Gotvach.bg»Статии»Билки»Етерично масло от лавандула

Етерично масло от лавандула

Mасло от лавандула

За етеричното масло от лавандула на кратко

Етеричното масло от лавандула е едно от най-популярните и универсални етерични масла, използвани в ароматерапията. Дестилирано от растението Lavandula angustifolia, маслото помага за релаксацията и има клинични изследвания в подкрепа на употребата му за помощ при стрес, тревожност, депресия и други психически разстройства.

Лавандулата е многофункционална билка и масло. Твърди се, че има противовъзпалителни, противогъбични, антидепресивни, антисептични, антибактериални и антимикробни свойства, както и спазмолитични, аналгетични, детоксикиращи, хипотензивни и седативни ефекти.

С други думи, това масло има потенциала да бъде полезен актив във вашия набор от инструменти за психично здраве, но не трябва да се разчита на него като на единствения ви подход към грижата.

История на лавандулата

Етеричното масло от лавандула е използвано преди повече от 2500 години от египтяните като парфюм и за мумифициране.

Римляните са използвали ароматните цветове за къпане и почистване. Лавандулата идва от латинския глагол lavare, което означава измиване. В римското общество се е смятало, че лавандулата има магическа сила и може да помага при много проблеми – от запазване на целомъдрието до плешивост. Лавандулата често се споменава в медицински трактати и билки от гръцки, английски и френски лекари. През Ренесанса лавандулата е се препоръчвала при припадъци, гърчове и спазми.

Днес лавандулата е едно от най-популярните етерични масла, тъй като има широк спектър от терапевтични действия и нейната нежна природа го прави безопасно за хора от всички възрастови групи.

Потенциални ползи от лавандулово масло

Лавандула

Етеричното масло от лавандула и неговите свойства са широко изследвани. Доказано то може да помогне при различни състояния като:

Намалена ментална тревожност

Няколко проучвания са тествали ефектите на лавандулата за намаляване на тревожността при определени популации. Например проучване, публикувано в Психология и поведение през 2005 г. се фокусира върху 200 души, чакащи зъболекарско лечение, и установило, че вдишването на аромата на лавандула едновременно намалява тревожността и подобрява настроението.

Намалена следродилна тревожност

В допълнение, пилотно проучване, публикувано в „Допълващи терапии в клиничната практика“, показва, че ароматерапията на базата на етерично масло от лавандула може да помогне за успокояване на тревожността при високо рискови жени след раждане. В експеримент, включващ 28 жени, родили през предходните 18 месеца, изследователите установили, че провеждането на едномесечна терапия, включваща два пъти седмично 15-минутни ароматерапевтични сесии, помага за облекчаване на депресията в допълнение към понижаването на нивата на тревожност.

Добавките с лавандула могат да намалят безпокойството

Има също някои доказателства, че поглъщането на лавандулово масло може да помогне за облекчаване на безпокойството. В доклад, публикуван във Фитомедицина през 2012 г., например, учени анализират 15 публикувани преди това клинични изпитвания и заключават, че хранителните добавки, съдържащи лавандулово масло, може да имат някои терапевтични ефекти при пациенти, борещи се с тревожност и/или стрес.

По-скорошен мета-анализ и систематичен преглед показват, че лавандуловото масло изглежда има ползи при тревожност.

Лавандула срещу безсъние

Няколко проучвания показват, че етеричното масло от лавандула може да помогне за насърчаване на съня и борба с безсънието.

В лавандулата има много успокояващи съединения, като естери. Те помагат за забавяне на централната нервна система, което помага за по-дълбок и здравословен сън. Няколко капки върху възглавницата или разпръснати в спалнята могат да ви помогнат да изплувате в лечебен сън. Необходими са само няколко капки. Твърде много лавандула всъщност може да има обратен ефект и да стане твърде стимулиращо. Топла вана или душ с лавандула може да бъде много релаксираща преди лягане.

Проучване от 2015 г., публикувано в Журнал за допълваща и алтернативна медицина, откри, че комбинация от техники за хигиена на съня и терапия с етерично масло от лавандула е помогнала на хората да получат по-добър и здравословен сън през нощта. Вдишването на лавандула преди лягане подобрява енергията и жизнеността през деня.

Проучване от 2018 г., публикувано в Холистична сестринска практика, потвърждава ефекта на лавандулата върху съня. В това проучване на 30 жители на старчески дом е установено, че ароматерапията с лавандула подобрява началото, качеството и продължителността на съня при по-възрастно население.

Лавандулово масло при депресия

Някои изследвания показват, че лавандуловото масло може да помогне за подобряване на настроението и облекчаване на симптомите на депресия. Систематичен преглед от 2020 г. установи, че ароматерапията с лавандулово масло може да бъде лесен и евтин начин за подобряване на симптомите на лека до умерена депресия.

Дългосрочен стрес се бори с лавандулово масло

Лавандулово масло

Дългосрочният стрес може да понижи имунитета, да причини мускулни болки и умора, да намали паметта, да повлияе на съня и да отслаби храносмилането. С течение на времето тези ефекти причиняват влошаване на цялостното здраве и в крайна сметка може да доведат до заболяване. Жизненоважно за нашето здраве е да следим нивата на стрес и да действаме, ако е необходимо. Лавандулата изглежда има почти адаптогенно действие върху нервната система. По време на периоди на екстремен стрес това етерично масло има дълбоко релаксиращо действие.

При нормални нива на стрес лавандулата изглежда осигурява известна релаксация, но не до степен на успокояване, което ни позволява да продължим деня. Всъщност лавандулата често се препоръчва за подпомагане на ясното мислене, тъй като може да помогне за справяне с нивата на стрес, които замъгляват преценката ни. Лавандулата може да се използва в масажна смес, парфюм или в дифузер, за да помогне за балансиране на нервната система. Други етерични масла, които са полезни за облекчаване на стреса, включват мандарина, тамян, нероли, копайба и сандалово дърво. Въпреки това, всяко етерично масло, което ви харесва, има тенденция да подобрява положително настроението ви.

Мускулни болки

Има много причини за мускулна болка, включително възпаление, прекомерна употреба и продължителен стрес. Лавандулата има противовъзпалителни, аналгетични и седативни свойства, които се комбинират, за да направят нежно, но ефективна мускулно отпускане. Използвайте горещ или студен компрес върху болезнената област или направете 2.5% разреждане на масажно масло от лавандула, за да го нанесете внимателно върху уморени и чувствителни мускули. Лавандулата може да се използва за облекчаване на болки в мускулите по време на бременност и за помощ при болки, причинени от невралгия, артрит или ПМС. Други етерични масла, които обикновено се използват за мускулни болки, включват черен пипер, лайка, мента, евкалипт, салвия.

Кожни възпаления и изгаряне

Лавандулата има много свойства, които се комбинират, за да направят мощен тоник за кожата. Охлаждащите и противовъзпалителни свойства помагат при лечение на изгаряния и слънчеви изгаряния. Лавандулата също така има силен антибактериален ефект и ефект върху растежа на кожата, който е полезен за лечение на отворени рани и леки кожни инфекции, включително акне. Сърбящите ухапвания от насекоми също могат да бъдат лекувани с капка чисто етерично масло от лавандула. Лавандулата е едно от малкото етерични масла, които могат да се нанасят чисти върху кожата за лечение на малки участъци като рани, драскотини, циреи и леки изгаряния.

Универсална грижа за кожата с лавандулово масло

Лавандуловото масло може да бъде универсална съставка за всички типове кожа. Мазната кожа може да се възползва от почистващата, противовъзпалителната и антибактериалната природа на лавандулата при справяне с акне, пъпки и петна. Някои кожни състояния се влошават от стрес и обикновено могат да бъдат подобрени с добавяне на релаксираща лавандула към козметични продукти, пара за лице или в дифузера. За нормална към суха кожа лавандулата е успокояващо допълнение към вашата рутинна грижа за кожата. Розацеята също може да се подобри с противовъзпалителните свойства на лавандулата. Опитайте да добавите 2 капки етерично масло към вашия овлажнител, масло за лице или домашно приготвена лечебна маска.

Респираторни смущения

С успокояващи, противовъзпалителни, антибактериални, антивирусни и деконгестантни свойства, лавандуловото масло е много полезна срещу респираторни оплаквания. Парна инхалация ще помогне в борбата с някои видове бактериална или вирусна инфекция в гърлото и белите дробове. Аналгетичният ефект може да подпомогне лечението на възпалено гърло. При астма, причинена от стрес или сенна хрема, опитайте да разпръснете етерични масла от лавандула и други деконгестанти. През деня розмарин, мента, евкалипт са отлични деконгестанти, които също дават енергиен тласък. Вечер успокояващата лавандула ще помогне за облекчаване на респираторните симптоми и ще насърчи съня.

Как да използвате етерично масло от лавандула

Етерично масло от лавандула

- Дифузер: Добавете 6-8 капки етерично масло от лавандула към вашия дифузер. Можете да правите това през нощта, за да ви помогне да се отпуснете и да си починете в края на деня и да насърчите добър нощен сън или докато учите, за да изчистите ума си.

Съвет: Няколко дълбоки вдишвания от бутилката могат да помогнат, когато сте на работа, в колата или по всяко време, когато имате нужда от бърза почивка;

- Душ: Поръсете 2-3 капки от маслото върху слушалката на душа и се насладете на ползите от вдишването на пара както за ума, така и за кожата;

- Вана: Добавете до 5 капки във ваната, за да създадете релаксираща атмосфера, като същевременно подхранвате кожата си;

- Локално: Смесете 1 капка лавандулово етерично масло и нанесете върху китките, гърдите или задната част на врата;

- Петна или рани: Лавандулата може да се нанесе чиста върху кожата, което я прави идеална за лечение на петна. Нанесете 1 капка върху кожни петна или рани;

- Масаж: Използвайте 2, 5% разреждане; 50 капки на 100 мл носител и използвайте върху цялото тяло, като обърнете внимание на лицето;

- Масаж на лицето: Добавете 1 капка в 5 мл базово масло и масажирайте кожата, за да помогнете за подхранване, възстановяване и регенериране;

- Баня за ръце или крака: Добавете 2 капки етерично масло към купа с вода. Потопете краката си след дълъг ден, за да освободите натрупаното напрежение;

- Компрес: Добавете 2 капки етерично масло в купа с вода. За лечение на възпаление или за охлаждане използвайте студена до стайна температура вода. За болки в стегнатите мускули използвайте топла до гореща вода. Разклатете гел за лице във водата, изстискайте излишната влага и нанесете гел върху засегнатата област. Повторете два или три пъти, докато компресът изстине или се затопли;

- Третиране с пара: Добавете 2 капки етерично масло в купа с гореща вода. Поставете лицето си близо до купата и покрийте тила и купата с кърпа, за да уловите ароматните изпарения. Внимавайте заради риска от изгаряне или опарване и дръжте очите си покрити по време на лечението;

Странични ефекти на лавандулово масло

Етеричното масло от лавандула може да причини дразнене на кожата или алергична реакция при някои хора. Ако почувствате гадене, повръщане или главоболие след употреба на лавандула, прекратете употребата веднага.

Тъй като консумацията на етерично масло от лавандула може да има токсични ефекти, не трябва да се приема, освен ако не е под наблюдението на медицински специалист.

Вижте още: Как се отглежда лавандула в саксия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес