Глутеновата непоносимост се нарича цьолиакия. Това е автоимунно заболяване. Причинява атрофия на лигавицата на тънкото черво, ако ядете храни с глутен и пшеница. Все по-голям процент от човечеството страда от него. Цьолиакията се развива при всеки 1 на 133 човека.
Лошото е, че много от хората с това заболяване не се изследват, поради което младите днес са с 4 пъти по-голяма вероятност да се разболеят от цьолиакия, отколкото връстниците им отпреди 60 години.
Поради нарастващата тенденция на процента търсещи непшеничени храни и продукти без глутен, все повече компании започват да обръщат внимание на този фактор.
През последните 3-4 години на хранителния пазар все още липсваха храни и продукти за хора с този проблем. Днес обаче разнообразието от храни се увеличава ежеминутно. Има тенденция към увеличаващо се разнообразие от храни, стоки, компании и магазини за плодове и зеленчуци, които се грижат за тези с непоносимост към пшеничени продукти и глутен. Това до голяма степен улеснява диагностиката на засегнатите, както и помага при изготвянето на подходящ хранителен режим при цьолиакия.
Когато избирате менюто си, имайте предвид, че всяка храна може да се превърне в глутенизирана, ако се приготвя с глутен. Най-сигурният начин да го избегнете, е като консумирате храните напреработени. Изброените по-долу храни са в естествено състояние и не съдържат глутен.
Зеленчуци
Най-добри за вас са зеленчуците. Добре е да се консумират пресни, задушени или варени. Не се препоръчват панирани или пържени. При консумация със сосове, предварително проверете дали и в техния състав няма глутен.
Най-безопасните зеленчуци сред безглутеновите храни:
Артишок, рукола, аспержи, авокадо, фасул, цвекло, броколи, брюкселско зеле, карфиолът, зеле, моркови, целина, царевица, краставици, патладжан, чесън, зелен боб, кале, марули, гъби, бамя, лук, магданоз, грах, чушки, картофи, тиква, репички, спанак, сладки картофи и ряпа.
Плодове
Както зеленчуците, така и плодовете не съдържат глутен. Отново – ако не са минали някаква обработка.
Суровите и най-безопасни плодове са:
Ябълки, кайсии, банани, къпини, боровинки, гуава, пъпеш, череши, червени боровинки, френско грозде, смокини, киви, лимон, круши, мандарини, манго, праскови, портокали, маракуя, папая, дини, ягоди, малини, сливи, ананаси.
Месо
Месото също не съдържа глутен. Трябва обаче да си избягва панирано или пържено месо, както и да се внимава със сосовете - те почти всички имат глутен. Препоръчва се консумацията на месо на скара, печено и варено. Можете да комбинирате със направен собствен сос без глутен или от безглутеново брашно.
Подходящи меса са:
Говеждо, пилешко, козе, гъше, свинско, агнешко, пъдпъдъче, патешко и заешко месо.
Млечни продукти
От млечните продукти за вас са подходящи масло, сирене (с изключение на синьо сирене), яйца, кисело и прясно мляко.
И тъй като зърнените продукти, като хляб, брашно, питки, тестени изделия и други продукти, произведени от пшеница, ечемик, ръж, овес, са с глутен, можете да ги замените с картофено брашно, оризово, брашно от елда, царевично, ленено брашно, грахово, соево и от тапиока.
Разгледайте и нашите рецепти без глутен.
Коментари