диетични фибри, които понижават лошия холестерол. Тя съдържа отлични количества растителен протеин. Освен това в нея се намират незаменимите витамини от група В, желязо, фолати, манган, калций, пантотенова киселина, мед, селен и други.

Основни здравословни ползи от тапиоката

Здравословно покачване на теглото

За здравословно покачване на теглото, тапиоката е перфектен помощник. Тя съдържа полезни въглехидрати, които няма да навредят на здравето при повишаване на теглото и няма да повишат холестерола.

Подобряване на кръвообращението

Тапиоката се отличава и с богатството си на желязо. Този минерал е много важен за нормалното функциониране на човешкото тяло. Желязото пренася кислорода в кръвта, а това подобрява кръвообращението и най-вече подхранва всички клетки с кислород и хранителни вещества.

Намалява риска от вродени дефекти

Богатството на витамини от група В в тапиоката помага за понижаването на риска от вродени дефекти по време на бременност, най-вече на невралната тръба на плода.

Подобряване на храносмилането

В тапиоката се намират много фибри, които регулират работата на червата и освобождаването на организма от токсини. Те успокояват запека, диарията, подуването на корема, газовете. Тези свойства на фибрите в тапиока спомагат и за намаляването на риска от рак на дебелото черво.

Ускоряване на метаболизма

Протеинът е основен елемент в човешкото тяло и затова е важен за здравето. Много хора получават основната си порция протеини от консумацията на месо, риба и млечни продукти. Вегетарианците се стремят да заместват тези продукти с растителни еквиваленти и алтернативи на протеина, а тапиоката е отлична опция. Тя е прекрасен източник на растителни протеини, полезни за редица процеси в тялото, развитието на мускулите, регенерирането на клетките и други.

Подобряване на костната плътност

В тапиоката се намират големи количества от витамин К, калций и желязо, които играят важна роля за здравината и изграждането на костите.

Намаляване на риска от болестта на Алцхаймер

пудинг от тапиока
Снимка: Кристиан Александров

Витамин К има значение не само за здравината на костите, но и за здравето на мозъка. Доказано е, че витамин К намалява риска от болестта на Алцхаймер, защото успешно елиминира свободните радикали.

Контролиране на кръвното налягане

Калият е минерал, който отговаря за балансиране на кръвното налягане. Той понижава напрежението и стреса в кръвоносните съдове като увеличава притока на кръв в органите.

Приложение на тапиоката

В нишестето от тапиока няма никакъв глутен, затова продуктът е изключително подходящ за хора с глутенова непоносимост. Продуктът успешно може да замести царевичното или пшеничното нишесте. Често се използва за сгъстяване на супи или яхнии.

Друго приложение на тапиоката е за спояване на пудингите, кремовете или като добавка в сладкишите.

Добавянето на нишесте от тапиока в различни печива ги прави изключително вкусни. Когато се работи с безглутенови брашна, се препоръчва добавянето на малко количество нишесте от тапиока към сместа, за да добие крайният продукт с по-добра консистенция.

Бъбъл тий, още познат като боба чай, е популярна напитка в Източна Азия, която вече намира добър прием и сред европейците. Наричана е така заради перлите от тапиока, които се добавят в нея. Бъбъл тий притежава свойство да разхлажда в горещините, както и да създава чувство за ситост. Напитката съчетава в себе си полезните свойства на чая и хранителната стойност на тапиоката, използвана от спортистите и хората, следващи здравословен режим на хранене.

Противопоказания за използване на тапиока

Маниоката, от която се произвежда тапиока, е потенциално опасно растение, тъй като съдържа отровния цианогенен гликозид линамарин. Това налага суровината да бъде добре обработена, за да се премахне този гликозид.

Ако продуктите от тапиока имат горчив вкус, това означава, че гликозидът не е добре изчистен и не трябва да се консумират. Именно поради високия риск, в Африка често има пострадали от тази храна.

Добре е да се знае, че дори сладката тапиока съдържа минимални количества отровни гликозиди. Поради това честата консумация на тапиока води до хронична интоксикация, която може да причини дълготрайни и неблагоприятни здравословни ефекти и развитие на някои болести като болестта Конзо.

Възможни са и алергични реакции и опасност от развитие на алергия. Може да съществува и индивидуална непоносимост към продукта, както към всяка храна.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес