Бананите са един от най–разпространените плодове в света. Можете да ги срещнете в Азия, Африка, Индия и на всеки пазар или хранителен магазин в България. Бананите са род дървоподобни растения, макар технически да са тревисти. Плодът им е един от най-древно култивираните и познат на хората от хилядолетия.
Смята се, че родината на банана е Малайския архипелаг, където населението го е използвало като храна, допълваща рибната диета. Терминът банан се използва не само за самото дърво, но и за плодовете му. Отглеждат се предимно за храна, за фураж и като декоративно растение.
Бананите притежават различен цвят, най-често са жълти, когато узреят, но могат да бъдат червени и розови, в зависимост от вида и сорта. Както споменахме в по–горните редове, бананите са различни по вид и вкус.
Най-разпространени са десертния вид банани, познати на всички. Въпреки това, сладкият жълт плод има и свой събрат – по-малко популярен в България, трапчив на вкус, който в никакъв случай не може да се консумира без да мине през кулинарна обработка. Нека не се бърка с вкусните десерти от банан, полети със сладолед и сервирани в китайските ресторанти.
Говорим за съвсем друго - за т.н. plantain (плантайн). На външен вид много наподобява сладкия банан, но е зеленикав на цвят и доста често е бъркан от туристите, които посещават африканските страни. Незапознатите си мислят, че още не е узрял.
Плантайнът (или бананът за пържене) се използва най–често в Африка, Азия и други тропически места по света. Една от причините за това е, че дървото дава плод през цялата година и по този начин става основна и ежедневна храна на милиони хора. Само в Африка пърженият банан е в менюто на 90 милиона души ежедневно.
Доста често обработката е идентична с тази на картофи – пържи се, вари се, приготвя се на пара и т.н. Друг любопитен факт е, че в Африка има зеленчук, който има почти същите хранителни характеристики като картофите – т.нар. „ям”, който е с големината на тиква.
Плантейна е с висок процент съдържание на калий, витамин А и С, както и изобилстващ от фибри. Богат е на въглехидрати и с високо енергийно действие.
Както писахме по–горе, този банан се подлага на кулинарна обработка, когато узрее. На доста места в Индия и Африка го използват като сладка добавка към десертите, щом презрее и потъмнее.
В много райони изсушават плантейна и го мелят, за да стане брашно, звучи интересно нали? Бананово брашно! Смесват го с мляко, варят го и използват като детска храна, поради високото хранително съдържание.
Бананова бира и бананово вино – не се учудвайте, хората правят чудеса! Алкохол може да бъде приготвен от всеки плод.
Бананов чипс – както писахме, плайнтенът има доста тънка кора, която се отстранява лесно. Ядливата част се нарязва на тънки парченца, с дебелина от 1-2 милиметра, пържи се и се получава превъзходен чипс. Не случайно плантенът е познат на много места и като Карибски картоф. Да ви е сладко!
Ако искате да експериментирате и да си приготвите ястие от плантейн, предлагаме следната рецепта:
„Аранитас”, Пуерто Рико
Необходими продукти:
3 зелени плантейна, 2 чаени лъжички счукан чесън, сол и пипер на вкус, олио за пържене
Начин на приготвяне:
Нарежете избелените плантейни. Смесете ги с чесъна, солта и пипера. Пържете в нагорещено олио докато порозовеят, а след това ги изцедете в хартия за готвене.
Коментари