Витамин B12

редакция:
AdminAdmin
Администратор
9484
Миди

Витамин B12 е един от най-спорните членове на семейството на B-комплекс витамините. Той е необичаен по отношение на своя произход. Докато повечето витамини се съдържат в голямо разнообразие от растения и животни, B12 не се произвежда от растителни и животински видове и изключителен източник на този витамин са малки микроорганизми като бактерии, дрожди, плесени и водорасли.

Витамин B12 е познат под много наименования, а именно: кобринамид, кобинамид, кобамид, кобаламин, хидроксобаламин, акуокобаламин, нитротокобаламин и др. Всяко едно от тези наименования съдържа форма на думата кобалт, тъй като кобалтът е минералът, който се съдържа в основата на витамин B12.

Витамин B12 също е необичаен поради това, че е зависим от вещество, наречено вътрешноприсъщен фактор, за да си проправи своя път от стомашно-чревния тракт до останалата част на тялото.

Основни функции на витамин B12

- Формиране на червените кръвни клетки. За съзряването си червените кръвни клетки се нуждаят от информация, предоставена от молекулите на ДНК. Без наличие на B12 синтезът на ДНК е неправилен и така липсва необходимата информация за образуване на червени кръвни клетки;

- Развитие на нервните клетки. Покритието, което обхваща нервите, наречено миелин обвивка, се формира по-неуспешно, когато B12 е в недостатъчни количества. Въпреки че B12 играе непряка роля в този процес, е доказано, че той е ефективен при облекчаване на болката и други симптоми на различни заболявания на нервната система;

- Други роли на витамин B12. Протеините (компоненти на храната, необходими за растежа и възстановяването на клетките) зависят от B12 за правилното им преминаване през тялото. Много от ключовите компоненти на протеините, наречени аминокиселини, стават недостъпни за използване при липса на витамин B12.

Дефицит на витамин B12

Еленско Месо

Стомашните проблеми могат да допринесат за дефицита на витамин B12 по два начина. Първо, дразненето и възпалението на стомаха може да попречи на стомашните клетки да функционират правилно. При неправилното функциониране на клетките може да спре производството на веществото, необходимо за усвояване на витамин B12, а именно на вътрешноприсъщия фактор. Вторият начин е свързан с неадекватната секреция на стомашни киселини.

Липсата на стомашни киселини - състояние, наречено хипохлоридрия, може да попречи за усвояване на витамин B12, тъй като повечето от количеството витамин B12 в храната е свързано с протеините и стомашните киселини са необходими, за да се освободи витамин B12 от тези протеини.

Категориите лекарства, които могат да намалят доставките до организма на витамин B12, включват антибиотици, противоракови медикаменти, антиконвулсанти, лекарства против подагра, медикаменти за болест на Паркинсон, антипсихопатични лекарства, противозачатъчни хапчета, холестерол-понижаващи лекарства и заместители на калий.

Симптомите, които са потенциално свързани с дефицит на витамин B12, включват: поява на пърхот, нервност, намаляване съсирването на кръвта, изтръпване на краката, бавни рефлекси, депресия, зачервен и възпален език, пребледняване, затруднено преглъщане, умора, сърдечна слабост, сърцебиене, проблеми с паметта, менструални проблеми, слаб пулс и други.

Предозиране на витамин B12

Прекалено големият прием на витамин B12 може да доведе до поява на кръвни съсиреци, диария, кожни сърбежи и сериозна алергична реакция. При появата на някои от тези симптоми веднага се консултирайте с лекуващия ви лекар.

Ползи от витамин B12

Витамин B12 може да помогне при предотвратяването и / или лечението на следните заболявания:

- алкохолизъм;

- анемия;

- ревматоиден артрит;

- бронхиална астма;

- атеросклероза;

- рак;

- болест на Крон;

- дерматит;

- умора;

- левкемия;

- лупус;

- множествена склероза;

- нервна дегенерация и др.

Източници на витамин B12

Храни с B12

Тъй като витамин B12 не може да бъде произведен от всички животни или растения, съдържанието му в животни и растения зависи от способността им да съхраняват този витамин и тяхната връзка с микроорганизми (като бактерии в почвата). Поради по-голямата им способност за съхранение на витамин B12 животните съдържат повече от този витамин в сравнение с растенията. Отличните източници на витамин B12 са ограничени до животинските храни. Тези храни включват вид месо от костенурка и телешки черен дроб.

Много добър източник на витамин B12 са еленско месо, скариди, миди, сьомга и говеждо месо. Морските растения (като Келп), синьо-зелените водорасли, дрождите (като пивоварни дрожди) и ферментирали растителни храни (като мисо или тофу) са най-често консумираните растителни източници на витамин B12.

Като хранителна добавка B12 може да се намери най-често под формата на цианокобаламин.

Полученият от животински храни витамин B12 сравнително добре се запазва при повечето начини на готвене на храната. Способността на строги вегетариански диети да предоставят адекватни количества витамин B12 остава спорен, въпреки увеличаването на доказателства в подкрепа на вегетарианството и неговата хранителна адекватност.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest