Белият равнец /achilea millefolium/ е една от най-познатите и разпространени билки в целия свят, която принадлежи към семейство Сложноцветни. Представлява многогодишно тревисто растение, което достига височина 1 метър. Цялото е покрито със сиви власинки, които обуславят сиво-белезникавия му цвят.
Наименованието му Millefolium подсказва, че основната характеристика на растението са хилядите му листенца, които се разполагат по издължените стебла. Съцветията му са плоски, съставени от много на брой дребни цветове, наподобяващи кошнички. Използва се цялата наземна част на растението, с или без цветовете.
История на белия равнец
Археологически разкопки в Ирак показват, че белият равнец е бил познат като лечебно растение още от най-дълбока древност. През I век древноримският военен лекар Педаний Диоскорид е първият, който споменава белия равнец като средство за лекуване на рани. През 4 век лекарят Марцелус Емпирикус го препоръчва срещу кръвотечение от носа.
През средните векове белия равнец е едно от най-отглежданите лечебни растения в манастирите на доминиканците и бенедиктините. През 18 век в европейските аптеки започва да се продават вода, есенция, екстракт и масло от бял равнец. Пресният сок от билката се използвал против стомашни проблеми и камъни в бъбреците.
Вече две хилядолетия милиони китайци използват бял равнец за гадаене – т.нар. ахилеомантия. За целта се използват 50 стръка от билката, направени на пръчици с еднаква дължина, които при разпръсване образуват различни фигури.
Макар и толкова широко разпространена и отдавна позната, билката все още не е обект на сериозни медицински проучвания. Поради тази причина нейната употреба се свежда в сферата на козметиката и народната медицина.
Състав на белия равнец
Белият равнец има специфичен химичен състав. В него има голямо количество етерични масла /камфор, хамазулен, сабинен/, бетакаротин, танини, смоли, флавоноиди, алкалоиди, холин, мравчена, оцетна и салицилова киселина, витамини К и С, минерални соли /соли на цинк, магнезий, молибден, манган, кобалт и желязо/. В семената на белия равнец се намират до 21% етерични масла. Билката съдържа още ахилеин /горчиво вещество/, дъбилни вещества, аспаргин и нитрати.
Събиране и съхранение на бял равнец
В билколечението се използват всички надземни части на билката – листа, цветове и стебло. Берат се малко преди пълното разцъфтяване на цветове, режат се близо до горното им разклонение, без да се взима стъблената част. Стръковете се събират от юли до септември. Сушат се около 5 часа на слънце, след което се доизсушават поставени на сянка.
Белият равнец е много разпространена билка, която може да се закупи и от почти всяка една аптека, билкар или специализиран магазин. Най-често се среща в изсушено състояние. Съхранявайте белия равнец на сухо и прохладно място, опаковано в найлонов или друг плик.
Ползи от белия равнец
Съставът на билката предопределя ценните и качества като противовъзпалително, обезболяващо, противобактериално и успокояващо средство при външна употреба. Благодарение на съставката хамазулен се смята, че белият равнец действа и антиалергично. Добрият му противовъзпалителен ефект го прави много ценно средство при настинки и различни грипни състояния.
Белия равнец засилва апетита и стомашната секреция. Използва се като профилактично средство срещу образуване на камъни в бъбреците. Действа антиспазмолитично и тонизиращо.
Народна медицина с бял равнец
Най-широкото приложение на белия равнец е под формата на чай. Чаят от лечебното растение се прилага при менструални проблеми, като ефикасно кръвоспиращо средство. Действа седативно при жени в климактериум, ценно помощно средство е при бяло течение, миома или възпаление на яйчниците. Чаят от бял равнец нормализира двигателната и секреторната функция на стомаха.
Лечебната напитка е чудесно болкоуспокояващо средство. Този чай е обявен за един от най-полезните и лечебни. За да си го приготвите, залейте 15 мг от билката с 200 мл вряща вода. След като изстине, приемайте по една супена лъжица, 3 пъти дневно преди хранене. С отварата от бял равнец може да се правят гаргари при възпаление на устната лигавица и кървене на венците.
Запарката от бял равнец се препоръчва при хора, страдащи от киселини, гръдна жаба, чревни инфекции и кръвоизливи в стомаха. За целта трябва да се изпиват по 2-3 чаши дневно. Чаят е бял равнец е полезен и при жлъчни и чернодробни инфекции, защото билката успокоява спазмите и увеличава секрецията на жлъчен сок.
Мехлемът от бял равнец е много ефективен при хемороиди. За целта загрейте 90 г свинска мас /премита/ или обезмаслено масло и прибавете 15 г дребно накъсани пресни цветове от билката и 15 г нарязани листа от малина. Запържете леко получената смес и махнете от котлона. На следващия ден леко затоплете мехлема, прецедете го с ленена кърпа и го насипете в малки бурканчета. Съхранявайте в хладилник.
Баните със запарка от бял равнец са полезни както при хемороиди, така и при бяло течение, инконтиненция на урината, възпаления на яйчниците, вагинит и други гинекологични инфекции. За да приготвите банята, накиснете 100 г от билката в студена вода и оставете за една нощ. На следващия ден кипнете сместа и я прецедете.
Компресите от бял равнец помагат при натъртвания, навяхвания, порезни рани и различни изгаряния. Тинктурата от бял равнец е много ефикасна при настинка и ревматични болки. Накиснете шепа бял равнец в 300 мл ракия или медицински спирт и оставете да престои две седмици.
Вреди от белия равнец
Белият равнец засилва контракциите на матката, поради което не бива да се приема от бременни жени и кърмачки. Приемането на високи дози от билката може да причини световъртеж и главоболие.
Коментари