Дивият лук е известен още като сибирски лук и шивес. Той е пролетно растение, което повече прилича на чесъна, отколкото на лука. Може да се консумира пресен, като съставка в салати и други блюда.
Това растение има здравословни ползи и намира приложение в народната медицина. Още в древни времена с него са лекували скорбут, холера, чума и други сериозни болести.
Сибирският лук разполага с богато съдържание на полезни вещества. Това са етерични масла и гликозиди, витамини, между тях С, група В, РР, а също сяра, флуор, калций, селен, желязо, фруктоза, аминокиселини, мазнини, фитонциди.
С див лук се лекуват някои кожни заболявания, например брадавиците и лишеите. С настойката от див лук се противодейства на кашлицата, ревматизма, бронхита, а също се нормализира работата на чревния тракт.
Дивият лук влияе благоприятно на сърцето, на нивата на холестерола, справя се с инфекциите, възстановява апетита, бори се с гастрита и понижената киселинност в стомаха, с проблеми на щитовидната жлеза, лекува депресия.
Полезните съставки на дивия лук се съдържат в стръковете и зелените му листа. Те действат антибактериално в устната кухина и почистват зъбите.
Народните рецепти включват настойки с див лук при заболявания на ставите, сок от растението при херпес, гнойни инфектирани рани и язви, при пародонтоза, при болки в гръбначния стълб, при авитаминоза и бронхит, а при хипертония се прави отвара от див лук.
Не бива да се ползва при язва, панкреатит, хепатит, холецистит, епилепсия, а също при бременност, не се дава и на малки деца.
Тази интересна подправка намира широко приложение в кулинарията заради добрия си вкус. Най-добре да се ползва с суров вид, защото термичната обработка унищожава някои от вкусовите и полезните му качества.
Салатата от сибирски лук е много приятна през пролетта. Прави се от листата на растението, без да се обработват термично и се добавят други зеленчуци. Листата се ползват с успех в супата, а също при приготвяне на риба, меса и зеленчуци като ароматна подправка. В сосовете замества успешно босилека.
За зимата този лук може да се консервира и да добие кисел, маринован или солен вкус. Полезните му свойства се запазват, като се държи буркана, в който се съхранява, плътно затворен.
Коментари