Gotvach.bg»Статии»Видове Алкохол»Ангостура Битер

Ангостура Битер

Ангостура

Най-добрият приятел на бармана е битерът и това не е сентенция, а факт, проверен в практиката. Става въпрос за Ангостура битер. Тези малки симпатични бутилчици от тъмно стъкло обвити в бял етикет и лесно разпознаваеми по жълтата им капачка създават една цяла категория от напитки, които доминират и до ден днешен.

Ароматният битер на Ангостура е неразделна част в огромното семейство от класически коктейли по цял свят и представлява алкохолна настойка от билки, корени и части от различни растения. Алкохолният градус е 44, 7% и заради наситения си вкус се добавя на капки. Може да се ползва както в коктейли, така и в готварски рецепти. Придава на напитките и ястията екзотичен вкус и аромат.

За повечето хора Ангостура битер е непознат термин и информацията за тази съставка в коктейлите и храната ще бъде интересна.

Историята на ароматната Ангостура битер

Angostura bitters е концентриран битер, което означава, че става въпрос за билков алкохолен препарат на основата на тинтява, билки и подправки. Обикновено се използва за овкусяване на напитки или по-рядко храна. Точната формула на горчивката е строго пазена тайна, като само един човек знае цялата рецепта, предавана семейно от поколение на поколение.

Ангостура битер съществува като продукт от 1824 година, когато е създаден във Венецуела от немския лекар Йохан Готлиб Бенджамин Зигерт, хирург в армията на Симон Боливар във Венецуела. Горчивката е създадена като тоник при стомашни болки. През 1830 година той създава дестилерия за целта. Зигерт е базиран в град Ангостура, преименуван по-късно в Сиудад Боливар, и в първоначалния вариант е ползвал местни налични съставки, вероятно подпомаган от опита на индианците с билките.

Продуктът се продава в чужбина от 1853 година, а през 1875 година производството се премества от Сиудад Боливар в Порт ъф Спейн, Тринидад, където остава.

Ангостура битер печели медал през 1873 година във Виена на световния панаир. Медалът все още е изобразен на големия етикет, заедно с обратната страна, която показва австрийския император Франц Йосиф I в профил.

От 2007 година Ангостура произвежда и Angostura Orange, портокалов битер с ярки флорални нотки и свежа портокалова кора. Angostura Orange обаче не успява да доминира на пазара на портокалови битери по същия начин, по който останалите му ароматни битери се превърнаха в основен продукт за баровете и потребителите.

През 2009 година е отчетен недостиг на горчиви продукти Ангостура. Компанията съобщава на клиентите си, че основният проблем е недостигът на бутилки. Тръгват неверни слухове за изтегляне на продукта или че производството на горчивката е спряно в завода в Тринидад. Недостигът на горчивка става предмет на много новинарски статии и блогове, особено в коктейлната индустрия. За щастие Ангостура е на пазара.

Употреба на Ангостура битер

Ангостура коктейли

Горчивите продукти Ангостура са изключително концентрирани и придават вкус на коктейлите, в които участват. Въпреки че съдържат 44.7% алкохол по обем, горчивите вещества обикновено не се приемат неразредени, а вместо това се използват в малки количества като ароматизатори.

Ангостура за лечебни цели

Твърди се, че битерите Ангостура имат възстановяващи свойства. Често неправилно се смята, че горчивката на марката има отровни качества, тъй като се свързва с кората на Ангостурата, която въпреки че не е токсична, по време на употребата си като лекарство често е била подправяна от безскрупулни продавачи. Те заменят кората на ангостурата с по-евтина, но и отровна кора и така създават лоша слава на ангостурата.

Всъщност оригиналната горчивка на Зигерт изобщо не съдържа кора от Ангостура, а носи това име заради град Ангостура във Венецуела, където първоначално започва да се произвежда.

Ангостура битер все още често се използва от жителите на Тринидад за лечение на храносмилателни проблеми, при уговорката, че съставката тинтява може да помогне за лошо храносмилане.

Ангостура в коктейли

Ангостура битер е ключова съставка в много коктейли. Първоначално е използвана като лекарство при разстроен стомах на войниците от армията на Симон Боливар, но по-късно става популярна съставка, разреждана в газирана вода, и обикновено се сервира с джин.

Сместа се предлага под формата на розов джин и се използва и в много други коктейли, като дълга водка, състояща се от водка, горчивка и лимонада.

В Съединените щати е най-известно с употребата си в коктейли с уиски. Предлагат се коктейли с уиски, горчивка, захар и вода, които са най-старите. Друг коктейл е манхатънският, направен обикновено с ръжено уиски и червен вермут.

В киселото писко няколко капки Ангостура се напръскват върху пяната, както за аромат, така и за декорация.

В коктейл с шампанско няколко капки битер се добавят към кубче захар.

В Хонг Конг горчивката Ангостура се включва в местния коктейл на артилеристите. Въпреки че не е в класическата рецепта за коктейл, барманите понякога добавят повече вкус към коктейла Мохито, като поръсват няколко капки Ангостура битер отгоре.

Горчивката може да се използва и в безалкохолни коктейли. Често срещана напитка, сервирана в кръчмите в Австралия и Нова Зеландия, е лимон, лайм и битер.

В Малави и много други страни горчивката се добавя към смес от натрошен лед, джинджифилов екстракт и спрайт, за да се направи шанди.

Ангостура битер в света на бизнеса

Коктейли Ангостура

Най-големият доставчик на битери Ангостура в света е Nelsen's Hall Bitters Pub на остров Вашингтон край североизточния край на полуостров Доор в окръг Доор, Уисконсин. Кръчмата започва да продава шотове горчивка като стомашен тоник за медицински цели съгласно фармацевтичен лиценз по време на сухия режим в Съединените щати. Практиката, която помага на кръчмата да се превърне в най-старата непрекъснато работеща таверна в Уисконсин, остава като традиция след отмяната на забраната за алкохол.

За по-добра гаранция за автентичността на продукта на тази ароматна горчивка, етикетът на всяка бутилка носи факсимиле от подписа на доктор Зигерт. Неговата горчивка не съдържа кора от Ангостура, но получава името си от факта, че произхожда от град Ангостура, Венецуела.

Заради прекрасния си вкус и аромат битерът стана изключително популярен за използване в безалкохолни напитки, коктейли и някои алкохолни напитки. Освен това придава изискан вкус на супите, салатите, зеленчуците, сосовете, рибата, месота, плодовите сокове, желетата, шербета, сладоледа и всякакви подобни десерти, в които участва, като количеството се регулира според вкуса.

По назначение на Нейно Величество кралица Елизабет II Ангостура битер е ключова съставка в много коктейли в Обединеното кралство.

Забавни факти за Ангостура

Една интересна легенда е свързана с етикета на напитката Ангостура. Той е по-голям от самата бутилка и тя буквално е обвита с етикета. Според тази забавна история двама служители на фирмата били натоварени със задачата да поръчат бутилките и етикета. Когато ги получили, видели, че те не съвпадат по размер, но било твърде късно и решили да оставят всичко, както си е. С времето точно това несъответствие на етикет и бутилка станало разпознаваем белег на марката Ангостура.

Сред някои общности на бармани (особено в Малайзия), снимките на Ангостура се приемат като ръкостискане на бармана по време или след приключване на смяната.

Ароматните съставки, които присъстват в Ангостура битер сега са турско кафе, жасмин, изсушена манта, канела, череша, портокалови и ломонови корички, тропически растения и корени, като всичко това се налага в дестилат от захарна тръстика. Вкусът е уникален и много екзотичен.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес