Синдромът на раздразненото дебело черво е общото название на най-различни разстройства в храносмилателната система. Това е едно от най-разпространените оплаквания в днешно време. Според специалистите от него страдат 15-19 на сто от населението в западните страни. Болестта поразява най-вече хората между 25 и 50-годишна възраст, два пъти по-често жените.
Често бъркат синдрома на раздразненото дебело черво с друго подобно оплакване - колит. Но при колита е възпалена и раздразнена слизестата обвивка на червата и понякога по нея се появяват язвички. При споменатото заболяване такива явления не се наблюдават.
Симптоматиката се състои в подуване на корема, газове, оригвания, болка, общо неразположение, запек или диария, промяна в структурата на изпражненията, нервност, промяна в теглото и др. Това е функционално състояние, тъй като за него няма органична причина.
При болните жени определена храна или стресова ситуация могат да предизвикат нетърпими стомашни болки, а понякога кръвотечения от ректума. Симптомите са или без прекъсване, или изчезват и отново се появяват.
Причини за поява на синдрома на раздразненото черво
Най-честата причина за появата на това заболяване е стресът. Под въздействието на стреса и емоционалното напрежение се нарушава синтеза на веществата, отговорни за дейността на червата, както и прагът на чувствителност, което причинява силни болки в коремната област.
Друга причина, която често предизвиква синдрома на раздразненото черво, е непоносимост към въглехидрати. Ограничаването им обикновено води до силно облекчение и подобряване качеството на живот.
Некачествените храни, недостигът на фибри в хранителния режим, чревните инфекции, нарушената чревна моторика, дисбиозата, наследствеността и лошите хранителни навици също са фактор, който може да доведе до поява на синдрома на раздразненото черво.
Общ лечебен курс при синдром на раздразненото черво
Лекарите най-често предписват пробиотици, спазмолитици, антидепресанти, които в някои от случаите облекчават симптомите. По-важно и ефективно обаче е да се отстрани първопричината и да се поддържа правилно хранене при раздразнено дебело черво без намесата на лекарства.
Така че най-добрият начин да се тушира този болезнен синдром си остава промяната на режима на хранене и начина на живот при раздразнено дебело черво.
Общи положения в режима на хранене при синдром на раздразненото черво
Болестните оплаквания преминават условно през два етапа:
- Криза, която се характеризира с появата на изразени оплаквания като разстройство, гадене, болки в корема, усещане за подут корем, газове, метеоризъм на червата, загуба на апетит и оттам спадане на теглото.
- Ремисия, при която симптомите утихват и нормалното хранене се възстановява, но при отклонение от подбраната диета може да възникнат болести симптоми.
Ето защо е нужно диетата при раздразнено дебело черво да се избере много внимателно, ръководейки се от следните изисквания към нея:
- Най-добри са питателните храни при раздразнено дебело черво. Трябва да се изключат продукти с високо съдържание на мазнини.
- Не бива да се консумират храни, които са противопоказни при раздразнено дебело черво. От съответната група е добре да се изберат храните, които организмът понася и усвоява добре.
- Нужно е да се промени структурата и консистенцията на храната, за да се определи това, което се усвоява добре от организма.
- Всеки болен трябва да приготви храната си по свой, добре усвоен начин.
- Зеленчуците, преминали през кулинарна обработка, трябва да бъдат меки. В някои рецепти има указание, че зеленчуците със зелен, жълт и оранжев цвят трябва да се задушават за много кратко време, за да останат хрупкави. Но при заболяването, за което говорим, зеленчуците трябва да се задушават до пълно омекване. Острите краища на недоварените зеленчуци могат да предизвикат дразнене на червата. Не се препоръчва консумацията на сурови зеленчуци. По-добре е да не се употребяват семки и орехи.
- Във всекидневното хранене трябва да бъдат включени цитрусови плодове или сок от тях, тъмнозелени зеленчуци и тъмножълти и оранжеви плодове или зеленчуци - моркови, портокали, лимони и други.
- Храната не бива да бъде нито много студена, нито много гореща. Много студената храна може да предизвика чревни спазми и стомашни болки.
- Яде се бавно и храната се дъвче дълго.
- Яде се често и по малко. Много хора с това заболяване отбелязват, че се чувстват значително по-добре, ако се хранят 4-6 пъти дневно. Явно това е свързано с хормоните, които регулират работата на стомашно-чревния тракт. Те се изработват след постъпването на храната в организма и стимулират работата на чревните мускули. Когато храната постъпва на по-малки порции, се образуват по-малко хормони, вследствие на което се възприемат по-лесно от червата.
Препоръчвана диета при синдром на раздразненото черво
Лечението на синдрома на раздразненото черво с храна става чрез преминаване към хранене с определена група храни, наречени FODMAP според английското название. Повечето храни в тази група са въглехидрати и след приема им симптомите се появяват или засилват.
Какви са храните в групата FODMAP?
- F - означава храни, които водят до ферментация.
- O - олигозахариди – въглехидрати с къса верига.
- D - дизахариди, каквато е например лактозата-млечна захар.
- М - монозахариди, каквито са глюкозата и особено фруктозата -плодова захар.
- Р - полиоли, като например сорбитола - захарни алкохоли.
Олигозахариди се съдържат в пшеницата, бобовите храни, някои зеленчуци, особено лука и чесъна.
Дизахариди под формата на лактоза се съдържат в прясното мляко - кравето и козето. Някои хора може да имат нарушено усвояване на лактозата.
Монозахариди - това е фруктозата. Тази захар силно присъства в много плодове - ябълките, крушите, фурмите, както и в меда.
Полиолите са многовалентни алкохоли (сорбитол, ксилитол), които се използват като подсладители в различни продукти, например в подсладените напитки. Срещат се и в естествен вид в различни плодове и зеленчуци, между които прасковите, сливите, карфиола, гъбите.
При започването на FODMAP диета се води дневник и симптомите след всяко хранене се записват ежедневно, за да се проследи състоянието и да се помогне с откриване на точната непоносимост.
Храни бедни на FODMAP, които се препоръчват за консумация
- Зеленчуци и бобови култури – моркови, царевица или сладка царевица в малки количества, тиквички, зелени чушки, краставици, патладжани, копър, джинджифил, леща, също ограничено количество, марули, маслини, пащърнак, магданоз, репички, картофи, тиква, спанак, домати (без чери домати), ряпа.
- Плодове – боровинки и червени боровинки, грозде, киви, банан, лимон, лайм, мандарини, портокали, ананас, папая, малини, ягоди.
- Месо – пилешко, свинско, телешко, агнешко, пуешко, кайма, месни деликатеси.
- Риба и морски храни – прясна риба от рода на пъстървата, сьомгата, треската, писията, консервираната риба тон, раците, омарите, мидите, скаридите, стридите.
- Житни и зърнени храни, ядки – хляб без пшеница и глутен, царевичен хляб, ечемик, ориз, картофено брашно, паста без пшеница и глутен, бял и кафяв ориз, оризови трици, кокос, фъстъци, бадеми, лешници, орехи, макадамия, елда, просо, полента, пуканки, тиквени семки, сусамови семки, слънчогледови семки.
- Подправки, подсладители, добавки – лютеница, тъмен шоколад, глюкоза, кленов сироп, горчица, зехтин, фъстъчено масло, соев сос, сладко-кисел сос, захар, оцет (винен и оризов).
- Напитки - кафе, еспресо, плодови и билкови чайове, лимонада, соево мляко, диетична кола в малки количества, вода.
- Млечни продукти и яйца - масло, сирена без тези, които съдържат плесен, яйца, прясно мляко и кисело мляко без лактоза, овесено мляко, оризово мляко, соев протеин в малки количества, тофу.
Изборът на диетата при синдром на раздразненото дебело черво се уточнява, а храни, които не се приемат добре от организма, се премахват.
Коментари