Хранителната диета е част от лечението при някои заболявания, основно на храносмилателната система и това го знае всеки човек. При други здравословни проблеми храната сякаш не е сред важните моменти при овладяването на симптомите. Такова заболяване е остеопорозата, която засяга костната система.
Всъщност това не е вярно, защото храненето и при такива оплаквания има съществено значение за справяне със здравословния проблем. За да се направи връзка между дадено заболяване и нужната хранителна диета трябва да се познава същността на болестта и изискванията, които вървят с нея.
Същност на заболяването остеопороза
Остеопорозата е заболяване на костната тъкан. При него костите стават много крехки и чупливи, дори и при незначителни физически натоварвания. Минералната костна плътност намалява, а това води до сериозни фрактури на крайниците, шийката на бедрената кост и на гръбначния стълб.
Причини за заболяването могат да бъдат генетични- наличието на фамилна предразположеност предполага такъв развой, а също пушенето, прекомерната употреба на алкохол, ниският прием на калций, дефицитът на витамин D, проблемите с обмяната на веществата в организма, заседналият начин на живот.
Да се диагностицира остеопороза не е трудно. Основният проблем е, че това се случва обикновено, когато заболяването е вече в много напреднал стадий. Именно затова остеопорозата е известна и като Тихата болест. Сред симптомите на остеопорозата са изкривяване на гръбначния стълб и поява на болки в ставите и кръста през нощта.
Поради намаленото количество на калций в организма се наблюдава разрушаване на костната тъкан и промяна в структурата на костите, която е ясно изразена. В резултат на това се проявяват многобройни спуквания и счупвания на костите.
При чести болки в гръбначния стълб, ставите, кръста през нощта, трябва да се направи изследване за костна плътност при специалист.
За диагностика на остеопороза са нужни снимка на гръбначния стълб, анализ на количеството калций и фосфор в организма, както и да преглед на апарат за измерване на костна плътност.
Установяването на остеопороза изисква незабавно лечение, което да спре прогреса на болестта. Освен медикаментите, предписани от лекуващия специалист, основна роля в лечението играе правилната диета. Тя води до подобряване на състоянието на костите.
Най-важно болният да се придържа към общите правила на хранене, свързани с това заболяване, те ще му помогнат да съхрани и увеличи съдържанието на калций в кръвта, както и да възстанови обмяната на веществата в организма.
Храни, подходящи при остеопороза
За поддържане здравината на костите е необходим калций. Затова консумацията на мляко, млечни продукти, риба, месо, яйца и бобови култури, които са богати на протеини, фитохормони и калций, е основна препоръка. Бобовите култури, които са полезни при остеопороза, са: бобът, грахът, лещата, нахутът, рожковът, соята, фъстъците.
Полезни микроелементи може да се намерят в тъмнозелените зеленчуци в сурово или сготвено състояние, както и в пресния магданоз, целината, лапада, листата от хрян, морковите, зелето, тиквичките, броколите, чесънът и пролетните зелени салати, които спомагат и оказват благоприятно влияние за здравината на костната система.
Не по-малко важна е комбинацията от храни, която поддържа стабилното състояние на костната система. Една чудесна натурална комбинация от суперхрани са сусамът и медът, които заедно се превръщат в изключително полезен микс от храна за здравината на костите.
Калцият, който се съдържа в сусама, подпомага костите. Също така приемът на витамин D с храната предпазва от остеопороза, но трябва да се знае, че не бива да се използват самостоятелно за превенция и лечение на заболяването. Те са по-скоро допълнение в превенцията и лечението на остеопорозата.
Витамин D е нужен на тялото, за да абсорбира и обработва калцият.
Когато кожата е изложена на слънце, тялото си набавя витамин D, но е препоръчително разумното стоене на слънце за предпазване от кожни онкологични проблеми.
Много важно за предпазване от остеопороза е консумирането на ядки и семената, независимо дали са слънчогледови, тиквени семки, лешници, кашу или бадеми.
За превенция срещу това особено опасно заболяване и при установено такова, задължително трябва лечението да се води от добър специалист, който дава съвети и за хранителната диета.
Храни, богати на витамини и минерали, които поддържат костите
Продуктите, които са богати на калций и витамин D, са особено полезни за плътността на костите.
Наред с тези доказани хранителни вещества, голямо значение за предотвратяването и лечението на остеопорозата имат и следните микроелементи: витамин С, магнезий и калий. Те се получават по естествен път с храната. Нужни са:
- Зеленолистни зеленчуци;
- Зеле;
- Карфиол;
- Цитрусови плодове;
- Краставица;
- Риба.
Калцият, освен че се съдържа в млечните продукти, присъства и в други храни като тъмнозелените листни зеленчуци.
Редовната консумация на всякакво зеле, в това число и брюкселското, китайското, карфиолът или броколите, всички са с богато съдържание на калций, което намалява риска от остеопороза.
Всички знаем, че цитрусите са богат източник на витамин С, но трябва да се има предвид също, че този витамин играе важна роля за превенция срещу заболяване на костите или по-точно при изтъняване на костите.
Това е така, защото витамин С е необходим за производството на колаген, който свързва и поддържа костите, мускулите, сухожилията и хрущялите. Веществото, наречено фиброзен протеин, е защитата на костите.
Набавянето на витамини при остеопороза е от съществено значение за контролиране на заболяването. Те укрепват имунитета и играят важна роля при контрола на болестта.
Краставицата съдържа витамините С, А, В1, В2 и затова е чудесен избор. Освен това тя е отличен диуретик и помага на тялото да се освободи от токсините. Осигурява на тялото магнезий, калий и силициев диоксид, важен за здравето на съединителните тъкани в мускулите, сухожилията, хрущялите. В обелката пък се съдържа витамин А.
Рибата съдържа омега-3 мастни киселини, които укрепват костите и ставите, освен това се отразяват добре на сърдечно-съдовата система.
Много варианти на тлъста риба съдържат богато количество витамин D, който спомага на костите да усвоят калция. Такива риби са: скумрията, шаранът, толстолобът и рибата тон.
Месните храни не са най-полезният вариант при остеопороза, но все пак тялото се нуждае от месо. Пуешкото е подходящ избор, защото е с по-малко мазнини. Много здравословни са и домашните сушени меса, те се препоръчват също от някои специалисти.
Вредни храни при остеопороза, които трябва да се изключат от менюто
Бялото брашно, бисквитите, бялата захар и транс мазнините са особено вредни за костите и е препоръчително да се избягват.
Също така пушеното месо и колбасите – желателно е да забравим за тях, в това число влиза и тютюнопушенето, което също оказва неблагоприятно влияние на костите.
Прекомерната употреба на алкохол и кафе е вредна за здравето на костите, тъй като също повишава изхвърлянето на калций чрез урината.
Солта, консумирана в неограничени количества, сериозно може да навреди на костите, защото съдържа натрий, който също стимулира извеждането на калций от организма. Технологично обработените храни, наситени с транс мазнини, не правят услуга на костите и затова готовата и полуготовата храна не са вариант за хранене. Домашно приготвените ястия могат да контролират успешно болестта.
Коментари