Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Самбал - здравословни ползи и кулинарна употреба

Самбал - здравословни ползи и кулинарна употреба

самбал

Любителите на пикантни вкусове със сигурност ще останат очаровани от самбала. Какво е това?

Самбал е думата, която се използва, за да се означат ястия, в които лютият сос е основна съставка. В Малайзия например много популярна е прясната скарида, подправена с лют салатен сос.

Самбал е пикантен сос, който се използва много в югоизточните части на Азия, особено в Индонезия и Малайзия. Съставките в него са смлян или пюриран чай, цитрусови плодове, лук шалот, други плодове, сол, захар и различни подправки. Основното са лютите чушки и това е начинът те да се запазят.

Съществуват стотици сортове самбал, които варират в зависимост от използваните люти чушки, останалите съставки и текстурата на соса. Нивото на лютивина зависи от типа чили. Понякога се слагат добавки, които да намекват за сладост, в противовес на лютивината.

Текстурата също е различна - от по-груби парчета до гладко пюре. Традиционно се прави като паста със смлени подправки в него.

Добавя се към супи, яхнии, месо, ориз, юфка, дори към яйца - наистина универсална подправка.

скариди със сос самбал

Основната полза от консумацията на подобен сос се състои в ползата от капсаицина, който се намира в лютите чушки. Те подобряват метаболизма, смекчават пристъпите на мигрена, снижават опасността от рак, действат загряващо при настинки и грип, имат благотворно влияние върху коронарната система, намаляват риска от диабет тип 2, подобряват познавателните умения и засилват остротата на зрението.

Действието им като диуретик, който запазва храносмилателната система добре функционираща, е известно.

Кулинарното чудо, наречено самбал, е станало популярно не само в родната Азия, но и в Америка, сега и в Европа. Не е трудно да се направи и в домашни условия.

Необходими продукти: 150 грама люти чушки; 1 глава чесън; 4 супени лъжици олио; 50 милилитра винен оцет; 220 милилитра вода; сол на вкус.

Приготвяне: Лютите чушки се смилат. Чесънът се накълцва и се запържва в олиото, заедно с чушките за около 5 минути. Налива се водата и се оставя да се изпари до нужната консистенция. Добавят се оцетът, солта и се съхранява в стъклен буркан в хладилника за около 2 седмици.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest