Морска Сол

редакция:
Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
564164
Морска сол

Морската сол е естествен природен продукт, който се нарежда в челните места на един от най-значимите дарове, които морето може да ни предложи. В нейният състав има повече от сто минерални вещества, състоящи се от над 80 елемента от Менделеевата таблица. И забележете – нито един от тях не е добавен изкуствено.

Традицията на добив на морска сол от нашето черноморско крайбрежие има вековна история. Обитателите на древния град Анхиало са добивали морска сол от Поморийското езеро още през 3 век преди н.е., а през 18 век от Атанасовското езеро започва да се добива сол по промишлен начин. В наши дни морската сол се добива така, както се е добивала векове наред. Водата от солените води се отвежда в т.нар. „солни градини“, изпарява се от слънчевите лъчи, след което солта се преобръща, за да изсъхне напълно.

Състав на морската сол

Смята се, че съставът на естествената морска сол е най-близък до този на кръвната плазма. Тя съдържа всички необходими химически елементи – калий, калций, натрий, мед, фосфор, магнезий, манган, желязо, хром, цинк, селен, силиций, бром, сяра, йод и редица други. Нерафинираната морска сол съдържа около 95-98% натриев хлорид. Морският кристал има сложна структура, поради което нито една лаборатория не може да го възпроизведе от изграждащите го елементи взети заедно. Това е много добър пример за уникалността на природните творения.

Избор и съхранение на морска сол

Морската сол се продава в пакети от един килограм, а цената й е символична. Естествено има и по-скъпи вариации на солта, като например атлантическата йодирана морска сол, чиято цена е около 5 лв за 500 г. Може да откриете обикновената морска сол в почти всеки един хранителен магазин. Съхранявайте я в сух и прохладен шкаф. Срока на годност на солта е доста дълъг.

Едра морска сол

Морска сол в кулинарията

Заради своите безспорни качества, морската сол има отредено място в кулинарията. Тя се използва за приготвяне на туршии, а все по-често хората я използват за готвене на ястия, защото е много по-полезна от трапезната сол. Купувайте морска сол с по-малки кристалчета, за да може да я използвате в повече рецепти. От друга страна едрата морска сол може да се смели със специална мелничка и да се използва за оквусяване на салати например. За съжаление не може да замените напълно трапезната сол с морска, затова най-добрият вариант е да ограничите овкусяването със сол, а винаги когато можете да овкусявате салатите си с морска сол.

Представяме ви вкусна рецепта за риба, увита с морска сол. За целта са ви необходими 1 риба по избор, 1 пакет морска сол, няколко дафинови листа, 10 зрънца черен пипер и малко зехтин.

Начина приготвяне: Загрейте много силно фурната. Поставете рибата в съд с кубчета лед за да се охлади много добре.

Извадете я малко преди да я приготвите, отцедете и добре я изсушете. Изсипете половината от морската сол в тавичка. Сложете два дафинови листа и половината черен пипер върху солта. Отгоре разположете рибата, а върху нея още два дафинови листа и останалия пипер. Изсипете останалата сол и покрийте плътно рибата. Сложете тавичката в загряната фурна и печете за около 25 минути. След това извадете от фурната и много внимателно махнете солта с нож. Нарежете рибата на порции и леко я напръскайте със зехтин преди сервиране.

Ползи от морската сол

Морската сол е много полезна за здравето – най-вече за обмяната на веществата, сърдечната и бъбречната дейност. Биологично активните вещества в морската сол подпомагат очистването на клетките, подобряват предаването на морските импулси и отнемат стреса. Морската сол е много полезна за кожата и затова се използва активно в балнеологията.

Ситна морска сол

Морската сол е особено полезна при простуда. Промивките на носа с морска сол помагат при синузит и хрема. За целта е необходимо да разтворите 1 ч.л. сол в чаша вода. С нея промийте носните канали, като наклоните глава и последователно налеете водата в тях, затваряйки последователно едната и другата ноздра.

При болки, затруднено преглъщане и възпаление на гърлото на помощ идва гаргарата с морска сол. За целта са необходими две чаши топла преварена вода и 2 с.л. ситна морска сол. Правете гаргара с големи глътки, а след това изплюйте разтвора.

Както казахме, морската сол е ефективно средство срещу стрес, защото отпуска мускулите и успокоява напрегнатата нервна система. За тази цел подгответе вана с разтворени 500 г морска сол. Солта трябва да престои 15 минути, а температурата на водата не бива да превишава 37 градуса. Ако искате може да капнете и някои успокояващи етерични масла – от лайка, жасмин или лавандула. Вана с морска сол действа благоприятно и при кожни заболявания като витилиго, невродермит, псориазис и екземи и не на последно място успокоява симптомите на ревматизъм и артрит.

За да излекувате краката си от оток ви е необходима вана от морска сол, цвят от липа и мента. Смесете по 2 с.л. липов цвят и мента, залейте ги с литър вряща вода и оставете сместа на водна баня за 10-тина минути. Вече готовата отвара се прецежда в леген с вода, добавя се шепа морска сол и старателно се разбърква. Потопете краката си и стойте така поне 15 минути.

Морската сол е ефективно средство срещу омразния целулит. Смесете ситна морска сол с душ гел и чрез масажни движения втрийте в мократа кожа. Изплакнете с хладка вода, увийте се с топъл халат и се завийте в леглото.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest