Дебелец

Дебелец
Снимка: SkywalkerPL

Едно цвете, отглеждано в урни пред къщите още, е Дебелец. То е с вечнозелени цветове, които наподобявали розетка. Било на почит, защото го смятали за лек за всякакви болести. Това растение носи латинско название Семпервивум, а у нас е познато като Дебелец илибилката на дълголетието.

В древността вярвали, че растението предпазва от гръмотевични бури. Според една легенда по тази причина Карл Велики наредил по покривите на всички къщи да се засади дебелец.

Прозаичната причина е, че това растение лесно се култивира, не е претенциозно, издръжливо е на суша, има красив външен вид и освен в планинските райони е широко разпространено и по дворовете на къщите, отглеждат го и в саксии. Тъй като има много ползи от него, добре е да се знае повече за билката Дебелец.

Описание на билката Дебелец

Дебелецът с латинско название Sempervivum е член на едноименното семейство Дебелецови или Crassulaceae, заедно с още 30 вида сукулентни растения, разпространени в планинските райони на Европа и Мала Азия. Много от тези видове се срещат и у нас. Тук името му е Дебела Мара, Бабино ухо, Планинска роза. Съществуват и голям брой хибридни сортове след кръстоски.

Името си растението е получило от латинските думи semper, което се превежда като винаги и vivus, което значи жив, заради високата издръжливост при отглеждането в неблагоприятни условия. Това субтропично, вечнозелено растение се развива добре на всякаква почва и при всякакви климатични условия, дори на отрицателни зимни температури. От всички познати видове Дебелец, които са около 40 вида, лековити са само два:

- Sempervivum tectorum, познат още като покривен Дебелец;

- Sempervivum blandum.

Листата обикновено се употребяват, но понякога се прибягва и до корените им.

Приема се под формата на тинктура най-често и става все по-популярен.

Химичен състав на билката дебелец

Растението е с богат химичен състав. Най-ценни в него са микроелементите, смолите, флавоноидите, гликозидите, ябълчената и мравчената киселини.

Танините също са част от химичения състав на Дебелеца и оказват стягащ ефект върху тъканите и кожата. Те едновременно спират кървенето при рани и помагат за бързото им заздравяване.

Химичният състав, както е видно, е доста разнообразен, освен изброените, се откриват също микроелементи, сапонини, слузни вещества и други. Лечебни свойства имат листата и сокът на растението.

Лечебни свойства на билката Дебелец

Дебелец Дебела Мара
Снимка: pixabay.com/ cristty

Дебелецът е билка, добре позната на народната медицина и с широко приложение от десетилетия. Още през XIV век е използван като съставка на продукти за невралгични проблеми и мехлем против изгаряния, в днешни дни най-честото му приложение е като тинктура.

Изцеденият сок и листата му се ползват при различни здравословни проблеми вътрешно, както и за външни рани. Сокът на растението е включен в състава на доста от суспензиите и лечебните смеси, които се ползват за всякакви проблеми. Той има противотуморно действие при някои видове рак. Други негови ползи са:

Дебелец при болки в ушите

Сокът от Дебелец има благоприятно действие при възпаление на ухото. Няколко капки облекчават временно болките. Могат да тушират острата болка, но лечението на сериозни възпаления като отит изисква по-силни лекарства от него.

Лечение на кожни заболявания с Дебелец

Прясно изцеденият сок от Дебелец е много ефикасно средство за кожни заболявания, като действието му е стягащо. Използва се при възпаления, като обикновено се смесва с пчелен мед. Подходящ лек е и за гъбични заболявания като кандидозата.

Ефект при рани

Дебелец,
Снимка: pixabay.com/ DenisDoukhan

Дебелецът има противовъзпалителен и антибактериален ефект. Особено ефикасен е като лек на гнойни и порезни рани. Билката има кръвоспиращо действие, а раната заздравява бързо. Раната трябва да се наложи с листата от растението, като се обелва ципата им. Бинтова се и се оставя така да престои около 3 часа, като процедурата се повтаря три пъти дневно. Този компрес е подходящ и за кокоши тръни.

Премахване на Мазоли с Дебелец

В народната медицина дебелецът се използва за отстраняване на твърди и болезнени мазоли. Листата могат да повлияят на тези кожни образувания и при продължителна употреба те изчезват напълно. Нужно е вечер след парна баня мазолът да се наложи с листо, като ципата се обели, и мястото се бинтова. Превръзката престоява през цялата нощ.

Противотуморен ефект от употреба на Дебелец

Активните съставки в Дебелеца спират размножаването на туморни клетки в тялото. Затова често екстракт или смес от Дебелец с други природни продукти се препоръчват като подпомагаща терапия за онкоболни. Природният препарат от билката и мед има много ефикасно действие върху кисти на яйчниците и гърдите. Помага и срещу миома на матката. Билката има доказано противотуморно действие и след продължително използване на нейните листа и сок, кистите и туморните образувания може да бъдат пермахнати. Растението има благоприятно действие и за нормализиране на хормоналния баланс.

С това растение се лекуват също стомашни язви, циреи, високо кръвно, ечемик на окото и други. Интересно е, че в Дебелеца се съдържат едновременно ябълчена и мравчена киселина.

Двата вида киселина успешно лекуват проблеми с нервите, със съня и дори помагат при епилепсия. Сокът от листата на билката се препоръчва за този вид състояния.

Дозировка на Дебелец

Прясно изцеденият сок от Дебелец има успокоително действие при възпаление на ухото. Сокът се получава чрез изстискване на лист от растението, след като ципата е оболена. Накапват се няколко капки в ухото, минимум два пъти дневно.

Странични ефекти от употребата на Дебелец

Видове Дебелец
Снимка: pixabay.com/ PowerLee

По правило всички билки се употребяват след консултация с фитотерапевта, дългогодишните билкари и лекарите. Самоволната употреба на билките е опасна и води до нежелани реакции. Отварите от билки е добре да не се правят от хора неспецалисти, както и извлеците, настойките и различните лечебни препарати, защото е нужно разбиране, което ще попречи на предозиране и неподходящи комбинации, носещи повече вреди, отколкото реална полза.

Продължителната употреба на билки и билкови продукти по усмотрение на лекуващия се може да има негативни последици, тъй като може да доведе до предозиране, което да се окаже животозастрашаващо състояние.

Употреба на сок от листата на Дебелец в големи дози води до повръщане. Предозирането може до доведе и до кожни раздразнения, диарии и гадене. Не се препоръчва за бременните жени и кърмещите майки, тъй като няма изследвания как влияе върху техния организъм.

За Дебелеца е много важно да се спазва правилото, че когато се приема вътрешно, това е след консултация с медицинско лице - лекар или фармацевт. Затова тинктурите и хранителните добавки, в чийто състав влиза билката и които са лицензирани, са най-безопасни за употреба.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес