Беталаини

цвеклото е източник на беталаини

Беталаините са червени и жълти пигменти, получени от индол. Срещат се и в някои гъби от по-висш клас. Най-често се забелязват във венчелистчетата на цвета, но могат да оцветят и плодовете, листата или стеблата на растенията, които ги съдържат.

Названието беталаин идва от латинското име на обикновеното цвекло, от което за първи път са извлечени оцветителите. Силно червеният цвят на растението се дължи точно на пигмента.

Бетанинът е най-проучван от беталаините. Извлича се от корените на червеното цвекло. Той е глюкозид и се използва като оцветител в хранителната индустрия. Може да причини оцветяване на урината в червен цвят, както и на фекалиите при някои хора, които не могат да разграждат бетанин.

Хранителната индустрия има все по-засилен интерес към беталаините и особено към бетанина, тъй като от него може да се получи изкуствен кумарин, който оцветява в червено хранителните продукти. Кумаринът, използван сега, има вредни странични действия.

Беталаините ще навлизат все повече в хранителната индустрия и поради откритието, че те действат също като антиоксиданти. А антиоксидантите защитават клетките от свободните радикали, причинители на антиоксидантен стрес. Това състояние е опасно, защото уврежда ДНК, води до различни хронични заболявания, като най-тежките прояви са диабет тип 2 и рак.

цвекло и лимони

Беталаините подпомагат здравината на клетъчната структура и имат възстановителен ефект, особено за черния дроб, а това е центърът в организма, където се извършват всички детокс процеси.

Затова червеното цвекло, което е храната с най-високо съдържание на пигмента, трябва да се включи в менюто на всеки човек. Съдържанието на полезни вещества, включващи и витамините от група В, мангана, калия и фибрите намаляват и високите нива на кръвното налягане, разширява кръвоносните съдове и подпомага притока на кръв, елиминира токсините и действа диуретично.

На тази суперхрана можем да поверим здравето си, както и това на децата си, защото употребата му намалява риска от вродени дефекти.

Може да се консумира на салата, а през лятото сокът от червено цвекло е особено ободряващ. Така ще пуснете полезния пигмент бетанин в тялото си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest