Gotvach.bg»Статии»Хранителни Продукти»Ето как да разбереш дали имаш глутенова непоносимост

Ето как да разбереш дали имаш глутенова непоносимост

редакция:
Ето как да разбереш дали имаш глутенова непоносимост

Глутенът е протеин, който се съдържа в пшеницата, ечемика и ръжта. Глутенът действа като лепило и позволява на храната да поддържа формата си, придава твърдост на тестото за хляб, помага му да втаса и го прави лепкаво.

При хора с цьолиакия или чувствителност към глутен причинява отрицателен отговор на имунната система, който уврежда червата. Лекарите изчисляват, че един процент от населението има цьолиакия, а около 15% са чувствителни към глутен. Дори хора без цьолиакия могат да имат чревен или имунен отговор на глутен.

Поради подобни симптоми, цьолиакията понякога се бърка със синдром на раздразнените черва. Въпреки че няма медицински тестове за непоносимост към глутен, има стъпки, които можете да предприемете, за да разпознаете чувствителността към глутен и да подобрите здравето си.

Разпознаване на симптомите на глутенова непоносимост

Краткосрочни симптоми на глутенова непоносимост

Обърнете внимание на енергийното си ниво, след като ядете храни с глутен. Понякога, след като ядем повечко, изпитаме леко намаляване на енергията, тъй като тялото се нуждае от сила, за да смила храната. При непоносимост към глутен, тялото полага много усилия, за да се бори с ефектите в храносмилателния тракт, така че човек може да се чувства уморен след хранене. За разлика от леката летаргия след хранене, която всички хора изпитват от време на време, хората с непоносимост към глутен могат да се чувстват напълно изтощени.

Глутенова непоносимост

Обърнете внимание на психическото и емоционалното си състояние след консумация на пшенични продукти. Много хора с непоносимост към глутен се оплакват от раздразнителност след хранене. Раздразнителността може да бъде свързана с умора или общ срив, който настъпва при настинка или грип. Някои хора с непоносимост към глутен изпитват „замъгляване на ума“ веднага след хранене. С други думи - те лесно губят своето мислене и се концентрират слабо.

Обърнете внимание на главоболието след хранене. Главоболието не е специфичен симптом и може да наподобява мигрена или напрежение. Непоносимостта към глутен не е свързана с някакво специфично главоболие. Много хора с чувствителност към глутен често изпитват главоболие в рамките на 30 до 60 минути след хранене.

Внимавайте за промени в крайниците. Хората с непоносимост към глутен изпитват болки в ставите и понякога изтръпване и схващане на ръцете и краката.

Внимавайте за симптоми, свързани с лошо представяне на храносмилателния тракт. Въпреки че хората с чувствителност към глутен изпитват повече не-храносмилателни симптоми, отколкото пациентите с целиакия, те все още могат да изпитват дискомфорт. След хранене може да почувствате подуване на корема и коремна болка, газове, диария, повръщане, запек и зловонни изпражнения.

Дългосрочни симптоми на глутенова непоносимост

Обърнете внимание на колебанията в теглото. Докато чувствителността към глутен най-често се свързва със загуба на тегло и недохранване, тя може също да причини необяснимо наддаване на тегло с течение на времето.

За някои деца непоносимостта към глутен също може да причини проблеми със зъбите поради липса на хранителни вещества.

Обърнете внимание на дългосрочните промени в психичното състояние. Непоносимостта към глутен може да причини депресия, влошаване на паметта, затруднена концентрация, раздразнителност, промени в поведението и промени в настроението. Обмислете всички симптоми, както и тяхната тежест и честота.

Записвайте подробности за всякакви кожни обриви, включително екзема. Понякога непоносимостта към глутен може да причини сърбящ, парещ обрив по лактите, коленете или гърба. Впоследствие на мястото на обрива могат да се образуват струпеи.

Консултирайте се с вашия лекар, той може да определи дали този характерен обрив е причинен от непоносимост към глутен.

Жените с глутенова чувствителност или непоносимост могат да развият проблеми като нередовни менструални периоди, предменструален синдром, тежки менструални спазми, спонтанни аборти и безплодие. В момента някои лекари тестват за непоносимост към глутен при двойки, които безуспешно се опитват да заченат дете и по необясними причини не успяват.

Глутен

Поставяне на диагноза и лечение на глутенова непоносимост

Уговорете среща с лекар, за да проверите дали сте алергични към глутен. Глутеновата алергия е един от двата сериозни симптома на непоносимост към глутен заедно с цьолиакията. Алергиите към глутен са най-често при децата и обикновено (но не винаги) изчезват до петгодишна възраст. Тази алергия може да се открие с кожен тест или кръвен тест.

Анафилаксията е животозастрашаваща и изисква спешни мерки, така че при първите ѝ признаци се обадете на бърза помощ.

Посъветвайте се с вашия лекар дали може да имате цьолиакия. Цьолиакия е имунен отговор, който постепенно унищожава ворсите в тънките черва, които абсорбират хранителни вещества. Това пречи на тялото да усвоява правилно хранителните вещества. Тънките черва могат да станат пропускливи и съдържанието му да изтече в коремната кухина. Тя може да се диагностицира с кръвни тестове и чревни биопсии.

Ако вашите тестове за алергия към глутен и целиакия са отрицателни, но подозирате, че тялото ви реагира негативно на глутен, може да имате непоносимост към глутен или чувствителност. Следват няколко стъпки.

Изключете от диетата си храни, съдържащи глутен, за 2-4 седмици. Не забравяйте, че глутенът може да се намери в салатни сосове, подправки, супи, сосове и дори козметика. Глутенът може да се намери дори във витамини и добавки. Винаги проверявайте списъка на съставките за всички хранителни и козметични продукти.

Глутенови храни

Водете си дневник, за да следите симптомите си по време на изключването на определена храна от менюто си. Запишете всички промени по време на вашата диета. Прегледайте бележките си, за да видите дали някой от изброените по-горе симптоми се е подобрил или изчезнал, след като сте премахнали глутена от диетата си.

Включете отново богатите на глутен храни във вашата диета. След това обърнете внимание на това как се чувствате. Ако изчезналите симптоми се върнат и се почувствате по-зле, може наистина да имате непоносимост към глутен.

Ако непоносимостта към глутен се окаже вярна, след като го въведете отново във вашата диета, ще трябва да спрете да ядете храни, съдържащи глутен. Заменете съдържащите глутен храни като пшеница, ечемик, ръж, грис и спелта с подобни безглутенови храни като амарант, киноа, фъстъчено брашно, оризово брашно и соево брашно. Следете етикетите на преработените храни.

Предупреждение!

Никога не поставяйте дете на ограничителна диета, без първо да се консултирате с педиатър. На първо място, трябва да се изключат целиакия и алергии към глутен. Ако лекарят вярва, че ограничителната диета може да бъде от полза, той ще даде подходящи препоръки и ще продължи да наблюдава детето.

Ако не се лекува правилно, чувствителността към глутен може не само да доведе до репродуктивни нарушения при жените, но също така да причини автоимунни нарушения, остеопороза, рак на червата и чернодробни заболявания.

За разлика от глутеновите алергии, които могат да изчезнат с течение на времето, общата непоносимост към глутен обикновено е постоянно състояние.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес