Царевично нишесте

хляб с царевично нишесте

От царевицата се получава царевично брашно и това е известно на всеки. Друг продукт от нея е царевичното нишесте, което много често се бърка с царевичното брашно. Всъщност двата продукта са различни и приложението на нишестето от царевица е толкова широко, че надминава това на брашното. Ето защо трябва да се знаят разликите между двата продукта, получени от един и същи източник, за да не се пропуснат ползите, които дава царевицата с различните продукти на нейна база.

Описание и състав на царевичното нишесте

Царевичното нишесте е въглехидрат, получен от едносперма на царевицата. Представлява бяло прахообразно вещество, което има приложение в кулинарията, бита, козметологията и индустрията. То е неутрално на вкус, а прахообразната консистенция позволява разтварянето му в течности като вода и мляко.

Съставът му е богат най-вече на въглехидрати, но има и минерали, не съдържа холестерол, глутен и наситени мазнини, което го прави универсална храна за всяка възраст.

В 100 грама нишесте се съдържат 381 килокалории. Въглехидратите са основен елемент в състава, като заемат повече от 90 грама, а останалото е на минералите калий, калций, натрий, магнезий, желязо, белтъчини и баластни вещества.

Производство на царевично нишесте, разлики с царевичното брашно

Царевичното брашно се получава след смилането на цели царевични зърна. За разлика от него царевичното нишесте се получава след извличане на част от ядрото на зърното. Тази част се нарича ендосперм.

Ендоспермът е слоят, който се намира под кожата на царевичното зърно. Тъй като представлява бяло нишестено вещество, от него се получава много фин бял прах, без мирис и вкус. Основното му съдържание е от въглехидрати и това определя начина, по който се използва.

Приложение на царевичното нишесте

Основното приложение на царевичното нишесте е в храната. Ето по какви начини намира приложение в нея.

Като хранителен продукт

Най-важното приложение на царевичното нишесте е като хранителен продукт. Тъй като не съдържа глутен, може да намери място в много рецепти. За да образува глутен, храната трябва да съдържа не само въглехидрати, но и протеини. Глутенът е свързващ агент в бисквитите, мъфините, хляба. Заради липсата на протеини, царевичното нишесте не съдържа глутен и това го прави заместител на брашното при готвене. Не е подходящ обаче за печива.

царевично нишесте

Като сгъстяващ агент

Царевичното нишесте е перфектен сгъститетел при готвене. Използва се в яхниите, супите и сосовете с тази цел. От него става идеален сос без бучки.

Царевичното нишесте се смесва с вода преди да се добави към каквато и да е течна храна. Сместа от вода и царевично нишесте се нарича каша. Представлява гладка смес без бучки, която дава гладки сосове и супи без глутен.

Царевично нишесте за печене

Този продукт не намира добро приложение в печивата. То не може да замести брашното, както го прави в готвенето на течна храна, защото не съдържа глутен.

Ако целта е да се приготви безглутенова храна, по-добре да се използва безглутенов заместител на брашното.

Все пак приложението при печене на царевичното нишесте съществува. То може да се използва, за да се покрият плодове, които после да бъдат изпечени в пай или друг десерт. Нишестето създава покритие на плода, което пречи той да стане прекалено воднист. Може да се използва и за сгъстяване на сок и да се приготви сладък и гъст плодов сос.

Царевичното нишесте има приложение в храната за покритие и на други хранителни продукти. Може да се смеси с подправки и билки и да се покрие месото вместо брашно. Когато месото се запържи или изпече, то добива хрупкава коричка благодарение на нишестето.

Самостоятелно печиво с царевично нишесте е невъзможно да се получи, но то може да се смеси с обикновено брашно и да се използва в ролята на сгъстител, защото сгъстяващата му сила е два пъти по-голяма от тази на брашното, а освен това няма аромат и не може да повлияе на печивото.

В детското хранене

Бебешката кухня не може без царевичното нишесте. От него се правят повечето детски десерти - кисел с различни плодове, кремове, торти с бишкоти и бисквити и други.

приложение на царевично нишесте
Снимка: Албена Асенова

Съхраняване на царевичното нишесте

Тъй като продуктът абсорбира влагата, трябва да се съхранява в херметически затворен съд, където ще бъде защитен от влагата в околната среда. Трябва да се държи далече и от силна топлина, тоест на хладно и сухо място. Трайността му е много голяма, когато се съхранява правилно.

Приложение на царевичното нишесте в бита

- Ако дървеният паркет скърца, трябва да се поръси с царевично нишесте и после да се почисти с прахосмучачка;

- Ако въжето е вързано на труден за разплитане възел, процесът ще се улесни, ако то се поръси с царевично нишесте;

- Преди спорт или работа в градината е добре да се разтрие 1 супена лъжица царевично нишесте между ръцете. Прахът абсорбира потта и пречи на образуването на мехури;

- Потенето на краката води до поява на гъбички. Преди да се обуе чорап може да се стъпи върху царевично нишесте, което ще предпази ходилата от изпотяване;

- Царевичното нишесте може да замести бебешката пудра;

- Като дезодорант срещу изпотяване може да се използва царевично нишесте, смесено със сода на хляб, а към тях за аромат може да се добави карамфил. Така получената пудра се слага под мишниците;

- Петната по яките и по други части на дрехата може да се намажат с паста с царевично нишесте за по-добро изпиране;

- Мазните петна също се отстраняват с помощта на нишесте от царевица;

- Играчки и други дребни вещи може да се почистят добре, ако се поръсят с царевично нишесте. То премахва и ръждата;

- Химикал върху килима или друг текстилен материал се премахва ако царевичното нишесте се смеси с мляко и с получената паста се натрие петното, след няколко часа се почиства.

Приложение на царевичното нишесте в козметиката

Като маска за изглаждане на бръчки

Фините бръчки по лицето могат да се премахнат с маска от царевично нишесте, белтък и прясно мляко. Полученият крем се нанася на лицето за 20 минути. Стяга кожата и изглажда бръчките.

За почистване на кожата

Нишестето от царевица отстранява мъртвите кожни клетки и е чудесен естествен ексфолиант. Употребата му е изключително проста. Навлажнената кожа на лицето се масажира с нишесте, което ще я направи сияйна и ще премахне раздразненията по нея.

За почистване на скалпа

При мазна и сплъстена коса, която не е добре постоянно да се мие, може вместо това да се поръси с нишесте, да се разтрие скалпа и после само да се изплакне и подсуши.

Като матиращо червило

След като се нанесе обикновено червило, за да се получи матиращ ефект се нанася леко отгоре царевично нишесте. След като се абсорбира то придава този желан матиращ ефект.

За лечение при слънчево изгаряне

Царевично нишесте, смесено с вода, дава гладка паста, която е ефикасна при болезнено парене след изгаряне.

Още няколко хитри съвета за използване на царевичното нишесте

- Малко количество нишесте се поръчва върху сиренето, за да абсорбира влагата и да попречи на образуването на грапава текстура върху повърхността на сиренето;

- При кулинарна обработка на яйца царевичното нишесте може да замести 1 белтък;

- Смело може да се комбинира царевично нишесте и със солени съставки, резултатът е отличен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес