Известно е, че бананът съдържа много витамини, повишава настроението и подобрява значително работата на мозъка. Но според американски учени жълтите плодове имат още една способност.
Белтъчините, които се съдържат в бананите, могат да защитят човешкия организъм от вируса на имунния дефицит. Вътрешновагинални препарати, изготвени на базата на тези белтъчини, предотвратяват проникването на възбудителите на коварната болест в имунната система на тялото.
Това е невероятна алтернатива за предпазване от заразяване с чумата на века. При това производството на това ново лекарство ще струва много по-евтино, отколкото досега известните лекове.
Бананът е истински склад на енергия. Няма друг растителен продукт, който за такова дълго време да зареди тялото ни с енергия – цели 60 минути. Неговите калории всъщност са лесноусвоими въглехидрати – захароза, фруктоза, глюкоза.
Съществуват 735 вида банани, но се култивират само два сорта. Вкусните плодове съдържат целулоза, нишесте, танин, пектин, витамини А, С, Е, сяра, силиций, хлор, витамини от групата В, захароза, глюкоза.
Според диетолозите е полезно да се консумират по два банана наведнъж. Първо се изяжда много узрелият, почти до степен на развала, а след това неузрял. Твърде узрелият се усвоява моментално.
Така той ще ви зареди с необходимата ви енергия. А този, който не е доузрял, ще се усвои по-бавно, като ви осигури по този начин по-дълго време до следващото хранене. Бананите се препоръчват при артрит и за нормализиране на нервната система.
Заради пектина се нормализира и работата на стомаха. Плодовете помагат и при сърдечно-съдови заболявания. Веществата, които се съдържат в банана, способстват за изработването на серотонин – хормона на радостта.
Бананите предизвикват чувство на благополучие и спокойствие. А високото съдържание на фосфор подобрява работата на мозъка, така че студентите преди изпит е добре да хапват доста банани.
Коментари