Нишестето е сложен въглехидрат, които тялото ни използва, за да осигури глюкоза на всички клетки. Въпреки това източниците на нишесте, които консумираме са от голямо значение. В най-добрия случай нишестето в диетата ни трябва да идва от пресни продукти, пълнозърнести храни и бобови растения.
Без значение, че някои от любимите ни сладкиши и други изкушения също съдържат нишесте, те не съдържат достатъчно хранителни вещества.
В тази статия ще ви запознаем със здравословните хранителни източници на нишесте, които да включите към диетата си.
Различни видове зеленчуци
Всички зеленчуци съдържат поне малко нишесте, но някои от тях са класифицирани като несъдържащи. Тези зеленчуци са марули, чушки, аспержи, лук, патладжан и артишок и са с много ниско съдържание на нишесте. Останалите зеленчуци съдържат нишесте в много по-големи количества. В тази категория попадат царевица, пащърнак, зелен грах, картофи, зимна тиква и сладък картоф.
Определени плодове
Плодовете обикновено са източници на повече захар отколкото на нишесте, въпреки че голяма част от общото съдържание на въглехидрати идва именно от него. Авокадо, манго, портокали, нектарини, праскови, ябълки, горски плодове, грейпфрут, ананас, грозде и пъпеши са само част от плодовете, които съдържат нишесте. Дори сушените плодове като фурми, сини сливи и стафиди имат малко нишесте.
Боб и леща
Бобът и лещата не са само с високо съдържание на протеин, но и са богати на нишесте. Можете да си набавите нишесте от почти всички разновидности на боба. Кафявата, жълтата и зелената леща са допълнителни източници на този сложен въглехидрат.
Зърнени храни
Във всички зърнени храни има нишесте. Препоръчително е по-голямата част от зърнените храни в диетата да бъдат пълнозърнести храни. Освен на нишесте тези храни са богати и на други хранителни вещества като витамини от група В, желязо, магнезий и фибри. Консумирайте пълнозърнеста паста, кафяв ориз или див ориз. Други здравословни алтернативи, съдържащи нишесте, са кускус, просо, качамак или киноа.
Коментари