През последните години прясното мляко масово се подлага на пастьоризация преди да стигне до хладилните витрини на магазините, но много потребители все още не са наясно в какво точно се състои пастьоризацията и често бъркат пастьоризираното прясно мляко с кондензирано.
Между двата вида прясно мляко има доста голяма разлика, която засяга не само външния им вид, но и начина на кулинарна обработка и съхранение.
Под пастьоризирано мляко се разбира мляко, което за кратко е загрято до висока температура, след което веднага е изстудено. Целта на този процес на пастьоризация ( носещ името на френския учен Луи Пастьор) е да се забави растежа на микроорганизмите и да се удължи срока на годност на продукта.
От друга страна кондензираното мляко е частично дехидратирано мляко, чиято масленост е не по-ниска от 7.5 процента от масата на млякото и съдържа сухо вещество, което е не по-малко от 25 процента от общата маса.
Кондензираното мляко се получава чрез изпаряване на част от водата, съдържаща се в млякото, при продължително варене. Трябва да отбележим, че в процеса на подготовка на млякото за кондензиране, то задължително се подлага на пастьоризация.
Кондензираното прясно мляко намира широко приложение в кулинарията. От него могат да се приготвят изключително вкусни кремове с кондензирано мляко, десерти с кондензирано мляко и дори ароматен сладолед с кондензирано мляко.
Коментари