Gotvach.bg»Статии»Билки»Лечебна медуница

Лечебна медуница

Диана ИвановаДиана Иванова
Новак
2716722
Лечебната медуница (Pulmonaria officinalis)
Снимка: Nennieinszweidrei /pixabay.com

Лечебната медуница (Pulmonaria officinalis) е необичайно красиво растение с петнисти листа, за което освен като билка се отглежда и като декоративно цвете, а по-рядко и като зеленчук. То се отличава с такова явление, което рядко се среща при цъфтящи растения, като промяна в цвета на венчелистчетата му по време на цъфтежа.

От древни времена лечебната медуница е известна като билка, което се използва за лечение на белодробни заболявания. Оттук идва и научното наименование на рода Pulmonaria - от латинската дума pulmo, което означава бял дроб. Народът нарича медуницата Меча пита поради сладникавият вкус на растението, заради който мечките го обожават.

Лечебната медуница расте сенчести и влажни гори и храсталаци в цяла България, отглежда се и в градините. Това е многогодишно тревисто растение с пълзящо коренище, тънки придатъчни корени и изправени стъбла с височина 15-40 см. Листата са кадифено окосмени и яйцевидни със заострен връх и специфични петна.

Отдалеч се виждат цъфтящите издънки на медуницата в пролетна слънчева гора или градина. Сочното ми стъбло с овални редуващи се листа завършва в букет цветове с дълги венчелистчета в тръба, при младите цветове - виолетово-сини, а след опрашване - синкаво-розови. Растенията цъфтят през май. След цъфтежа, по-близо до средата на лятото, се образува плод - четири ядки, заострени в края.

Лечебната медуница е медоносно растение, лечебно и хранително растение. Пролетните базални листа на растението се използват в пролетни салати, а в Англия се отглежда специално на големи площи за използване в салати.

Събиране на лечебна медуница за лечебни цели

За терапевтични цели се използва цялата надземна част на растението, събрана преди цъфтежа на цветовете и по време на цъфтежа. Младите издънки с цветове се изрязват почти до самия корен, повредените листа се отстраняват. След това стъблата на растението се връзват на малки китки и се окачват да изсъхнат на сянка под навес, като се избягва намокряне при дъжд. Можете също да изсушите подготвените суровини във фурната при температура не повече от 40 °C. Готовите суровини трябва да се съхраняват на хладно сухо място.

Химичен състав и медицинска употреба на лечебната медуница

В състава на лечебна медуница - надземната част на растението, са открити следните вещества: витамини С и Р, калий, калций, мед, манган, желязо, силиций, титан, стронций, сребро, йод, каротин, рутин, флавоноиди, слуз, алкалоиди, органични киселини, танини и стягащи вещества, естествени гликозиди.

Благодарение на последните два компонента медуницата се използва в народната медицина като средство за насърчаване на отделянето на храчки и омекотяване на кашлицата. Народните лекарства с медуница помагат за справяне с бронхит, пневмония, белодробна туберкулоза, включително и рак на белия дроб.

Лечебната медуница съдържа вещества, които предотвратяват образуването на кръвни съсиреци, влияят върху състава на кръвта и т. н. Тя се използва и като диуретик, противовъзпалително, заздравяващо рани, антисептик. Това растение подобрява функционирането на имунната система на организма, помага при заболявания на бъбреците и пикочния мехур, то е обвиващо и кръвоспиращо средство.

Силициевата киселина, съдържаща се в лечебната медуница, има положителен ефект върху съединителната тъкан, лекува възпаление на лигавицата на стомаха, гърлото, червата и устната кухина.

Народните лечители използват медуницата при нервни заболявания, главоболие, заболявания на стомашно-чревния тракт, стомашно кървене, при гуша, за повишаване на защитните сили на организма, при хемороиди и др.

Екстрактът от лечебна медуница се използва успешно при усложнения в отделителната система. Ефективни препарати със своето съдържание при цистит, уретрит и нефрит.

При отслабена функция на щитовидната жлеза е необходимо ежедневно да се яде прясно набрани листа от медуница под формата на салати. Пресни листа и стъбла на растението се препоръчват и за отслабен организъм в началото на пролетта, когато няма пресни, богати на витамини зеленчуци.

Лечебни рецепти с лечебна медуница

Лечебната медуница  ползи
Снимка: Hans/pixabay.com

Лечебната медуница се използва за белодробни заболявания под формата на отвари и алкохолни тинктури. За да приготвите водна отвара ви трябва 1 с.л. нарязана суха трева, залива се с 1 чаша вряла вода, запарва се на топло място за 1-2 часа и се прецежда. Приема се по 1-2 с.л. 3 пъти на ден.

За същата цел билкарите често използват запарка от Лечебната медуница с бира. За това 2 супени лъжици нарязана билка трябва да се залеят с 1 литър бира, добавете 1 супена лъжица мед и варете на слаб огън, докато обемът намалее наполовина. Вземете 1-2 с.л. 3 пъти на ден преди хранене.

За да приготвите алкохолна тинктура, трябва да напълните съдовете със сухи листа с една трета, налейте водка до върха, оставете за 15 дни. Приемайте по 1 чаена лъжичка с вода 3 пъти дневно преди хранене. При тежки форми на заболяването горните дози се увеличават 1.5-2 пъти.

При миома на матката и кисти на яйчниците помага тинктура от бял дроб с ракия или водка. За да направите това, литров буркан трябва да се напълни с една трета със сухи листа и да се залее с алкохол, оставя се да кисне в продължение на 2 седмици. 1 чаена лъжичка от получената тинктура се разрежда във вода и се приема три пъти на ден. Курсът трябва да бъде 4 седмици, след което трябва да се направи почивка за 4 седмици. Ако е необходимо, курсът се повтаря.

При наранявания вместо йод се използва сок от лечебна медуница, който има кръвоспиращо, стягащо и антисептично действие. Намачкани листа се налагат като превръзка към гнойни и други рани за по-бързо възстановяване. Сокът от медуница лекува добре мазоли и напукани пети.

За да се отървете от болките в зъбите, залейте 2 супени лъжици медуница с вряща вода и запарете за 20 минути. Получената запарка се охлажда и се използва за жабурене. При това е важно да задържите запарката в устата си възможно най-дълго.

Билкови смеси с лечебна медуница

Лечебната медуница

- Равни части медуница, плодове от анасон, корен от бял оман, листа от подбел, горска теменужка. За да приготвите отвара 1.5 супени лъжици билкова смес се заливат с 1 чаша вода, оставете да кисне за 3 часа, сложете да заври, варете 15 минути, прецедете. Приемайте по 0.3 чаша 3 пъти на ден 30 минути преди хранене като отхрачващо средство;

- 3 части медуница, 2 части плодове от анасон, 2 части листа от живовляк, 1 част от борови пъпки, 1 част мащерка. За да приготвите запарката, имате нужда от 1 супена лъжица смес. Залейте с 1 чаша вряла вода, оставете за 40 минути, прецедете. Приемайте по 0.4 чаша 3 пъти на ден;

- Същият ефект дава и смес, състояща се от равни части лечебна медуница, листа от живовляк, градински чай и червен кантарион. За да приготвите запарката, 1 супена лъжица смес залейте с 1 чаша вряща вода, варете на слаб огън за 4-5 минути, добавете 1 с.л. мед. Вземете по 1 супена лъжица 3 пъти на ден преди хранене;

- Много билкари използват смес, състояща се от 1 чаена лъжичка медуница, 3 чаени лъжички шипки, 3 чаени лъжички жълт кантарион, 1 чаена лъжичка листа от мента, 1 чаена лъжичка стрък от мента. За да приготвите запарката, 1 супена лъжица. Изсипете лъжица от сместа залейте с 1 чаша вряла вода, запарете в термос за 1.5 часа, прецедете. Приемайте по 1 чаша горещо 4-5 пъти на ден 30 минути преди хранене. Курсът на лечение е дълъг, на всеки 6 седмици трябва да правите почивка за 1 седмица;

- При белодробна туберкулоза много билкари смятат за ефективна смес, състояща се от 2 части медуница, 3 части жълт кантарион, 2 части пача трева, 2 части от корен от женско биле, 1 част от корен от лечебна динка. За да приготвите запарката, 1 супена лъжица смес залейте с 1 чаша вряла вода, настоявайте в термос за 2 часа, прецедете. Приемайте по 1 чаша 4 пъти на ден 30 минути преди хранене. Курсът на лечение е дълъг - на всеки 2 месеца лечение - 10 дни почивка;

- Ако страдате от цистит или пиелонефрит, използвайте следната смес: смесете 2 супени лъжици суха медуница с листа от касис и боровинка (по 1 лъжица). Всичко това се изсипва в термос, залива се с чаша вода (за такъв обем течност се изисква не повече от 1 супена лъжица от сместа) и се запарва в продължение на 30 минути. Запарката се пие 5 пъти на ден по лъжица, курсът на лечение е 10 дни;

- За хемороиди се смесват 2 части медуница с по 1 част живовляк, пелин и градински чай. Залейте 1 супена лъжица смес с чаша вряла вода. След като билките се запарят в продължение на 1 час, към запарката се добавя лъжица мед. И се изпива на 4 дози. Ефектът ще бъде забележим, ако лечението продължи 2 седмици.

Кулинарна употреба на лечебната медуница

В много по-малка степен лечебната медуница е известна като зеленчуково растение. Основните листа от младата медуница се използват за приготвяне на витаминозни салати, супи, пюрета, гарнитури към месни и рибни ястия.

Миризмата на лечебната медуница е слаба, изразено медена, много приятна. Вкусът е сладникав, което ви позволява да го комбинирате с всякакви други салатни растения.

Лечебната медуница е едно от малкото растения, които при сушене, осоляване и мариноване запазват витамин С. Ето защо в Англия тя се отглежда в специални плантации като ценна зеленчукова култура.

Освен това е много лесно да се култивира, като се размножава чрез части от коренища, разделяне на храста, както и семена. А за отглеждането и са подходящи сенчести и полусенчести места с рохкава, питателна и умерено влажна почва. Особено важно е растенията да са засенчени през най-горещото време на деня. Нека бъде дори полупрозрачна сянка от други растения, растящи наблизо.

Противопоказания и странични ефекти на лечебна медуница

Няма противопоказания за препаратите от това растение, но трябва да се използват с повишено внимание при:

- индивидуална непоносимост, по време на бременност и кърмене;

- деца до 3 години;

- запек;

- нарушено кръвосъсирване;

- чревна атония.

Освен това приемът на запарка или отвара от медуница на гладно може да предизвика гадене.

Важно е да се знае, че отварите от бял дроб са допълнение към основното лечение, предписано от лекаря. За да се избегнат нежелани реакции, провокирани от предозиране, е необходима консултация с лекар преди употреба.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес