Пача трева /Polygonum aviculare/ представлява едногодишно тревисто растение от семейство Лападови. Билката е позната още и като гъскина трева, червенка, див фасул, кокоша билка, пачина, фасулявче, троскот, кокошалина, бял равнец, вратига, гущерка, еневичка, еньово биле, пачи пера, посекливче, равене, ресулова билка, хайдушка трева, хилядолистник, юновичка.
Пачата трева има дълъг вретеновиден корен. Стеблата са полегнали или приповдигнати, от основата разклонени, 20—60 (150) см дълги. Листата на растението са синьозелени или сивозелени, елиптични или линейно ланцетни. Цветовете са единични или по 2—6 в снопчета в пазвите на листата.
Околоцветникът е прост, почти до основата 5-делен, дяловете са със зелен среден ръб по края розови, червени и бели. Плодът е яйцевидно тристенно орехче, лъскаво тъмнокафяво до черно. Пачата трева цъфти от юни до октомври. Билката вирее по тревисти и песъчливи места, като бурен край селища, пътища, плевел в нивите и лозята. Разпространена е из цялата страна докъм 2300 м надморска височина. Среща се и в цяла Европа
Състав на пача трева
В листата на пачата трева се съдържат дъбилни вещества, восък, флавонов глюкозид авикуларин, в корените — оксиметилантрахинон, а в цялото растение — соли на силициевата киселина.
Отглеждане на пача трева
Пачата трева предпочита слънчево изложение. Нуждае се от почва, която задържа влагата. В периода на израстване цветето се напоява щедро и до август се наторява всяка седмица. Минималната температура, която издържат по - старите растения е -15 градуса. Известен декоративен вид е П. афине, достигащ височина до 30 см. разпростиращ се на 60 или повече сантиметра. За лехи се използва П. капитатум, който достига височина до 15 см и има сферични розови съцветия. Разсадете вкоренените му резници през май. Пачата трева се размножава чрез разделяне на туфите през есента или напролет. Младите, новозасадени растения се нуждаят от защита през първата си зима.
Събиране и съхранение на пача трева
За лечебни цели се употребява надземната част на пача трева. Стръковете се берат по време на цъфтежа през юни–юли. Събраната облистена част се изтръсква старателно, за да изпаднат полепилите се по стъблата и листата песъчинки, камъчета, пепел и пръст. По време на брането билката не бива да се смесва с други видове.
Почистеният материал се суши в проветриви помещения или в сушилня при температура до 50 градуса, като в началото се обръща, за да не се запари. Сушенето на слънце, че препоръчва единствено в началото и то за кратко време. Около 3 кг свежи стръкове са нужни, за да се получат 1 кг сухи. Стръковете на пачата трева трябва и след сушене да са запазили естествения си вид и да отговарят на описанието. Билката не се отличава с особена миризма, а вкусът ѝ е слабо тръпчив.
Ползи от пача трева
Пачата трева се прилага при пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, кръвотечения от стомаха, червата, матката - язва, кървава диария, обилна менструация. Билката помага при хемороиди, бяло течение у жените, глисти, отоци, сърдечни заболявания. Пачата трева има ускоряващо и подпомагащо заздравяването на раните действие (приготвят се лапи и се наслагват). Сухата дрога може да се използва и при камъни в жлъчката, язва, маточни и туберкулозни кръвоизливи, хипотония, бъбречни възпаления и др.
Водни извлеци от дрогата, приложени вътрешно, понижават артериалното налягане и усилват дишането, предизвикват съкращаване на матката, скъсяват времето на съсирването на кръвта и повишават диурезата. От растението е приготвен препаратът авикуларен, който ускорява съсирването на кръвта, без да влияе на нейния вискозитет. Утеротоничното действие на билката, съчетано с нейното кръвоспиращо действие, обясняват способността ѝ да спира маточните кръвотечения и да регулира обилната и нередовна менструация. Клинични изследвания с препарата авикуларен са проведени в акушеро - гинекологични клиники и родилни домове в случаи на забавено съкращаване на матката след раждане.
В нашата народна медицина се използват и други билки от рода пача трева. Кървавичето (Polygonum bistorta L.) се прилага при стомашни болки, стомашни и чревни кръвоизливи, маточни кръвоизливи, при семетечение у мъжете и бяло течение у жените. Външно билката се препоръчва за гаргара при възпалени сливици, за заякване на венците, за промивки при бяло течение, за компреси при екземи и др. Пресен сок от корена, смесен със свинска мас (1:2), също се прилага при екземи;
Градинско пипериче, мисирекът (Р. orientale L.) се употребява за регулиране на нередовна и недостатъчна менструация, при хемороиди (за пиене и лапи. Коренът на вивородно пипериче пък се употребява при стомашни болки.
Народна медицина с пача трева
Българската народна медицина препоръчва отварата от пача трева като диуретично средство, при пясък и камъни в бъбреците и пикочния мехур, за успокояване болките в стомаха и червата, при стомашна язва, хемороиди, при изобилна менструация, а също при диарии и дизентерия и бяло течение у жената.
Смесват се равни части стръкове от пача трева и полски хвощ, листа от мечо грозде, цветчета от метличина, царевична коса, брезови пъпки и бобови шушулки. Една супена лъжица от сместа се залива с 1 чаша вряла вода. Сместа се държи на вряща водна баня 10 минути, оставя се да кисне 30 минути и се прецежда. Пие се по половин чаша 4-5 пъти дневно, 30 минути преди ядене.
Нашата народна рецепта предлага следната отвара при хемороиди:
Вземете по 2 супени лъжици от билките: пача трева, див пипер, овчарска торбичка, лайка и глухарче, и ги варете 20 минути в 2 л вода.
Приемайте по три пъти на ден след прецеждане - по една винена чаша преди хранене. Лечението продължава до получаване на желания ефект.
Пача трева със зехтин изчиства камъни в жлъчката. Ако желаете бързо да изчистите камъните от жлъчката приложете следната рецепта: Прави се смес от три части пача трева, една част лайка, две части кора от зърнастец, по четири части жълт кантарион и безсмъртниче /Xeranthemum annum/. Вземат се 4 с.л. от сместа и се заливат със студена вода, а сместа се оставя да престои една нощ. На сутринта сместа се вари не повече от 5 минути. След като изстине, се изпива сутрин на гладно. Половин час след това се приема една супена лъжица зехтин. Останалото количество от отварата изпивате на 4 приема през деня 1 час след ядене.
Чаят от пача трева помага при кашлица и заболявания на дихателните пътища. Ако страдате от стоматит или фарингит, пийте чай на малки глътки или правете гаргара с него. С компреси от пача трева пък можете да излекувате ранички по краката или хронични кожни възпаления. За да си приготвите необходимия ви чай, залейте 2 ч.л. суха пача трева с 1 ч.ч. вряла вода. Изчакайте да се запари за 10 минути, след което прецедете. Оставете запарката да изстине, ако ще я използвате за гаргара. Можете да я подсладите с мед, ако искате да я използвате като чай против кашлица.
Под форма на лапи от размачканото прясно растение се прилага за лекуване на мъчно зарастващи рани.
Пача трева в кулинарията
По света пача трева често се използва като билка в салатите, в суров или във варен вид. Тя е богат източник на цинк, съдържа също така голямо количество оксалова киселина, която се съдържа и в спанака, ревена и овчия киселец. Оксаловата киселина може да влоши състоянието на пациенти, страдащи от подагра, ревматоиден артрит и камъни в бъбреците. Готвене на растението, обаче, драстично намалява съдържанието на оксалова киселина в него, което го прави относително безопасно за консумиране в умерени количества дори и от пациенти, чиито състояния, могат да се влошат от нея.
Вреди от пача трева
Пачата трева не трябва да се прилага при възпаление на бъбреците, тъй като съдържащите се в нея силикати имат силно дразнещо действие.
Коментари