Ако мислите за дългосрочно съхранение на шоколад, ето какво трябва да знаете за срока му на годност, какви видове шоколад се съхраняват най-добре и как да го опаковате.
Шоколадът разваля ли се?
Обикновеният шоколад не се разваля в смисъл, в който да става опасен за консумация. Това е така, защото шоколадът има много малко влага и се счита за "микробиологично безопасен". Въпреки това, когато се съхранява дълго време, мазнините в шоколада могат да гранясат и да му придадат неприятен вкус. Добрата новина е, че какаото в шоколада се съдържат естествени антиоксиданти, така че той не гранясва толкова бързо, колкото други мазни храни.
Шоколадът също може да промени външния си вид и текстура, когато се съхранява дълго време или пък се съхранява при ниски температури в хладилник. Мазнините и захарите могат да мигрират навън и да причинят "цъфтеж", белезникав филм от външната страна на шоколада. Все още е безопасен за ядене, но не изглежда толкова привлекателно.
Срок на годност на шоколада
Срокът на годност на шоколада е приблизително 9-24 месеца. Той варира в зависимост от вида на шоколада и условията на съхранение. Черният шоколад има най-дълъг срок на годност, следван от обикновения млечен шоколад. Белият шоколад и бонбоните с пълнеж имат по-кратък срок на годност.
Имайте предвид, че тези срокове на годност не показват кога шоколадът ще стане опасен за ядене. По-скоро те са ръководство за това колко време ще отнеме, преди шоколадът да започне да "цъфти", да промени текстурата или да гранясва.
Тъмен шоколад - 24 месеца на умерена температура (12 до 20 °C) - 24 месеца на топло (над 20 °C);
Млечен шоколад - 16 месеца на умерена температура - 12 месеца на топло;
Бял шоколад- 16 месеца на умерена температура - 12 месеца на топло;
Шоколад със сметанов пълнеж - 18 месеца на умерена температура - 12 месеца на топло;
Шоколад с ядки - 12 месеца на умерена температура - 9 месеца на топло.
Вижте и някои вкусни идеи за десерти с шоколад:
- шоколадова торта;
- шоколадов кекс.
Коментари