В края на тежката работна седмица няма нищо нередно в това да излезем да се позабавляваме, изпивайки нещо спиртно, подправено, разбира се, с лед и лимони. Учените обаче наред с многото удобства и лекове, с които са дарили човечеството, имат навика да развалят с откритията си удоволствието и от най-любимите хорски навици.
Така наред с демонизирането на шоколада, голяма част от месото и мезетата идва ред и на напитките. Според ново изследване в леда и лимоните се съдържат огромно количество вредни бактерии, които потенциално могат да ни разболеят.
Ледът в напитките е определен за опасен преди повече от 30 години. Той е отговорен за избухването на епидемия от норовирус в САЩ през 1987 година провокирала местните власти да обявят карантина в четири щата. Освен това благодарение на така изстудените питиета през 1991 година в Латинска Америка избухва епидемия, отнела живота на 17 души.
Сега проучване на експерти от университета Климънс, САЩ, установи, че лимоните в питието са също толкова опасни, колкото замръзналите кубчета. Учените направили изследвания в барове и ресторанти в над 17 страни в Северна Америка и Европа. Специалистите установили, че когато ръцете са замърсени, опасните бактерии на ешерихия коли, причиняващи инфекции, диария, повръщане, стомашни спазми и треска, се прехвърлят най-лесно на мокрите лимони и лед.
Данните показали, че възможността това да стане е повече от 98.2%. Ако лимоните са сухи, преди да бъдат поставени в питието, възможността за бактериален обмен спада на 30%. Анализът показал, че повече от 70% от лимоните, използвани да се поставят в питиетата, съдържат богата на опасни микроорганизми среда.
Учените открили повече от 29 вида болестотворни бактерии по лимоните, предлагани на американци и европейци с напитките им. При леда положението било още по-стряскащо. Близо 89% от замръзналите кубчета приютявали опасна и богата гама бактерии. Също така в 62% от приборите в барове и ресторанти живеели цял мъничък свят бактерии, способни сериозно да разболеят човек.
Коментари