Сена /Cassia senna L./ представлява малък храст, който достига височина до 1 метър. В нашата страна е позната под наименованията касия и майчин лист. Листата на сената са сложни и чифтоперести, с няколко двойки целокрайни листчета, които са дълги 2-3 см и широки между 5-10 мм. Цветовете на билката са жълти, леко събрани в гроздовидни съцветия.
Плодът е кожест, плосък и слабо извит, кафяв боб. Дълъг е 3-5 см и широк около 2.5 см. Цъфти през месеците юли-октомври. Сената расте из пустинните или полупустинни храсталаци на Източна Африка и басейна на Среден Нил. Култивира се в някои страни от Азия и Африка.
Всички древни култури, сред които ацтеките, са използвали различни видове сена като слабително средство. Първият намерен запис за използването на билката е още от 9 в.пр.н.е и принадлежи на арабски лекари. Чероките пък счуквали корен от сена, напоявали го с вода и го използвали като превръзка за рани. Билката получава наименованието очистваща Casia в Европа през Средновековието, защото била широко използвана като очистително в италианско медицинско училище.
Състав на сена
Билката Сена съдържа приблизително 3% антрахинонови глюкозиди, наречени сенозиди итехните активни съставки – хризофанол, смолисти антрахинони, флавони. В състава на сената са открити соли на винената киселина, захарният алкохол пинит, горчиви вещества, смолисти вещества и около 10% слузни вещества. Плодовете съдържат по-малко антрахинонови глюкозиди, отколкото листата.
Избор и съхранение на сена
Използваемите части на билката са листатата и плодовете. Сената може да се закупи от всяка една аптека. Може да се открие и под формата на билков чай, чиято цена е около 1.5 лв. Трябва да се съхранява на сухо и прохладно място и далеч от слънчева светлина.
Ползи от сена
Билката сена, известна и като майчин лист, е много силно очистително средство, което главно се използва за лечение на упорит запек. Тя действа стимулиращо на чревната перисталтика. Сенозидите в нея раздразват лигавицата на дебелото черво и предизвикват контракция в мускулите, която, от своя страна, води до чревно движение.
Това действие се очаква около 10 часа след прием на билката. В същото време сенозидите спират абсорбирането на течност през дебелото черво, което предпазва от втвърдяване на изпражненията и е особено полезно при наличие на фисури.
В някои части на света сената се използва като ефективно средство при кожни възпалителни заболявания и очни проблеми. В аюрведическата медицина сената се използва не само срещу запек, но и при кожни проблеми, жълтеница, проблеми с черния дроб, бронхит, анемия и коремен тиф. В китайската медицина сената се използва и при атеросклероза.
Приложение на сена
Препоръчва се листата от сена и чайовете от сена да не се варят, защото получените чрез варене извлеци много често предизвикват колики. Това най-вероятно се дължи на редуцираните антрахинони или извлечените смолисти вещества.
Студен извлек от сена се приготвя с 1 с.л. силно наситнени листа от билката, които се накисват в чаша вода и се оставят да престоят така една нощ. На сутринта сместа се прецежда през марля и течността се изпива.
Друг вариант за прием на сена: сваряват се 1 с.л. от плодовете и листа Майчин лист в 200 мл вода за около 5 минути. Отварата се изпива вечер преди лягане.
Тинктурите от сена се използват при много продължителен запек. Отлично средство за бързо очистване на стомашно-чревния тракт е комбинацията от сена с канела, джинджифил или копър. Сената прочиства храносмилателната система от глисти.
Вреди от сена
Сена не бива да се дава на деца под 2-годишна възраст, а в останалите случаи трябва стриктно да се спазва препоръчаната дозировка. Не бива да се приема повече от 10 дни без прекъсване, защото продължителната употреба може да доведе до отслабване на големите чревни мускули и други състояния като сърдечна аритмия, влошаване на костите и електролитни дисбаланси. При бременност е строго забранена.
Освен в изброените случаи билката не бива да се приема при съмнения за чревно запушване, остри възпаления на червата и апендикс. Проблеми като язви, колити, дивертикулит и други чревни разстройства също налагат избягването на сената. Като цяло приемът на сена трябва да бъде строго контролиран от медицинско лице, за да се избегнат нежелани усложнения.
Страничните реакции от приема на сена се изразяват в крампи, колики и други прояви на свръхчувствителност. При предозиране може да се получат гадене, слузна диария, повръщане, болки в корема, метеоризъм, дехидратация, хипотония.
Коментари