От доста време се говори за двойни стандарти при хранителните продукти – тоест, че у нас ядем по-некачествени стоки, отколкото в останалите европейски граждани. Това предизвика бурни реакции в обществото, бяха обещани множество мерки, но сякаш по тази тема спря да се говори, а и да се действа.
И последното изследване на Активни потребители го показа. От асоциацията установиха, че в България ядем шоколад с лошо качество.
Изследвани са 27 марки, от които само 2 покриват европейските изисквания – тоест, шоколадът им да съдържа повече от 35% какаова маса. Според потребителската организация останалите 25 могат да се считат за млечен шоколад.
В интервю за bTV Сергей Иванов от Активни потребители обясни, че купуваме бюджетен шоколад. От асоциацията са установили, че производителите наблягат на евтини суровини като захар и палмова мазнина, които са много по-евтини от какаото. Законът позволява да се използва до 5% палмова мазнина, но Активни потребители подозират, че в голям процент от случаите това не се спазва.
Иванов твърди, че шоколадите се сглобяват от полуфабрикати. По думите му в тези изделия се добавят по-евтини технологични добавки като Е476, която се прави от рицин.
Според оригиналните рецепти трябва да се използва соев лецитин, но, оказва се, при нито един от 27-те изследвани шоколада това не е спазено.
Фактът, че това не се прави, води до следното шокиращо заключение – шоколад може да се забърка във всеки магазин - без особено оборудване.
Сергей Иванов добавя, че в шоколадовите продукти са намерени и следи от ядки. Това само по себе си също е проблем, тъй като често не е обозначено на етикета, следователно е възможно хора с алергии да пострадат. Експертът твърди, че има няколко такива случая.
Друго заключение, до което са стигнали Активни потребители е, че при 22 от 27-те изследвани марки количеството захар е над 50%.
Оказва се, че при голяма част от шоколадите са добавяни и нетипични суровини като лактоза. В продуктите, в които пък е обозначено, че има ликьор, не е установено наличието на подобен продукт.
Изводът от изследването е, че ядем некачествен шоколад, сглобен от евтини суровини, който може да се окаже вреден за здравето ни.
Коментари