Платиката е риба от семейство Шаранови, която се намира и в нашите водни басейни и е обичаен обект на спортния риболов. Това не е едра риба, тъй като стига от 30 до 55 сантиметра дължина, а теглото на екземплярите се движи между 2 и 4 килограма, по- рядко се улавят платики по 5 килограма.
Бавнотечащите води в долните течения на реките, езерата и тинестите блата са обичайното местообитание на платиката, която е сладководна риба, която се е превърнала в една от най-популярните риболовни цели.
Едва ли има любител на рибни ястия, който да не може да разпознае плоското, сплеснато тяло с висока характерна гърбица, която започва с лека извивка след главата на рибата платика. Перките с характерен сиво-черен цвят запазват цвета си дори през брачния период. Рибата расте на височина с възрастта, променя се цветово, а гърбицата потъмнява.
Платиката може да достигне възраст от 15-20 години, като след втората си година започва бързо да нараства.
Защо платиката е популярен риболовен обект?
Уловът на рибата е популярен, тъй като сушената платика с бира е емблематично вкусово преживяване за любителите на рибни деликатеси. Рецептите с платика са многобройни и добре познати на всички кулинари, но този вид е изучен и ценен и в медицината, тъй като е популярна диетична храна. Освен всички кулинарни приложения платиката намира място и в козметиката.
Хранителна стойност и състав платика
Платиката е мазна риба - една от най-мазните. Единствената, която я превъзхожда по този показател, е белугата, но тя е рядко водно създание и малцина я познават на вкус.
Месото на платиката се отличава с богато минерално съдържание. Фосфорът, магнезият, желязото и хромът можем да си набавим от консумацията на тази риба. Освен това в състава на месото на платиката се откриват омега-3 и омега-6 мастни киселини. Витаминният комплекс също е добре представен - витамин А, В1, В2, С, РР и други. Месото е наситено и с аминокиселини и лек хранителен протеин, заради което организмът на човека го абсорбира добре. Калорийното съдържание в прясната риба платика е 105 килокалории.
Полезни свойства на месото на платиката
Месото на рибата платика е богато на фосфор, допринасящ за изграждането на скелетната костна тъкан и за образуването на различни ензими. Фосфорът влияе благоприятно на мозъчната функция и подобрява паметта.
Платиката съдържа леки протеини, които се приемат много по-добре от тялото на човека, отколкото животинските протеини в други видове меса. По тази причина рибното месо и конкретно това на платиката е подходящо за здравословно хранене и ценено в диетологията.
Ненаситените мастни киселини омега-3 и омета-6 могат да разграждат липиди, съдържащи се в кръвта, и това пречи на образуване на кръвни съсиреци. Намалява и нивата на холестерол в кръвта. Тези характеристики правят месото на платиката ценно за сърдечното здраве, добра превенция срещу атеросклероза и инсулти, срещу хипертония и коронарна болест на сърцето.
Рибното месо от платика има и антибактериални свойства, както и противовъзпалително действие, тъй като прочиства добре кръвоносните съдове, укрепва костите и е добра превенция срещу кариеси.
В това месо се съдържа и йод във високи дози, затова се препоръчва на хора с болест на щитовидната жлеза. Благодарение на витамин А месото на платиката подобрява състоянието на косата, кожата, поддържа младежкия вид и чисти токсините от организма.
Заради многобройните си ползи месото от риба платика се препоръчва за консумация от хора на всякаква възраст и здравен статус.
Освен полезно месото на платиката е много вкусно, особено когато е подходящо приготвено.
Мястото на платиката в кулинарните рецепти
Независимо че платиката е доста мазна риба, месото на рибата е нежно и леко на вкус. Не отстъпва като вкусови качества на зандъра или щуката, а маринованата риба платика се счита за абсолютен деликатес. Използва се за различни студени блюда, често и като компонент за рибни салати.
Ако платиката се маринова с оцет, се премахва миризмата на тиня заради местоживеенето на рибата в заблатени места, а месото се отделя лесно от костите.
Най-добрите подправки за риба платика са лимоновият сок, смес от билки с участието на копър, дафинов лист, кориандър, черен пипер.
Как да направим най-вкусната пържена платика, на скара, на рибена чорба и студено маринована?
Тънкости при пържене на платика
Основната тънкост при пърженето на всяка костелива риба, каквато е платиката, е в правилното транжиране на рибата. Най-непред се почиства от люспите, отстранява се главата, а по нея може да се остави повече месо за рибена чорба.
Следва изваждане на коремните перки. С остър нож трябва да се издълбае гръбната перка от двете страни и се изскубва заедно с костите. После по същия начин се отстранява и аналната перка. С ножче със зъбци се срязват ребрата от двете страни на гръбнака. С тънък нож се отделят двете половини на рибата, които са две пържолки, които се изпържват панирани или не - по желание.
Изпържената риба задължително се поднася със сос за риба. Той се прави от чесън, магданоз, копър, олио, оцет и сол.
Тънкости при печене на платика на скара
За да стане вкусна платиката на скара, е добре да се подберат по-едри парчета, над 1 килограм. При чистене главата се оставя и леко се срязва на кръст от двете страни на тялото. Целта е солта да се поеме добре от месото, но трябва да се прецени добре колко дълбок да е срезът, за да не се разкъса месото при печене. После се маринова със сол, черен пипер и подправки и престоява няколко часа. Печенето на скара не изисква особени действия. Най-напред се опича добре от едната страна и чак след това се обръща, за да не се разкъса месото. Изпечената риба се залива обилно с лимонов сок.
Тънкости на рибената чорба от платика
Рибената чорба с платика изисква майсторство при приготвянето и това важи и за платиката. Главата, гръбнакът и перките на рибата са подходящи за чорба. Главата трябва да бъде почистена от хрилете.
Месото трябва да се осоли и да се остави да преседи. В дълбока тенджера се слага вода да заври и се добавя сол за цялата чорба. Пускат се рибите, на които им е нужно много малко време да се сварят и се изваждат. Главите се поставят след месото и се варят малко по-дълго.
Остава само рибеният бульон. В който се поставят зеленчуците и подправките - лук, морков, домати, картофи, пащърнак, целина, копър, мащерка, девесил, риган, черен пипер, магданоз. Рибата се обезкостява и добавя в чорбата.
Най-добре е чорбата да се сервира на следващия ден, тогава подправките са поети добре - сервира се гореща, с оцет, лют пипер, сол.
Тънкости на сурово маринована платика
Сурово маринованата платика е истински класически деликатес за любители. За мариноване се използват обикновено средни по големина риби. Те се почистват, обезкостяват и одират. Осоляват се с морска сол и се държат 2-3 дни на хладно в затворен съд. Рибата се изважда, почиства от солта без да се мие и се нарежда в съд с оцет. След още 2-3 дни се премества в буркани, като парчетата се редят плътно.
Приготвя се заливка от запържено олио, бахар, черен пипер и дафинов лист. Не трябва да има въздух, както и сухи парчета. Оставя се за зрее на хладно и тъмно около 3-4 месеца.
Поднася се гарнирана с ситно нарязан кромид и черен пипер. Задължително присъства препечен хляб, намазан с масло, върху който се слага риба. Това е мезе за всичко.
Хранителната стойност и вкусовите качества на платиката си заслужават усилието на всеки риболовец и кулинар.
Коментари