Gotvach.bg»Защо гладуването е опасно?

Защо гладуването е опасно?

Мария СимоваМария Симова
Автор
50620k
Защо гладуването е опасно?

Някои лекомислени дами, отбелязващи с ужас, че са наддали, не могат да измислят нищо по-добро от това, да започнат да гладуват. Например, пиенето само на вода за няколко дни не е толкова трудно, а излишните килограми ще изчезнат бързо. Те грешат! Този метод може много да навреди.

Защо гладуването е опасно?

1. Метаболизмът се забавя.

Първите ден-два тялото наистина живее за сметка на резервите от подкожна мазнина и вие изразходвате около 150-200 грама мазнини на ден за метаболитните нужди на тялото. Но много скоро тялото осъзнава, че ако продължава да губи мазнини с тези темпове, ще се разболее. След това намалява активността на изгаряне на мазнини с около една трета или дори два пъти. И най-парадоксалното: през този период вие изразходвате толкова мазнини, колкото бихте могли, ако ядете 1500 ккал на ден.

2. Мускулната тъкан се губи.

Ако тялото ви не получава протеини, от които се нуждае ежедневно като строителен материал, тогава мускулната тъкан и чернодробните клетки ще станат източник на протеини. Оказва се, че ако искате да загубите излишни килограми с помощта на вредното гладуване, вие се намесвате в себе си: в крайна сметка в мускулите има огромно количество митохондрии - клетъчни „печки“, където се нагряват омразните мазнини.

3. Черният дроб страда.

Както бе споменато по-горе, черния дроб страда, тъй като тъканите му се използват като резервен източник на протеини.

4. Намален имунитет.

Намален имунитет след гладуване

Всички поради същата причина страда имунитетът: клетките на лимфоидната тъкан (част от нашата имунна система, която е отговорна за защитата на тялото) са резервен източник на протеини.

5. Лошо настроение.

Настроението се влошава и понякога се стига до депресия. И все пак лишаването от храна е сериозно изпитание за психиката и не си заслужава да гладувате, за да отслабнете.

6. Всичко е напразно.

Загубените килограми след гладуване ще се върнат, можете да сте сигурни. Факт е, че състоянието на глад се възприема от тялото като „затвор“, следователно, когато е „свободно“, то връща всичко, от което е било лишено.

Извод: Няма нужда да стигате до крайности и да прибягвате до строги мерки, които са опасни за здравето, можете да постигнете хармония с помощта на упражнения и правилното диетично хранене.

Прибягвайте до диети само след консултация със специалист и не си правете експерименти със здравето си.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest