Бял трън

Бял трън
Снимка: manfredrichter / pixabay.com

Почти всички хора са чували за магарешкия бодил. Повечето хора смятат, че това е разговорно название на билката бял трън. Това виждане е погрешно. Въпреки приликата те са различни растения. Лечебна е само билката бял трън.

Тя е известна най-вече като едно от най-мощните средства за детоксикация на черния дроб и подпомага работата на този най-важен орган, наречен лаборатория на организма. Макар че названието трън не предполага това растение да изглежда добре, всъщност то има добра естетическа стойност, а в миналото е било част от обичайното меню на хората.

Белият трън без съмнение крие още изненадващи факти, които ще бъде интересно да се научат, за да се ползват всички възможности на растението като лек, а защо не и като алтернативна рецепта за трапезата.

Описание на бял трън

Латинското название на растението бял трън е Silybum marianum и е част от семейство Сложноцветни - Asteraceae. Среща се из целия средиземноморски район на Европа до 1000 метра надморска височина.

Тази добре позната на хората билка отпреди 2000 години със слабо разклонено или неразклонено стъбло е едногодишно или двугодишно растение, което се отличава с високата концентрация на биохимични вещества. Това я прави един от най-ефективните хепатопротектори. Активните съставки в него играят роля в детоксикацията и антиоксидантната активност на черния дроб.

Едновременно с това се стимулира синтеза на белтъците и се възстановяват увредените клетки на този важен орган. Може да се използва и като профилактично средство - за повишаване на устойчивостта към инфекции и различни видове отравяния на черния дроб. Затова е помощно средство при лечение на хепатити, цироза и токсични поражения върху органа при отравяне с алкохол, гъби, химически вещества или лекарствени препарати.

Химически състав на бял трън

Анализът на растението показва, че то съдържа в концентриран вид огромно разнообразие от биоактивни субстанции и хранителни вещества. Все пак в него има един основен активен компонент и това е силимаринът. Той съдържа 7 уникални флавонолигнани - силибинин А и В, изосилибинин А и В, силихристин, изосилихристин, силидианин. В предлаганите на пазара продукти силимаринът е 65 до 80 % от съдържанието.

Проучванията показват, че приемът на силимарин блокира ензим, наречен ксантин оксидаза, който поражда свободните радикали и оксидативен стрес за тялото. Има противовирусни и антивъзпалителни свойства.

Заради състава и възможностите си белият трън се прилага като хранителна добавка, носеща редица ползи за тялото.

Ползи за организма от бял трън

Бял трън свойства
Снимка: jcesar2015 / pixabay.com

Защитни свойства на белия трън по отношение на черния дроб

Това е най-ефективната билка за черния дроб. Използва се като допълнително лечебно средство при хора с чернодробни заболявания - цироза, омазнен черен дроб, хепатити, рак на черния дроб. Чернодробната функция се подобрява значително при използване на екстракта от бял трън. Той намалява чернодробното увреждане и възпалителния процес в органа.

Билката е добра защита на черния дроб от токсини и е ефективен срещу алфа аманитина, произвеждан от зелената мухоморка, която е най-отровната гъба у нас.

Бял трън забавя стареенето на мозъка

Белият трън е ефикасен за профилактика и лечение на заболявания като болестта на Алцхаймер и Паркинсон от над 2 хиляди години благодарение на антиоксидантните и противовъзпалителните си свойства. Затова е добър нервопротектор и средство за борба с упадъка на мозъчната дейност с напредване на възрастта. Доказано е, че намалява алколоидните плаки в мозъка при Алцхаймер.

Ползи от бял трън за здравето на костите

Остеопорозата е заболяване, което представлява прогресивно намаляване на костната плътност. Развива се бавно в продължение на години, а костите стават чупливи и при най-малки сътресения.

Белият трън е добро средство за стимулиране на минерализацията на костите и ги защитава от загуба на костна маса. Затова се предполага, че може ефективно да помогне за превенция на остеопорозата при жените в менопауза.

Бял трън подпомага лечението на рака

Антиоксидантните свойства на силимарина може да имат антираков ефект и така белият трън да допълни лечението на рака. Той може да редуцира ефектите от терапията и може да подсили действието на химиотерапията, даже самостоятелно да унищожи ракови клетки.

Бял трън стимулира отделянето на кърма

Бял трън прием
Снимка: Sevdalina Irikova

Белият трън е едната от двете билки, които се препоръчват като стимуланти на кърма. Другата е сминдухът. Методът на прием на бял трън с тази цел е 1-3 г счукани семена или запарени във вода, като се приемат под формата на чай 3 пъти на ден. Предполага се, че този ефект се дължи на високите нива на пролактин, които са регистрирани след прием на силимарин.

Бял трън при акне

При акнето се наблюдава свръх производство на себум, който запушва порите и хронично възпалява космения фоликул. Причина за акнето се смята, че са свободните радикали върху кожните мазнини. Затова се търсят външни антиоксиданти, които да се справят с проблема.

Такъв антиоксидант с изразен противовъзпалителен ефект е белият трън, затова се правят проучвания той да влезе трайно в медицинската козметика, третираща акнето.

Допринася за по-ниски нива на кръвна захар при диабет

Белият трън е ефикасен при лечение на диабет тип 2. Установено е, че едно от активните вещества в него може да действа като едно от лекарствата за диабет като подобрява инсулиновата чувствителност и намалява нивата на захар в кръвта.

Антиоксидантните и противовъзпалителни свойства на белия трън намаляват риска от усложнения, основно на бъбреците при диабетици.

Ползи за сърцето от бял трън

Белият трън намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, защото понижава нивата на лошия холестерол в кръвта. Хората с диабет често страдат от повишен холестерол, а силимаринът има благоприятна роля в намаляването му. Може билката да се комбинира с лекарства, понижаващи холестерола и едновременно в този случай е полезен, защото не позволява чернодробните ензими да завишат стойностите си.

Ефект при лошо храносмилане от белия трън

Бял трън за добро храносмилане

Белият трън може да се използва и за намаляване на ефектите от лошото храносмилане. Билката облекчава храносмилателния тракт и пречи да се появят проблеми в черния дроб в резултат на затруднена работа на храносмилателната система.

Много популярни продукти срещу киселини като капките Иберогаст съдържат екстракт от бял трън като основна съставка и са доказано ефективни.

Горчиви билки като белия трън се използват за стимул на секрецията на стомашни сокове и храносмилателни ензими и така белият трън е добро средство за цялата храносмилателна система.

Как се приема бял трън

Дозата варира според предназначението, за което се взима. При лошо храносмилане обичайно се препоръчват 12-15 семена от бял трън, а ако се прави чай, то на 150 милилитра вряла вода се предвиждат 3.5 г счукано семе. То се запарва 15 минути и се взима 3-4 пъти на ден.

Ефективната доза при проблеми с черния дроб е от 200 до 400 млг на ден. Акнето се повлиява благоприятно при 210 млг на ден.

Безопасен ли е белият трън за употреба

Тази билка е безопасна за орална употреба. Дори при високи дози ежедневно само 1 % от хората показват странични реакции. Те се изразяват в гадене, повръщане, диария, газове.

За безопасни се считат дозите до 420 милиграма на ден, приемани орално на няколко пъти до 41 месеца продължителност.

Рискове може да има при: бременни, алергични към силимарина, диабетици и хипогликемици, както и жени с рак на матката или млечната жлеза. Бял трън се приема винаги по предписание на лекар, който определя дозата и курса на лечение.

Вижте още:

- Масло от бял трън;

- Детокс с масло от бял трън;

- Брашно от бял трън.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес