Щитовидната жлеза функционира като хормонален регулатор. Тя играе важна роля в метаболитните процеси, регулацията на хормоните и температурата на тялото. При заболяване на щитовидната жлеза тя е хронично възпалена и не може да функционира добре както здравата щитовидна жлеза.
Тя често забавя или спира производството на основни хормони, което може да причини увеличено тегло, суха кожа, косопад, умора, запек и чувствителност към студ.
Какво представлява болестта на Хашимото
Тиреоидитът на Хашимото е най-честото автоимунно състояние и водеща причина за хипотиреоидизъм или недостатъчна активност на щитовидната жлеза. Понякога се нарича болест на Хашимото.
Болестта на Хашимото е по-често срещано заболяване при жените, отколкото при мъжете. То е сред така наречените автоимунни заболявания и е свързано с унищожаване на щитовидната жлеза от белите кръвни клетки. Дължи се на повишеното ниво на антителата.
При този процес се наблюдава хормонална хипофункция на жлезата, тъй като е нарушена нейната способност да формира хормона Т4 и да го преобразува в активната му форма Т3. Болестта засяга целия организъм, но най-вече се отразява на метаболитните процеси и на работата на сърдечно-съдовата система.
Причините за отключването на болестта на Хашимото може да бъдат най-разнообразни. Според някои теории тя се дължи на наследствена обремененост, според други е резултат от инфекция, а според трети се дължи на натрупан стрес от съвременния забързан начин на живот, неправилно хранене и нарушено храносмилане.
Тези фактори могат да доведат до повишена чревна пропускливост, а тя е в основата на протичането на тиреоидита на Хашимото. Причините за поява на заболяването са много и няма как да се въздейства на всички фактори, които му влияят, единствената правилна стратегия е чрез промяна в хранителните навици.
Ролята на храната при Болест на Хашимото
Храната е един от инструментите, с които можем да подпомогнем функцията на щитовидната жлеза. Подходящият хранителен режим при Хашимото може да повлияе благоприятно на възпалението и да улесни регулирането на теглото.
Принципи на хранене при Хашимото:
- Храната, която присъства в менюто при Хашимото, трябва бъде характерна за дадения географски регион, в който живеем.
- Да се избягва консумацията на по-екзотични храни или супер храни, защото те са богати на лектини, които повишават чревната пропускливост.
- Редовно и често хранене през деня, периодичното гладуване и пропускане на хранения през деня може да доведе до допълнителни усложнения и влошаване на функцията не само на щитовидната жлеза, но и на други органи и процеси в организма.
Хората, които са диагностицирани с Хашимото или друго автоимунно заболяване, могат да променят диетата си, най-малко за да облекчат симптомите.
За тези, които страдат от Хашимото или хипотиреоидизъм, има няколко важни хранителни вещества, за които е добре да държат сметка при хранене.
Йод - приемът на йод е нещо, с което хората, диагностицирани с Хашимото, трябва много да внимават. Те трябва да приемат малко йод, но същевременно да се уверят, че количеството е достатъчно.
Основните източници на йод са някои морски дарове - водораслите, мидите, скаридите, сьомгата, рибата тон. Животинските продукти като киселото мляко, прясното мляко и яйцата. Плодове като боровинките и ягодите. Също така е важно да се внимава за йодираната сол, която е основен източник на йод.
Селен - добавянето на повече селен към менюто се препоръчва, когато става въпрос за хранене при тази болест. Храните с високо съдържание на селен са бразилските ядки, стридите, слънчогледовото семе, гъбите.
Витамин D - при Хашимото е добре да се увеличи приемът на витамин D, който подпомага усвояването на калция в организма. Най-лесния начин да се набави са слънчевите бани.
През студените и по-мрачни месеци в годината набавянето на витамин D става чрез добавки или чрез храната, подходящи са рибата и органичните млечни продукти.
Други храни - храните с високо съдържание на фитонутриенти, качествени мазнини и пробиотици са полезни за хората с Хашимото. Цялостна хранителна диета, с изобилие на плодове, зеленчуци, здравословни мазнини и пълнозърнести храни може да бъде от полза.
Докато диетата при Хашимото може да помогне за увеличаването или намаляването на някои микроелементи, могат да се включат и хранителни добавки.
Диета без глутен
Много хора с Хашимото изпитват чувствителност към някои храни, особено към съдържащи глутен. Засега е доказано, че глутенът е противопоказен само и при диагностициране и с цьолиакия.
Много от страдащите от Хашимото са чувствителни към глутен. Симптоми като запека, диарията, спазмите, подуването на корема, гаденето, рефлукса, газовете, главоболието, умората и мозъчната мъгла са симптоматика, която се асоциира с реакциите към глутен.
Диетата без глутен води до подобряване на храносмилането, настроението, енергийните нива и до намаляването на теглото. Диетите без глутен премахват всички храни съдържащи глутен, който е протеин намиращ се в пшеницата, ечемика, ръжта и други зърнени храни.
Глутенът често се среща в тестените изделия, хляба, печените изделия, бирата, супите и зърнените храни. Най-добрият начин да избегнете глутена е да се наблегне на храни, които не съдържат глуте Това са зеленчуците, плодовете, постното месо, морските дарове, бобът, бобовите растения, ядките и яйцата.
Диета без зърнени храни
Диетата без зърнени храни при Хашимото е много подобна на безглутеновата, само че тук зърнените също са забранени. Те включват:
- амарант;
- киноа;
- просо;
- овесени ядки;
- елда.
Има малко доказателства обаче, че изключването на зърнени храни без глутен е полезно за здравето.
Палео или автоимунно модифицирана палео диета
Палео диетата се опитва да се доближи до хранителния модел на предците ни, с акцент върху целите и непреработените храни.
Не се допускат зърнените храни, млечните продукти, картофите, бобът, лещата, рафинираната захар и рафинираните масла. Препоръчват се месото от животни, хранени с трева, също така и консумирането на зеленчуци, ядки без фъстъците, семена, морски дарове и здравословни мазнини като авокадото и зехтина.
Автоимунната палео диета има за цел да намали тези храни, които могат да причинят възпаление и увреждане на червата. Основните принципи на палео диетата изключват и зеленчуци от семейството на Картофовите като доматите, както и яйца, ядки и семена.
Диета с нисък нисък гликемичен индекс
Тази диета се основава на индекс, който измерва как всяка храна влияе върху нивата на кръвната захар. Някои хора с диабет тип 2 използват тази диета. Тя също може да намали риска от сърдечни заболявания и да помогне на някои хора да отслабнат.
По-важно е човек да спазва добре балансирана диета, която работи оптимално за начина му на живот, отколкото да се опитва да сложи етикет на хранителните си навици. Хората трябва да се съсредоточат върху цели, непреработени храни и да ядат естествени храни и да избягват фабрично приготвена храна. Необходимо е страдащите от Хашимото да получават всички нужни хранителни вещества и диетата им следва да е ориентирана към тази нужда.
Коментари