Откакто са осъзнали, че употребата на бяла рафинирана захар би могла да доведе до затлъстяване, диабет и други сериозни заболявания, хората търсят по-здравословна алтернатива. Някои от тях като пчелния мед и кленовия сироп, са познати от хилядолетия и са част традиционната кухня на различни народи.
Други, като захарина и аспартама, са изкуствено синтезирани и също крият рискове за здравето.
Все по-често обаче се предпочита „златната среда“ – подсладители, извлечени чрез промишлена преработка на растителни суровини. Макар че се нуждаят от специално проучване и разрешение за употреба, те си остават естествени заместители на захарта и подобряват живота на милиони хора, спазващи диета.
Стевия
Стевията се произвежда от листата на билката Stevia rebaudiana, традиционно използвана като подсладител и лекарство в Парагвай и Бразилия. Не съдържа калории и не води до повишаване на кръвната захар. Това я прави подходяща алтернатива за хора, страдащи от диабет и затлъстяване. Тя стимулира сърдечната дейност, действа диуретично и според някои проучвания се отразява положително на страдащи от хипертония.
Ксилитол
Макар и малко по-скъп от другите естествени подсладители, ксилитолът е сред най-популярните заместители на захарта. Той е захарен алкохол и се извлича от царевични кочани, брезова кора, гъби, зеленчуци, горски плодове. Вкусът му е много сходен с този на трапезната захар, но е подходящ за диабетици. Характерна особеност е, че не предизвиква зъбен кариес и заболявания на венците и спомага за намаляването на патогенни бактерии, например Candida albicans. Често се използва като подсладител в дъвки, бонбони, захарни изделия, както и в различни лекарствени продукти, хранителни добавки, паста за зъби и вода за уста.
Еритритол
Еритритолът също е захарен алкохол. Среща се в крушите, динята, гроздето, царевицата и др. Не съдържа калории и не влияе върху нивото на кръвната захар, холестерола, триглицеридите и другите биомаркери. Подобно на ксилитола, не променя киселинността в устната кухина и не води до кариеси. Запазва качествата си при термична обработка, което го прави подходящ за готвене и консервиране – самостоятелно или в комбинация със стевия.
Тауматин
Тауматинът е нискокалоричен подсладител и овкусител. Извлича се от африканския плод катемфе (Thaumatococcus daniellii). Той е 400 пъти по-сладък от захарта. Не съдържа никакви калории, затова се препоръчва при диети за отслабване. Разтваря се отлично във вода и не губи свойствата си при термична обработка. Основният му недостатък е, че макар да е много сладък, вкусът му значително се различава от този на по-традиционните подсладители.
Модерните естествени подсладители дават възможност на хора, страдащи от диабет, затлъстяване и други метаболитни нарушения, да се наслаждават на любимите сладкиши. Ако ги нямаше, много диетични храни, лекарства, витамини, хранителни добавки и пасти за зъби биха имали непоносим вкус!
С тях обаче не бива да се прекалява, точно както с рафинираната бяла захар. Макар и естествени, някои подсладители могат да предизвикат нежелани реакции у отделни хора. Други пък са толкова нови, че все още има нужда от допълнителни изследвания за потенциалните рискове при продължителната им употреба. В тези случаи най-добре да следваме препоръката на Парацелз: „разликата между лекарството и отровата е в дозата“.
Коментари