Лактозата представлява дизахарид, който е изграден от две молекули на монозахаридите β-D-галактоза и β-D-глюкоза. Те се съединяват посредством β1-4 гликозидна връзка.
Лактозата, наричана още млечна захар, представлява 2-8 процента от сухото вещество в млякото, без значение дали става въпрос за биволско мляко, козе мляко, овче мляко, краве мляко или друг вид.
Наименованието на дизахарида произлиза от латинската дума за мляко лактис и наставка –оза, употребяване за назоваване на захари. Хидролизата на този дизахарид до глюкоза и галактоза се катализира от ензима лактаза.
Употреба на лактоза
Заради съдържанието си в млякото лактозата успява да попадне в добре познатите ни млечни продукти, както и да се използва като хранителна добавка. Основните продукти, в които тя се съдържа в най-големи количества, са: прясно мляко, кисело мляко, суроватка, сирене, извара, кашкавал, сметана.
Лактозата се използва и като добавка в производството на голям асортимент от продукти. Оказва се, че тя е важен компонент в състава на кренвирши, салами, шунки и всякакви други колбаси. Съдържа се още в смеси за готови супи, кремчета и мусове.
Присъства в промишленото производство на различни сосове като майонеза, горчица и кетчуп. Ще я срещнете още в продукти като кондензирано мляко, разтворимо кафе, различни консерви (най-вече рибни), кубчета бульон, шоколади, бонбони, дъвки.
Участва и в различи печива като кексове, торти, понички, козунаци, чийзкейкове и др. Не е изключено също така да се ползва като компонент на някои таблетки.
Ползи от лактоза
Лактозата е много важен елемент, който е необходим за развитието на всеки млад организъм. Благодарение на нея успяват да се синтезират различни вещества. Тя подобрява процеса на усвояване на витамин С и витамин В.
Освен това подпомага и абсорбацията на калций, както и размножаването и развитието на лактобацили и бифидобактерии, които пък, от своя страна, са необходими за наличието на силен имунитет.
Да не забравяме, че бифидобактериите и лактобацилите стоят в основата на нормалната чревна флора. Според специалистите пък лактозата играе важна роля и при правилното развитие на нервната система у децата. При възрастните хора тя предотвратява развитието на някои сърдечно-съдови заболявания.
Лактоза и лактаза
Както вече установихме, лактозата е дизахарид, който се съдържа в кърмата, тоест в майчиното мляко.
Лактазата, от своя страна, представлява ензим, който се образува в организма на бебетата.
Неговата цел е да абсорбира лактозата и да ѝ помогне да се разпадна на глюкоза и галактоза. Производството на този ензим е най-силно в кърмаческа възраст, но с израстването на младите хора и животни намалява и на тях им е по-трудно да усвояват лактоза.
Вреди от лактоза
Загубата на лактаза е нормално явление при голяма част от населението, но то води до така наречената лактозна непоносимост или лактозна нетолерантност.
Оказва се, че нарушената абсорбация на лактоза става причина за нейната ферментация в организма, което пък води до редица оплаквания, включително подуване на корема, къркорене на червата, образуване и отделяне на газове, болезненост в областта на корема, диария, повишена перисталтика на червата, мускулни крампи и др.
Необходимо е да се знае, че лактозната нетолерантност може да доведе до нарушения в абсорбацията на някои хранителни вещества и минерали.
Напоследък лактозната непоносимост е сред все по-често срещаните проблемни състояния в Европа. Неприятно е, че състоянието се обостря с напредването на възрастта. То често се бърка с алергия към млякото, но всъщност двете състояния са напълно различни.
Според някои източници първият, усъмнил се в наличието на подобно явление, е древногръцкият лекар Хипократ. Той разказва как след употреба на мляко някои хора имат проблеми със стомаха си. Чак през миналото столетие обаче лактозната непоносимост е описана по-обстойно.
При наличие на такъв проблем се налага пациентите да спазват диета при лактозна непоносимост. Добре е те да се откажат от млякото и млечните продукти и да включат в менюто си хранителни продукти като соево мляко, тофу /соево сирене/, плодове, зеленчуци, бобови растения, зърнени храни, ядки, риба (стига да не е от консерва), яйца, мед, чай, кафе (стига да не е разтворимо), тестения изделия, подходящи за вегани, алкохолни напитки като бира и вино.
Смята се, че при някои хора киселото мляко, сиренето и кашкавалът не предизвикват чак такива осезаеми оплаквания, но въпреки всичко и те спадат към групата на рисковите хранителни продукти.
При хора с лактозна нетолерантност също така се налага допълнителен прием на витамин D, тъй като той спомага за абсорбирането на калций. Можете да го набавяте под формата на хранителна добавка, но по-добрият вариант е да го приемате чрез храни като говеждо месо, говежди бъбреци, свинско месо, черен дроб, яйца, картофено пюре, гъби, хайвер, херинга, треска, скумрия, сом, пастърва, скариди и др.
Вижте още рецепти при лактозна непоносимост.
Коментари