Много от нас не могат да си представят сутринта без чаша кафе или силен чай, осигурявайки прилив на жизненост и енергия. И ако по някаква причина трябва да се откажете от напитката, сънливостта и апатията като симптоми на отнемане също могат да бъдат придружени от силно главоболие, което причинява максимален дискомфорт през работния ден.
Това е така, защото кофеинът влияе на химическия състав на мозъка, като му пречи да функционира правилно.
Кофеинът е мощен растителен психостимулант. Още през 70-те години на миналия век учените откриха способността му да подобрява работата си по време на аеробни упражнения. Оттогава това вещество е станало обект на десетки, ако не и на стотици научни изследвания. Някои от тях твърдят за абсолютните ползи от кофеина и му приписват почти чудотворни свойства, други предупреждават за опасностите от кофеина. Едва ли е възможно да се сложи край на този въпрос, поради което предлагаме да се преценят плюсовете и минусите, представени в различни проучвания за кофеина.
В интервю за Medical Daily Ханк Грийн (Hank Green), един от авторите на канала SciShow, обяснява, че кофеинът действа в нашето тяло, свързвайки се с молекулата на аденозин, нуклеозид, който играе важна роля в стимулирането на съня и потискането на жизнеността. Тази молекула се разпределя в цялото тяло, но в мозъка регулира "поведението" на невротрансмитерите, засягайки кога и колко искаме да спим.
Кофеиновите молекули са сходни по структура с аденозиновите молекули, поради което кофеинът има способността да се свързва с аденозин и блокира основните му функции. Но въпреки факта, че вече не искаме да спим след като изпием чаша кафе, стимулирането на невротрансмитерите в мозъка все още продължава. Ето защо ние усещаме леко напрежение след консумацията на кофеин.
Някои проучвания показват, че дневният прием на кофеин кара мозъчните ни клетки да произвеждат повече аденозинови рецептори, за да компенсират блокирането и да поддържат нормална мозъчна активност. Ако в диетата няма кафе, тогава допълнителните аденозинови рецептори ни карат да се чувстваме слаби, дори когато се събудим и обективно още не сме имали време да се уморим.
Други изследвания показват, че отказът на кофеин е по-скоро психологически, отколкото биохимичен феномен. Например, ако знаем, че спирането на приема на кофеин води до главоболие, те със сигурност ще се случат, тъй като чакането предизвиква реакция. Това по-специалн, се доказва от проучването през 2004 г. на списанието Психофармакология, при което учените са анализирали повече от 50 статии от медицинската литература по дадената тема.
Мислите ли да се откажете от кафето, но не можете да решите? Това може да бъде по-лесно, отколкото изглежда. Основното нещо - желанието за "рестартиране" на тялото и подобряване на здравните показатели в дългосрочен план.
Забравете за кофеиновата зависимост! Всъщност не се нуждаете от кофеин. Кафе-манията е част от офисната култура. Отивате да пиете кафе с колеги или да отидете в кафенето за желаната чаша с капак е ежедневният ритуал на повечето офис работници.
В едно от изследванията, проведени в Университета на Мелбърн, кофеинът се нарича най-често използваното психично активно лекарство и отбелязва, че превишаването на скоростта на употреба може да предизвика шумове в главата.
Да започнем отдалеч. В нашето тяло има сложна система от взаимодействия на невроните един с друг. Това взаимодействие се извършва, както вероятно знаете, за сметка на процесите на неврони: аксони (предаващи сигнала) и дендрити (приемащи сигнала).
На мястото на контакт на два неврона е така нареченият синапс. Нервният импулс, достигащ до терминала, го възбужда и невротрансмитерът, стоящ в синаптичната цепка, активира рецепторите и те, на свой ред, или предават сигнал, или предизвикват ефекта на място.
Много от ефектите на лекарствата са следствие от въздействието им върху синапса в един от етапите на предаване на сигнала.
Действието на кофеина се постига чрез блокиране на пуринергични A1 рецептори. Тези същите рецептори, като правило, изпълняват инхибираща функция, следователно, блокирайки ги, кофеинът активира доста разнообразни процеси.
Коментари