Жълт смил /Helichrysum arenarium/ представлява многогодишно тревисто растение от семейство Сложноцвети /Asteraceae/. Билката е известна още като безсмъртниче, каменно цвете, сухо цвете и неувяхка.
Във Франция ѝ казват Immortelle, а в Германия е позната с имената Sand-Strohblume, Ruhrkrautbluten и Gelben Katzenfochten. Жълтият смил има късо вдървеняло подземно стъбло, а коренът му е вретеновиден със странични корени.
Цветоносните стъбла на растението са от 5 до 10 броя, като те обикновено са изправени и прости, достигащи от 40 до 60 см височина. Листата на жълтия смил са прости, обратно яйцевидни до линейни. Кошничките на растението са овални, достигащи до 9 мм в диаметър. Те са събрани в съцветия по 5-30. Обвивните листчета са жълтеникави, а понякога и оранжеви.
Жълтият смил разцъфтява от юни до август. Билката обикновено може да се срещне из песъчливи места, край някой воден басейн. Най-разпространена е по Черноморското крайбрежие, Североизточна България и Дунавската равнина. По-рядко може да се види и в Югоизточна България и Кюстендилско. Освен у нас вирее и в Централна и Източна Европа.
Състав на жълт смил
В състава на жълтия смил влизат следните флавоноиди: кемферол, апигенин, астралагин и хелихризин. Билката съдържа още антоцианови багрила (салипурпозид), танини, горчиви вещества, етерично масло и др.
Събиране и съхранение на жълт смил
За лечебни цели се употребяват билковите кошнички на жълтия смил /Flores Helichrysi, Flores Gnaphalii/. Тези части на растението се събират, когато то започне да цъфти. Събраният материал се пречиства от отпадъци и примеси, след което се разстила на слънце, за да се изсуши.
Още по-добри резултати се получават, ако билката се изсуши в сушилня при температура до 45 градуса. Изсушеното растение все пак трябва да е запазило жълтата си багра. То няма особена миризма, но пък се отличава с горчив вкус.
Ползи от жълт смил
След проведени експерименти е доказано, че жълт смил стимулира злъчната секреция. Още пред 1929 година са извършени експериментални опити върху кучета, доказващи лечебната ефикасност на билката. В крайна сметка се установява, че отварата или екстрактът от цветовете на жълтия смил стимулират секрецията на жлъчен, стомашен и панкреатичен сок. По-късно са направени и други проучвания.
Те пък доказват, че растението повишава тонуса на жлъчния и повишава холестерин-холатния коефициент. Учените предполагат, че действието на билката е в следствие на съдържащите се в цветовете му флавони, активизиращи жлъчната секреция, повишаващи холестерин-холатния коефициент и съдържанието на билирубин в жлъчката.
Алкохолният и хлороформеният екстракт от цветовете на безсмъртничето in vitro потискат растежа на златистия стафилокок и на а-хемолитичните стрептококи. Според по-стара информация дрогата повишава кръвното налягане. А след по-късно извършени опити върху котките пък е установено, че цветовете нажълт смил действат хипотензивно. Оказва се също така, че цветовете на растението могат да се използват успешно при борба с хроничен холецистит, холангити и холелитиаза.
Доказано е, че билката е ефикасно жлъчкогонно средство. При употреба на отвара от растението повръщането намалява и дори изчезва. Намалява и изчезва дискомфортът в областта на черния дроб и жлъчния мехур, увеличеният черен дроб се намалява.
Понякога даже подобрението настъпва още на третия ден от употребата на билковата течност. При болните от жълтеница се наблюдава спиране на повръщането и гаденето, облекчаване на болките, изхвърляне на задържаните газове, намаляване на жълтото оцветяване на кожата и лигавиците.
Жълтият смил помага при камъни и пясък в жлъчния мехур, възпаление на бъбреците и пикочния мехур, смущения в уринирането, отоци, ревматизъм, невралгия, импотентност, ишиас, ниско кръвно налягане, някои кожни болести и други заболявания.
Народна медицина с жълт смил
В българската народна медицина отварата и запарката от цветовете на жълт смил се употребяват като жлъчкогонно, диуретично и слабително средство.
За да приготвите отвара от жълт смил, е необходимо да се снабдите с 10-15 грама дрога. Билката се слага в 300 мл вряла вода и след 3-4 минути сместа се отдръпва от котлона. Изстиналата течност се прецежда. От нея се вземат по две супени лъжици три пъти на ден, тридесет минути преди хранене в продължение на две-три седмици.
Ако искате да приготвите запарка от жълт смил, вземете една супена лъжица цветове и ги залейте с една чаена чаша кипяща вода. Оставете билката да се запарва тридесет минути. Вземайте по половин чаена чаша от сместа два пъти на ден, тридесет минути преди ядене.
Масло от жълт смил
От жълт смил се произвежда масло. То действа противовъзпалително, болкоуспокояващо, регенериращо, подмладяващо, детоксикиращо и пречистващо.
Това изключително масло притежава много лечебни свойства. То помага при инфекции и възпаление на дихателните пътища, болки в мускулите, артрит, проблеми с черния дроб. Използвано, маслото подпомага образуването на нови клетки в кожата. Действа при суха, загрубяла и застаряваща кожа, подути или слаби вени и е от полза при някои сърдечно-съдови заболявания. Маслото е подходящо и за масаж, като може да се комбинира и с други билкови масла за чувствителна, възпалена кожа, болки и оплаквания. Смесва се добре с пачули, роза, сладък риган, лавандула, сандалово дърво, ветивер и др.
Употребява се при акне, хирургически белези, различни рани, операции и др. Маслото от жълт смил помага за детоксикация от алкохол, наркотици и никотин, за освобождаване на тялото и ума от пристрастявания.
Маслото от жълт смил има благотворно действие не само върху човешкото тяло. То помага за възстановяване на душевното равновесие и хармонията в човек. Казват, че маслото от жълт смил може да излекува емоционалните терзания.
Ако искате да се освободите от умствена умора, тежки емоционални белези, огорчение, разочарование и недоволство, маслото ще ви помогне. Жълт смил е в състояние да „изгони“ редица негативни емоции като перманентен гняв, омраза и чувство на безсилие. Отразява се много добре при депресия и нервно изтощение.
То успокоява, освежава и укрепва духа. Помага за премахване на емоционални бариери. Препоръчва се на хората, които трудно прощават и забравят. Според специалисти маслото от безсмъртниче е подходящо най-вече за хора, които като малки не са получавали достатъчно любов и признание от родителите си.
Вреди от жълт смил
Въпреки че не са известни странични ефекти при употреба на билката жълт смил, растението не бива да се прилага без лекарско знание. Специалистите предупреждават хората, страдащи от хипертония, да приемат билката с внимание.
Коментари