Съжалявам, че трябва да напиша подобен коментар, но рецептата е меко казана безумна и не заслужава да й се обърне никакво внимание!
"ориз - 1/2 кг", "След една минута налейте вода." - колко вода препоръчвате за това количество ориз?!?
"1 пак. микс замразен" - какви морски дарове има в пакета, който използвате? Колко грама пакет използвате?!?
"рибен бульон - 2 р", "Посолете и натрошете бульона" - Вие сериозно ли ли препоръчвате кубчета бульон?!?
"шафран" - колко шафран, може Вашата рецепта да е с 10-12 гр. от тази подправка (това е с доза ирония, надявам се никой от четящите тук да не сложи 10-12 гр. шафран)?!?
За мен "пюриране" за приготвянето на картофено пюре е използването на ръчна преса за картофи, ако нямате - използвайте вилица. Колкото повече намачквате картофите, токова по-фино става пюрето. Миксери, пасатори и блендери са абсолютно забранени за картофено пюре. С тях се получава една хомогенна лепкава смес, но не и пюре. Много важно - не белете картофите за пюре, измийте ги и ги сварете до готовност. Ще разберете дали са готови, когато ги натиснете леко с вилица и се пръскат. Обелете ги след като са сварени, за по-лесно белене трябва да са топли (не горещи). За пюре използвайте картофи с повече съдържание на скорбяла (нишесте) - такива са българските. За пържене, на фурна, салати, супи, яхнии - по-добрият избор са френските или полските на пазара, трудно се разваряват и запазват формата си при готвене (т.е. не стават на каша). Надявам се, че съм успял да помогна с моя коментар!
Миксерът е излишен, продължете си само с пресата за картофи. Миксер, блендер или пасатор са АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНИ за картофено пюре. Освен това картофите за пюре се варят небелени. Измийте картофите и ги залейте с вода (в обиконовена тенджера), да са покрити с 2-3 см. вода. Варете до пълно сваряване (да се пръскат, когато натиснете картофа с вилица. Ползвайте картофи, които са с повече скорбяла - българските са такива. Френски или полски ползвайте за пържене, на фурна, супи, яхнии или салати, тъй като почти не може да ги преварите (имат по-малко скорбяла) и запазват своята цялост. Всъщност за различните рецепти с картофи трябва да се използват и различни сортове, а в България казваме просто картофи, има значени какъв сорт се използва за съответното ястие!
Тенджерата под налягане е напълно излишна! Освен това, картофите за пюре се варят небелени, преди това само ги измийте, сложете ги в нормална тенджера и ги покройите с 2-3 см. вода. Белите след като се сварят. Внимавайте какви картофи използвате за пюре, аз лично препоръчвам български, които са с повече скорбяла, перфектни са за пюре. Френски или полски са по-добър вариант за пържене, супи, на фурна и яхнии.
Моите коментари