Бял амур (Ctenopharyngodon idella) е един от най-големите представители на семейство Шаранови. Той е пренесен в страната ни от Русия, а родината му са реките Амур и Усури в Далечния изток. Поради изключително ценните си стопански качества и бързия си темп на растеж белият амур постепенно е изкуствено разселен в Америка е Европа.
У нас първите амури са внесени през 1964 година. Амурът, по-известен като бял амур, се нарича така, защото е изнесен от Китай и внесен в много странни с цел контролиране на чистотата на водата в различни водоеми. Амурът може да бъде открит във вирове, язовири и в реки с бавно течаща вода.
Особености на бял амур
На дължина белият амур достига над 120 см, а теглото му е около 32 кг. Любопитен факт е, че най-големият регистриран бял амур е с тегло 39.75 кг и е хванат в нашата страна през 2012 година в язовир Въча. Месото на белия амур е вкусно и бяло.
Рибата има удължено заоблено тяло, което е покрито с едри люспи, подобни на тези на шарана. Гърбът на белия амур е сивозелен, като страните му плавно изсветляват със златист оттенък. Главата му е широка и сплесната нагоре, устата е голяма. Белият амур има много общи белези с речния кефал.
В млада възраст амурът се храни най-вече с планктон. Храната на по-възрастните риби се състои от водни растения. Храни се с тръстика, която е хвърлена във водата, листа от зеле, люцерна, цвекло и други. Поради тази причина понякога го заселват във водоеми с богата растителност, за да очисти от обрастване.
Лятно време се храни много интензивно, изяждайки толкова храна, колкото е собственото му тегло. Белият амур се разселва във водоеми със стояща вода, заедно с шаран.
Улов на бял амур
За стръв при улов на бял амур може да се използват млечна царевица, малки твърди домати, плодови протеинови топчета, кисели краставички, кюспе, млада люцерна или детелина. Белият амур се лови наесен и напролет, в слънчево и тихо време. Задължително трябва да се пази тишина, в противен случай рибата спира да се храни и се скрива в гъстата водна растителност.
Монтажът трябва да става с голяма тежест, дълъг повод и две протеинови топчета. Когато по-едър бял амур започне да опитва стръвта, обикновено това се съпровожда с потрепвания на върха на въдицата, затова е важно да се следи за тях. В по-голямата част от случаите, след като клъвне амурът се насочва към силно обрасли с растителност места, където търси укритие.
Състав на бял амур
100 г пресен бял амур съдържат 132 калории, 6.4 г мазнини, 82 мг натрий, 0.6 омега-3 мастни киселини, 93 мг холестерол, 17.6 г протеини.
Избор и съхранение на амур
В търговската мрежа белият амур се открива предимно в цял вид, почистен или филетиран. При купуването на амур потребителите трябва да обърнат внимание на универсални за всички риби дадености – очите не трябва да са мътни, защото това е индикация, че рибата е стара.
Месото на рибата трябва изглежда свежо, без следи от надрасквания. Миризмата не трябва да е натрапчива. Белият амур има много нежно месо и губи вкусовите си качества твърде бързо. Поради тази причина се препоръчва закупуването на прясна риба, която да се готви още на същия ден.
Бял амур в кулинарията
Белият амур е отлична риба за паниране, задушаване, пържене и дори желиране. Може да се направи и на шишчета, като за целта филетата амур се нарязват на кубчета, които след като се мариноват, се нанизват на шишчета.
Бял амур заедно с шаран и толстолоб дават много ароматен и плътен рибен бульон, който е чудесна основа за рибена чорба или аспик – желирани рибни филета. Друг интересен вариант за приготвяне на бял амур е след сваряването на опашните му части, те се претриват през сито и се желират с джинджифил и сладко от боровинки.
Като цяло белият амур е от рибите с по-стегнато и твърдо месо. Подходящ е за приготвянето на редица ястия, само не се препоръчва да се пече на скара, защото спада към сухите риби.
Предлагаме ви страхотна и много лесна рецепта за филе от бял амур на фурна. Необходими продукти: филе от бял амур, черен пипер, зехтин, босилек и сол.
Начин на приготвяне: Намажете рибата със зехтин и я поръсете с подправките. Разбъркайте хубаво и оставете да престои поне 2 часа. След това изпечете амура в покрита с фолио в тава в загрята на 180 градуса фурна. След 30-тина минути рибата е готова. Ако искате да се получи хрупкава коричка, през последните 10 минути от печенето махнете фолиото. Поднесете с картофи.
Ако сте почитатели на рибата, препоръчваме да пробвате някоя от тези рецепти:
- печена риба;
- осолена риба;
Коментари