Нашето тяло ежедневно има нужда от много витамини и минерали. Липсата на който и да е от тях, може да доведе до сериозни проблеми. В тази статия ще поговорим за силиция, неговите ползи и какви са симптомите на силициев дефицит.
Силицият е един от най-срещаните елементи на земята, след кислорода. Този минерал е от съществено значение за нашия организъм. Една от основните функции на силиция е структурна. Ако клетките в нашия организъм стареят, то това се дължи на липса на силиций.
Той носи отговорност за нормалното протичане на метаболитните процеси в нашето тяло. Той играе много важна роля за нашия имунитет. Едно от най-силните му "качества" е, че улавя болестотворни патогенни микроорганизми, бактерии, вируси и гъбички и ги премахва от тялото.
Ако в тялото има недостиг на силиций, в него започва процес на калциране. Много е важно да следите количеството на силиций във вашия организъм, защото той участва във всички процеси и влиза в състава на всички органи в тялото.
Ако сте бременна, кърмите или имате малко дете, и вие и детето ви имате нужда от по-голямо количество от този елемент. В тялото няколко органа имат най-голям запас от силиций, а именно - сърцето, лимфните възли и щитовидната жлеза.
Ако боледувате често или имате хронични заболявания, трябва да си набавите по-често силиций, защото когато боледувате организма изразходва почти всичките си запаси от силиций. Научно доказано е, че този елемент заздравява костите и подпомага съединителната тъкан.
Ако имате дефицит на силиций, може да забележите, че ноктите ви по-лесно се напукват, косата ви може да е доста изтощена и увредена. Появяват се бръчки по лицето и кожата старее много по-бързо. Силиция има свойството да увеличава колагена в тялото.
Ако имате фрактура на костите, силицият помага за по-бързото заздравяване. Дефицита може да доведе до много здравословни проблеми. Благодарение на силиция, ползите, които получаваме от витамин D, калций и глюкозамин се удължават доста. Болестта алопезия може да бъде предотвратена с хранене, което включва консумацията на храни с повече силиций.
По този начин косата расте доста по-бързо. Едни от най-големите източници на силиций са ябълките, зърнените храни, сурово зеле, фъстъци, моркови, лук, краставици. Силицият може да бъде открит и в тиквата, медът, различни видове риба, нерафинирани зърнени храни, овес, бадеми, портокали и др.
Коментари