Когато стомахът е раздразнен, той се характеризира с болезнено повишена възбудимост. Това означава, че неговото функциониране не е нормално. От това следва появата на различни разстройства.
Стомашните неразположения са може би сред най-разпространените и неприятни проблеми. Обикновено те са лечими с достъпни средства. Добре е всеки да знае как лесно може да върне добрата форма на своя стомах – нещо, от което зависи цялостното здраве на организма.
Хранене при проблеми със стомаха
Стомахът може да се раздразни най-вече от приеманата храна. В неправилно съхраняваните, недобре измити и недостатъчно обработени храни неминуемо се заселват бактерии. Практически всяка храна, при липса на хигиена може да бъде идеална среда за болестотворни бактерии. Като най-гостоприемни се определят месото и яйцата, поради което в този период е добре да ги изключите.
По време на стомашното раздразнение трябва да се консумират храни като варени картофи, сок от моркови, банани, жито, ориз и пилешки бульон, докато симптомите преминават. Тези храни са леки и преминават меко през храносмилателния канал, като има успокояващо действие върху раздразнения корем.
Добра идея е и правенето на малки закуски с бисквити или филийка хляб. Те са способни да абсорбират излишната стомашна киселина и да облекчават оплакванията.
През периода е добре да се избягват кафе, черен чай, диетичната сода, пържени храни. Тези продукти повишават отделянето на стомашна киселина и влошават състоянието на раздразнения стомах.
Съвети при раздразнен стомах
Ако имате стомашни киселини, то потърсете в най-близката аптека подходящите таблетки, неутрализиращи киселата реакция. Изберете такива, които успокояват раздразнената лигавица на стомаха и редуцират рефлукса. Препоръчително е използването на препарати за периодични неприятни усещания в стомаха, но не твърде често.
Ако усещанията продължават твърде дълго или зачестяват, посещението при лекар е наложително. Универсалното лекарство е сода за печене, разтворена в чаша, но тя от своя страна може допълнително да раздразни лигавицата.
При болки в стомаха, подуване и газове е най-добре да се използват съставки, като джинджифил. Той може да се поема в сок или на чай като запарка, предварително настърган. Чаят от лютива мента и от копър също действат добре срещу газове в стомаха и чревния тракт. Ако сте консумирали лютиви и пикантни ястия, които могат да раздразнят стомашните стени и червата, най-добре изпийте един билков чай след хранене.
При разстроен стомах и диария се изисква диета. Тя включва в състава си недразнещи продукти като банани, ориз, ябълков сос, препечени филийки и чай. Ако болките са комбинирани с гадене, се препоръчват и печени картофи с малко сол.
Храните с прости захари и нишесте пък редуцират киселинната реакция в стомаха. Препоръчителни са още, защото се храносмилат сравнително лесно и не затормозяват храносмилателния тракт. Решението на проблема включва често хранене на малки дози с прости ястия, овкусени с малко подправки.
Ако стомашното неразположение е хронично, то е добре да се наблегне на пробиотични храни, като йогурт, кисело мляко, кефир или айран. Те способстват за здрава храносмилателна система, тъй като се борят с лошите микроорганизми, които отделят газове в червата. Добре е също така да се поемат таблетки или сиропи с включени лактобактерии и бифидобактерии, които се грижат за стомашно-чревния тракт и подсилват имунната система.
За всяко стомашно неразположение добре влияе алое вера. Сокът от тропическото растение действа успокояващо върху стомашната лигавица. Той има способността да регенерира епителните клетки, като същевременно действа противовъзпалително на тялото. Приема се под формата на хапчета или сок. Алоето обаче има диуретично въздействие, което го прави негодно за прием по време на диария.
Прочети също тези причини за подуване на стомаха или научи кои са най-ефективните начини за справяне с киселините.
Коментари