И нашето съвремие не бе подминато от появата на нови заболявания. Едно от тях е глутеновата непоносимост и алергия. Единственото възможно решение на проблема е страдащият внимателно да подбира храните, които приема.
В тях не трябва да има глутен. Основните храни, в които се съдържа глутенът, са пшеница, ръж и ечемик, както и производните им. Те трябва напълно да се изключат от менюто.
Позволените храни при глутенова непоносимост са: киноа, сорго, щир, арарут, просо, лупина, сладък картоф, див сладък картоф, таро, африканско житно растение, царевица, боб, грах, соя ядки, елда, нахут (леблебия), лен, ориз, див ориз и др.
Освен да знаят от какво да се откажат, хората, страдащи от глутенова непоносимост трябва да знаят и как да се хранят пълноценно. Важно е чрез приеманата храна те да си набавят витамините и минералите, които губят, като не приемат глутен. Ето някои подходящи рецепти.
Безглутенов омлет
Необходими продукти: зехтин, ориз, чесън, мента, копър, яйца и сирене, лук, домати
Начин на приготвяне: Оризът се вари в подсолена вода за около 8 мин. Отцежда се и се изплаква. Фурната се загрява на 180°C, а кръгла тавичка с вместимост 1 литър се намазнява.
2 с.л. зехтин се нагряват в дълбок тиган. Прибавя се празът и се задушава на бавен огън 7-8 минути, докато омекне. Прибавят се тиквичките и чесънът, и се готвят още 1-2 минути. След това се добавят оризът, ментата, копърът, яйцата и сиренето.
Подправя се на вкус. Сместа се изсипва в приготвената тавичка и се пече 30 мин. През това време лукът и доматът се омесват с малко зехтин. Омлета се украсява с тях при поднасянето.
Когато страдате от глутенова непоносимост, не е казано, че задължително трябва да се откажете от хляба. Просто трябва да знаете как да го приготвите.
Царевичен хляб
Необходими продукти: 120 гр пълнозърнесто царевично брашно, 60 г царевичен грис, 30 гр царевично нишесте, 180 мл прясно мляко, 1 с. л. ябълков оцет, 2 ч. л. бакпулвер, 1 ч. л. сода за хляб, 1 ч. л. сол, 100 мл слънчогледово олио, 40 мл кленов сироп, 80 г неподсладено ябълково пюре (сварени и пасирани ябълки)
Начин на приготвяне: Прясното мляко се смесва с оцета. Разбърква се добре и се оставя да се пресече. Царевичното брашно, царевичният грис, царевичното нишесте, бакпулверът, содата и солта се смесват в купа. Отделно от тях се смесват олиото, кленовият сироп и ябълковото пюре. Полученото се добавя към сухите съставки и се разбърква.
Най-накрая се изсипва млякото. Полученото тесто трябва да бъде рядко. Изсипва се в подготвена форма за кейк с размери 23x10x6 см. или подходяща тава, напръскана с мазнина за печене или се намазана с олио. Пече се в предварително нагрята фурна за 30 минути.
Въпреки че полученият хляб има текстурата на кейк, то той е алтернатива на класически царевичен хляб. Може да се консумира както със солени, така и със сладки добавки. Ако не желаете сладкия привкус, то просто заменете кленовия сироп и ябълковото пюре с яйца.
Коментари