Шоколадът е един от най-консумираните продукти в света. Това сладко прегрешение е толкова вкусно, че мнозина от нас не могат да живеят без него. Известно е, че шоколадът е прави от какао. Но поради климатични промени и повишаването на температурата на земната маса, експертите предупреждават, че са възможни усложнения с отглеждането на какаото. Смята се, че суровината може да стане рядкост.
Разбира се, тази новина разтревожи милионите любители на какаовите изкушения. Реална ли е обаче тази заплаха?
Според германското издание „Тагесшау”, от години се говори, че какаовото растение е застрашено заради глобалното затопляне. Първите предупреждения, че се очаква спад в производството на какао се появиха още преди пет години, след като стана ясно, че в една от основните страни-производителки – Гана – реколтата е изключително слаба.
Планираният добив беше 1 млн. тона какао, но вместо това, през 2015г. реколтата беше с 30% по-малко от очакваното (или 700 000 тона). Експерти заявиха, че основната причина е изменението на климата. През 2015г. в Гана времето бе много непостоянно – или валеше прекалено много, или изобщо нямаше дъжд. Регистрирани бяха и по-високи температури.
Разбира се, това оказа сериозно влияние и върху цената на какаото, като през 2015г. стойността му рязко се повиши.
Непостоянното време се оказва неблагоприятно въздействие върху какаовите дървета. По-оскъдните валежи предполагат за по-слаба реколта. А при по-обилен дъжд, възниква опасността от появата на плесени и вредители.
Информацията е на Института за изследване на какаото в Гана. Експертите предупреждават, че ако тенденцията за непостоянно време продължава, ще настъпи момент, в който в Гана няма да може да се отглеждат какаови дървета.
Климатичните промени оказват влияние върху всички земеделски култури по света. Още през 2011г. ООН предупреди, че селскостопанските производители трябва да се научат да се справят с новите условия. Организацията твърди, че производителите трябва да полагат повече грижи за своите посеви, в противен случай бъдещето им е застрашено.
Най-новите проучвания на Международния център за тропически земеделски култури (CIAT) показват, че след 30 години 90% от сегашните земеделски земи в Гана и Кот д'Ивоар няма да могат да бъдат използвани.
Според икономическия портал „Блумбърг”, след 10 години (през 2030-та) в световен мащаб ще има 2 млн. тона недостиг на какао, тоест, търсенето в световен мащаб няма да бъде задоволено.
Разбира се, тези новини разтревожиха любителите на шоколада и шоколадовите изделия, тъй като Гана и Кот д'Ивоар произвеждат 60% от какаото в света.
Драстичният спад в Западна Африка на производство достига застрашителни мащаби. Смята се, че какаото, отглеждано в Индонезия, Еквадор и Бразилия няма да бъде достатъчно, за да задоволи потребностите.
Оптималните условия за отглеждане на какао са висока влажност, валежи и високи температури. Тоест, областите около Екватора имат перфектни метеорологични условия. Но експертите са разтревожени, тъй като температурата на Земята се повишава всяка година с около градус, а това може да наруши сериозно условията.
Какаовите насаждения се изправят и пред още едно предизвикателство - CSSD (Cacao Swollen Shoot Disease). Вирусът е заразил стотици хиляди дървета, като най-засегнати са насажденията в Гана (16% от посевите).
Това означава, че страната няма да успее да изпълни ангажиментите си по доставка на световния пазар. Проблемът е, че дърветата не показват симптоми през първите една до три години. Тоест, след като е ясно, че какаовото дърво е болно, вече може да е твърде късно.
Кот д'Ивоар е най-големият производител на какао в света, с над 1. 6 млн. тона. Производителите се опитват да ограничат разпространението на заболяването.
Цената на какаото се повиши с близо 30% само за една година, като в момента на борсите 1 тон се търгува за 2 371 евро. По време на голямата криза през 2015 г. цените достигаха близо 2 800 евро. Подобни сътресения на пазарите на какаото не са рядкост, тъй като добивът на какао зависи не само от климатичните условия, но и от геополитическите рискове.
Експертите твърдят, че търсенето на шоколадови продукти всяка година се нараства, право пропорционално с увеличаването на световното население. Затова все още не може да се даде категоричен отговор на въпроса дали ще стигне до срив в производството на какао и дали шоколадът ще свърши скоро.
Коментари