Царевично олио

Царевично олио състав
Сервиз за хранене Дуралекс Вермел - 44 части
Качество без компромис:
Сервиз за хранене Дуралекс Вермел - 44 части
175.00 лв.

Дългогодишният спор „Зехтин или слънчогледово олио? “ е напът да бъде прекратен заради появата на все по-популярен напоследък продукт на пазара – царевичното олио. Все още не особено предпочитано у нас, олиото от царевица започва да става все по-често ползвано за приготвянето на ястия и за овкусяването на салати. На каква позиция се нарежда то спрямо зехтина и сънчогледовото олио относно полезност, цена и достъпност? Преди да отговорим на тези въпроси, да разгледаме някои факти и хипотези за царевичното олио.

Как се произвежда царевичното олио

То се прави от зародиша на царевичните зърна. Това е онази част на царевицата, която може да покълне и да даде живот на ново растение. Преди да достигне на пазара бутилирано обикновено в пластмасови бутилки, царевичното олио преминава дълъг период на обработка. Тъй като е трудно за съхранение в необработен и нерафиниран вид, то преминава доста дълъг процес на обработка и пристига до потребителите като рафинирано масло. За да се направи царевично олио, мазнините се отстраняват от царевичните зърна чрез методи като пресоване и екстракция. После олиото се ароматизира, а вкусът му се подобрява, след което вече е готово за продажба в магазините.

Готовото за употреба царевично олио има две основни предимства, които го правят идеално за всякакъв вид приложение – то е с неутрален вкус и висока точка на димене (т.е. издържа на високи температури). Това означава, че е идеално за пържене, за сотиране, за скара и за печене на фурна на всякакви продукти. Неутралният вкус го прави идеален за добавяне самостоятелно в салати или дресинги, както и за пакетирани храни, сосове, маргарини, сладкарски продукти.

Съхранението на царевичното олио изисква да сте внимателни. Не го излагайте на топлина и светлина. Така ще го предпазите от гренясване и от окисляване, като ще може да го ползвате достатъчно време. Не забравяйте обаче, че царевичното олио трябва да се използва в рамките на от шест до дванадесет месеца, след като вече е отворено. Това е и оптималният период за съхраняване на мазнината, през който няма да се развали, да граняса или да добие друг вкус и мирис.

Какво съдържа царевичното олио

Царевично олио приложение

Изчислено е, че в една лъжица царевично олио се съдържат 122 калории, 12 грама мазнини и 2 милиграма витамин Е – една много полезна съставка за кожата, за очите, за сърцето, имунната система, за нивото на холестерола и хормоналтия баланс в организма.

В царевичното олио има основно полиненаситени мазнини, особено т.нар. линолова киселина. Тя се смята за здравословна, когато се консумира в малки количества и когато се комбинира с други мазнини.

Попадайки в организма, тази киселина се превръща в гама-линоленова киселина (GLA), която има много ползи за здравето, както твърдят редица проучвания. Тя може да намали възпаленията в тялото, както и да осигури поддържането на здравословни нива на холестерола. Освен това гама-линоленовага киселина оказва положително влияние върху тромбоцитите в кръвта, като по този начин намалява риска от появата на опасни кръвни съсиреци.

Интересна и много важна е още способността на GLA да предлага известна защита срещу развитието на инсулинова резистентност – състояние, при което клетките нямат нормално откликване срещу инсулина и което може да доведе до появата на диебат и метаболитен синдром.

Тези важни действия на GLA, както и поради съдържанието на витамин Е, правят царевичното олио повече здравословно, отколкото вредно. Но да разгледаме и някои други подробности за това растително масло.

Фитостеролите в царевичното масло – полезна съставка срещу холестерола

Всъщност фитостеролите са растителни мазнини, за които се смята, че са много полезни за здравето. За тези съединения на растителна основа се знае, че намаляват т.нар. «лош холестерол», който често е обвиняван за повявата на различни сърдечно-съдови проблеми и болести. Фитостеролите действат, като блокират усвояването на лошия холестерол и поддържат добри нива на общия холестерол. Също така те могат да предотвратят някои сърдечни заболявания и да въздействат добре на инумнната система. Твърди се също, че имат и противораково действие и предпазват от образуването на тумори.

За точката на димене и нейното значение

Ако не знаете, точката на димене на което и да било олио е много важен показател. Това е онзи момент на достигане до определени градуси, при които мазнината започва да се окислява и да променя химичната си структура по отрицателен начин. Колкото по-висока е точката на димене, толкова по-подходящо за пържене и готвене на високи температури е растителното масло. За царевичното олио (специфично за рафинираното) тази точка е определена на 232 °C.

Заради по-ниските стойности на точката на димене повечето растителни масла с високо съдържание на полиненаситени мазнини не са най-добрият избор за пържене или готвене на скара. Царевичното олио обаче, както и маслото от авокадо, са изключения.

Вреди от царевичното олио

Царевично олио

Макар повечето данни да говорят, че царевичното олио е много полезно, то има и вреди върху тялото. Основният проблем на това растително масло е свързан с високото съдържание на омега-6 полиненаситени мастни киселини. Те са полезни в умерени количества, но при дисбаланс на тях и известните омега-3 мастни киселини може да настъпят големи проблеми за здравето. Това са опасности от затлъстяване, от сърдечно-съдови болести, чести възпаления, разстройства на възприемането и излъчването на информация, а дори и онкологични заболявания.

В царевичното олио има много големи количества омега-6 спрямо омега-3, а е прието, че най-добрият баланс между тях е 4 към 1. Има и друг проблем – омега-6 мастните киселини са силно разпространени най-вече в преработените храни. Това допълнително носи опасност да не се получи дисбаланс между двете.

По-полезно ли е царевичното олио от зехтина

Отговорът на този въпрос не е толкова лесен. От една страна, царевичното олио има висока точка на димене, а зехтинът – по-ниска. Затова мазнината от царевица може да се смята като по-добра за готвене на по-високи температури. От друга страна, многото омега-6 мазнини се смятат за вредни, като го поставят на едно ниво с други растителни масла – от рапица и от слънчоглед.

Много експерти смятат зехтина от типа екстра върджин за по-полезен от царевичното олио при всички положения, и особено когато се говори за готвене на ниски температури, както и за поливане на салати и правене на дресинги. Но ако ще готвите на високи градуси, по-подходящо е да ползвате маслото от царевица. Все пак се препоръчва царевичното олио да се използва в много по-малки количества и не всекидневно. В останалите случаи идеалният избор за овкусяване и намазняване на продуктите е висококачествения зехтин и маслото от авокадо. Зехтинът също съдържа и антиоксиданти и както и други полезни съставки, заради което преобладаващото заключение е категорично в полза на зехтина.

В сравнение със слънчогледовото олио царевичното също има малки недостатъци – то има с 5 % повече наситени мазнини от слънчогледовата мазнина. Но като цяло са на сравнително едно и също ниво като ползи за здравето.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес