Това, което се случва в човешкото тяло, се определя от един или друг хормон, защото те определят работата на клетките. Един от важните хормони е лептинът. Ето каква е неговата задача в организма.
Какво представлява лептинът и как действа
Лептинът е хормон, който контролира приема и разхода на енергия в тялото. Представлява протеин, който се секретира от мастните клетки и чрез кръвта се транспортира до хипоталамуса. Когато нивата на лептин са ниски, изпитваме силен глад. Когато нивата са запазили своята чувствителност и в хипоталамуса има наличие на лептин, чувството за глад е потиснато.
Секрецията на лептин подсказва на тялото, че има достатъчно запаси от мазнини, което означава, че всичко е наред. Резервите от мазнини идват да кажат, че няма нужда от трупане на резерви. Регулирайки глада и от там, апетита, тялото регулира и килограмите.
Все пак често хората продължават да увеличават застрашително теглото си. Причината е, че тези, които страдат от наднормено тегло, не получават в мозъка сигнал да спрат да зареждат депата си с мазнини. Причината за това е състоянието лептинова резистентност.
Това състояние наподобява инсулиновата резистентност. Нивата на лептин продължават да растат, докато расте и теглото. Мозъкът гладува, докато тялото трупа килограми. По своята същност затлъстяването е мозъчен глад.
Решение при лептинова резистентност
Проблемът може да се реши чрез увеличаване на нивата на лептин, което е здравословен начин за отслабване. Пръв помощник за това е храната.
Има храни, които повишават нивата на лептина, като в същото време намаляват апетита. Добре е да се знаят.
Храни, повишаващи нивата на лептин
Храните, стимулиращи производството на лептин и насърчаващи метаболизма, ни държат сити. Те помагат на отслабването по този начин;
- Грейпфрут
Този цитрус топи мазнините и държи метаболитните процеси активни. Той съдържа и много витамин С. той стимулира храносмилателната система и така се горят повече калории. Съхранението на мазнини в тялото също намалява;
- Пълнозърнести храни
Тези храни съдържат сложни въглехидрати, които засилват метаболитните процеси и стабилизират инсулина. Те включват кафев ориз, овесените ядки, лененото семе и други. Намаляват и холестерола в кръвта;
- Броколи
Зеленчукът е богат на витамин С и калций, благодарение на които гори повече калории и засилва метаболизма. Съдържа и много антиоксиданти;
- Риба
Рибеното масло, сьомгата, сардините и рибата тон съдържат омега-3 мастни киселини. Те увеличават нивата на лептина;
- Бадеми
Тези ядки съдържат много витамин Е, фибри, мононенаситени мастни киселини, балансиращи метаболизма;
- Спанак
Всички плодове и зеленчуци, в това число спанакът, съдържат много фибри. За увеличаване на лептина, спанакът е добра опция, а и държи ситост;
- Моркови
Морковите са богати на каротин и антиоксиданти, които повишават чувствителността на мозъчните клетки към лептина. Тялото не може да абсорбира лептин през храносмилателната система и трябва само да го произведе.
Всички подходящи храни подобряват чувствителността към лептина заедно. Подпомагат отслабването като подкрепят контрола над апетита. Понижават и нивата на холестерола.
Вижте още:
Коментари