Пазарът на здравослошното хранене кипи и се развива. Има и много други продукти, които твърдят, че осигуряват здравословен и балансиран заместител, но на практика - не е така. Например веган сирената и безглутеновите храни.
Истината за веган сирената
Много вегани използват соя, за да допълнят протеините, от които се нуждаят. Соевите зърна принадлежат към семейството на бобовите растения и наистина съдържат добри количества протеин. Бихме очаквали да намерим много протеини в соевите сирена.
Горчивата истина на практика е, че тези веган сирена съдържат основно масла (понякога соево масло), а също и нишесте или преработени захари. Количеството протеин е ниско до нула и не се доближава до количеството протеин, което се съдържа в сирената от млечен произход. Можеше да е смешно, ако не беше толкова досадно.
Защото това е продукт, чиято основна цел е да бъде заместител, да предостави функционално решение – готова храна, вкусна и удобна за употреба. Но по отношение на хранителния състав разликите са големи.
Повечето сирена от млечен произход съдържат много сол (350-450 mg на 100 g продукт). Дори веган мазнините често съдържат толкова големи количества.
Така нареченото веган сирене често е промишлен продукт с много ниска хранителна стойност, който се възползва от концепцията, че веганството е здравословно – концепция, която е фундаментално вярна, но не и когато става въпрос за преработена храна.
Няма съмнение, че пазарът на заместители на млечни храни има все още има много място за растеж. Определено има какво да се желае.
Искате ли да гарнирате веган хляба с нещо вкусно и полезно, което да не е от животно? Мове да опитате сейтан и малко песто или маслини отдолу, добавете пресен зеленчук и имате засищащ и вкусен веган сандвич.
Истината за безглутеновите храни
Изкушението безглутенови храни също стана много популярно. "Без глутенът" се превърна в код за здраве, въпреки че понякога самият продукт, колкото и да не съдържа глутен, не е наистина здравословен, а може би дори обратното.
Има хора, които наистина не могат да ядат глутен, и има такива с ниска поносимост към него. И в двата случая малкото ядене на храни, които съдържат глутен, е наистина важно и полезно.
Какво лошо има в това да има разнообразие от опции без глутен? В това няма нищо лошо, напротив, но те да са истински здравословни безглутенови продукти на разумни цени.
Горчивата истина е, че етикетирането на продукт като безглутенов понякога се възприема като печат за качество на целия продукт, дори когато той всъщност е пълен с масло, сол и захар.
Да вземем например чипс от сладки картофи с добавки. Върху опаковката има списък с хранителни стоки, който показва качеството на съставките: кафява захар, избрани сладки картофи и др.
Пише също, че е подходящ за чувствителни към глутен, богат е на фибри, съдържа витамин А и не съдържа консерванти (защото кой има нужда от консервант с цялата сол в тази закуска). Това звучи много здравословно. Но уви.. не е така.
В чипса наистина няма глутен, но в половин опаковка (70 грама) има 42 грама въглехидрати (почти 3 филийки хляб), 21 грама мазнини, 340 калории и 270 mg сол. В този случай не е добър вариант да залагате на такаша храна.
Решението не е смущаващо. Просто четете информацията на опаковката на храните, ще ви бъде много по-лесно да разпознаете кога ви се изпращат подвеждащи съобщения и ще можете да избирате с истинско разбиране.
Вече знаете истината за веган сирената и безглутеновите храни. Бъдете информирани, когато избирате храната си. За да сте сигурни, че в нея няма консерванти, приготвяйте сами своите веган закуски, безглутенови хлябове, безглутенови сладкиши и др.
Коментари