Цистеинът е аминокиселина, която е заменима. Тя може да се синтезира в тялото ни от серин и витамин В6. Тази аминокиселина влиза в групата на антиоксидантите.
Дневната нужда от цистеин е около 3 милиграма. За да може цистеинът да има полезно действие върху тялото, е нужно да има и вещества, които активират нейното действие, като витамин С и селен. Трябва да се знае, че витамин С е нужно да се приема 2-3 пъти повече от цистеина.
Дневната доза цистеин трябва да се регулира, като трябва да се вземат под внимание консумацията на продукти с цистеин, които го съдържат в естествената му форма.
Когато извършвате следните дейности и имате следните заболявания, нуждата от тази аминокиселина нараства:
- Когато извършвате работа, която се свързва с вредни химически вещества;
- Когато се лекувате от хронични заболявания на сърцето и кръвоносните съдове;
- Когато се намирате в зона, в която има голяма радиация;
- Когато имате болести на дихателната система;
- Когато са на лице първите етапи на катаракта;
- Когато имате ревматоиден артрит;
- Когато страдате от онкологични заболявания;
А нуждата от цистеин намалява, когато:
- Когато консумирате големи количества продукти, от които цистеинът може да бъде синтезиран в тялото. Такива са лук, чесън, яйца, зърнени храни, хлебни изделия;
- Когато жена е бременна или кърми;
- Когато има наличие на високо кръвно налягане.
Ако имате недостиг на цистеин, симптомите могат да са:
- Чупливи нокти;
- Сухи кожа и коса;
- проблеми с лигавиците;
- Увреждане на паметта;
- Слаб имунитет;
- Подтиснато настроение;
- Проблеми със сърдечно-съдовата система;
- Нарушаване на функциите на храносмилателната система.
Липсата на цистеин най-често може да бъде видяна при вегетарианци, които ядат растителни храни, които са с ниско съдържание на метионин и цистеин. Няма обаче известно състояние в медицината, което да е причинено от цистеин. Консумацията на храни, които съдържат цистеин или метионин, е много малко вероятно да доведе до токсични симптоми.
Въпреки това обаче тази аминокиселина е мозъчен екситоксин, който може да доведе до увреждане на клетките в мозъка на хора, които са податливи на това. При такива хора, обмяната на аминокиселини е нарушена и в резултат на това те са изложени на риск от невродегенеративни заболявания, в това число и множествена склероза, Алцхаймер и др.
Коментари