Хормоните по определение са биологично активни вещества. Специални клетки в жлезите с вътрешна секреция произвеждат хормони, които играят роля на регулатори в различни процеси в тялото като метаболизма и функциите от физиологично естество. Те са регулатори на дейността на органите, което им отрежда важна роля в цялостната работа на тялото.
Природата на хормоните се изучава от биологията, класифицират се и се определя кой хормон е отговорен при определен проблем. За апетита, килограмите и съня отговаря хормон, наречен орексин. Известен е повече като хормон на съня, но има пряка връзка с метаболитните процеси и глада и жаждата.
Какво е орексин?
Орексин или хипокретин е хормон, който се секретира в хипоталамуса и дефицитът му води до разстройства в съня и покачване на теглото. В медицината този вид разстройство се нарича нарколепсия.
Тъй като е открито, че орексинът е една от причините за затлъстяване, науката започва да го изследва сериозно още от 90-те години на миналия век.
Произходът на названието му идва от латински. Представлява съчетание на две латински думи, за апетит и желание - orexis. Фактът пък, че се произвежда в хипоталамуса, дава другото му название - хипокретин.
Ролята на орексина в жизнените процеси
Факт е, че много малко мозъчни клетки произвеждат хормон орексин. Науката вече е доказала, че ако се произвеждат по-високи дози от този хормон, затлъстяване не настъпва. Това се наблюдава само при дефицит. Изследването е резултат на наблюдение с прием на много мазнини в храната.
Причината да се случва това покачване на тегло при недостиг се дължи на способността на орексина да увеличава стойностите на хормоните грелин и лептин, които са свързани с намаляване на теглото.
Орексинът се свързва и със заболяването нарколепсия, което е от неврологичния спектър и се характеризира с лесна умора, постоянно желание за сън през целия ден. Това заболяване е сериозно, защото в тежка фаза се стига до колапс, следствие на загуба на мускулен тонус. В медицината колапсът е известен като катаплексия.
Въздействие на орексина върху процесите в тялото
- Ако ядем сладко, често ни се доспива. Причината е в активността на орексина. Тази активност намалява при приема на захар. На това се дължи затлъстяването от въглехидратни храни, придружено от мудност, липса на желание за движение и физическа активност.
- Друг интересен факт е, че активността на орексина се увеличава с приема на протеини. Ако се приемат повече протеини, това насища тялото с енергия, пораждаща желание за движение, изгаряне на калории и оттам до отслабване.
- Храните с консерванти и глюкоза имат катастрофален ефект върху организма. Те са причина за напълняване, както и за чувство на умора, а също и на тъга. Тези усещания се причиняват от постоянни ниски нива на орексин.
Вижте също кои хормони стимулират напълняването и кои храни водят до хормонален дисбаланс.
Коментари